En İyilerGenel YemeklerLİSTELER

2018’in Yemek Trendleri

Bazı firmalar ticari düşünüp bir takım verileri kendi ticaretlerinin spekülasyonunu destekleyecek şekilde sunsa da kimseye ve hiç bir yatırımcıya hesap vermek zorunda olmayan Harbiyiyorum, Türkiye’de 2018’in gerçek yemek trendlerini açıklamaktan memnuniyet duyar.

Neticede biz on yıldır önce gönüllere, sonra damağa ve midelere seslenenlerdeniz.

Hazır mısınız? İşte size 2018’in yemek trendleri…

Ataşehir'de Şırdan Nerede Yenir?

1- Şırdan

Efendim, görünen o ki Adana’nın milli değeri şırdan tıpkı Adana’nın şu uzayan böreği gibi yükselişte. Sitemizde geçen yıl toplam 10.358 kez şırdan aratılmış. 2018’de yeryüzüne hızla yayılan Adana menşeili ve isimli börekçiler gibi 2019’da şırdan yayılımının da büyükşehirlerde benzer ivme göstereceğini öngörüyoruz. (Zaten ufaktan da başladı.) Yani görünen o ki hamburgerci açmak artık doğru bir yatırım değil.

Kadıköy'de Uykuluk Nerede Yenir?

2- Uykuluk (Sweatbread)

Avrupa’da çokça bilinen ve mutfaklarda kullanılan uykuluk da 2019’da Türkiye’de yükselen yemek trendleri arasında. Sitemizde geçtiğimiz yıl 8769 kez uykuluk aratılmış. Ünlü şeflerin mutfaklarında incelttiği bir çeşit sakatat olan uykuluk artık bundan böyle sokaklarda cız bız edilen bir yemek olmaktan çıkıyor. Kuruçeşme’de açılan Alaf buna güzel bir örnek mesela… Öyle ki, 2019’da uykuluk işine yatırım yapan da kazanacak.

3- Küşleme

Gaziantep’te Küşlemeci Halil Usta ile efsaneleşen küşleme ve küşlemecilik müessesesi 2018’de yükselen yemek trendlerinden bir diğeri. Bundan bir iki yıl evvel koskoca şehr-i İstanbul’da en iyi küşlemeciler listesi yapmış ve zaten hepi topu 7 tane küşlemeci anca bulmuştuk. Bu yıl sadece küşlemeci konsepti ile açılan yeni restoranların 2019’da pik yapması olası. Küşleme de Harbiyiyorum.com da geçen yıl 7712 kez aratılmış. Küşlemeyi başarısından ötürü tebrik ediyor ve kendisini üçüncü sıradan uğurluyoruz.

4- Kahvaltı

Kahvaltı, yani biz Türkler için kahve altı. (Kahveden önce gelen manasında) Alemlerin en iyi kahvaltısı olan Türk kahvaltısı, 2018’de 7012 kez aratılarak önceki yıllarda olduğu gibi geçtiğimiz yıl da ilk beş yemek trendi arasında yerini korudu. Hafta sonu dükkanınız dolsun taşsın istiyorsanız kahvaltıcı açmanızı öneririz. Kahvaltı her zaman doğru yatırım. Garanti iş!

börek_tarifi

5- Börek

Türkiye’de 2018’de yükselen bir yemek trendi daha: Börek. Muhtemelen bunda Adana’nın payı büyük. 2016’da içinde bizim de bulunduğumuz bir gurup yemeci Instagram hesabının parlatması ile Adana Yüreğir Sanayii Sitesi’nden tüm Türkiye’ye teşne olan Levent Börekçilik ile başlayan bu akım Boşnak börekçileri, mahalle börekçileri, Adana börekçileri ile deli yükseldi. Kahvaltıda artık peynir zeytin bulamıyorsak börek yiyoruz. Zaten öncesinde de halam davlumbaz fırında evde yapardı. Yani börek her daim hayatımızın merkezinde; bunu bir kez daha 2018 yılında 6872 börek araması ile görmüş olduk.

İşte bir takım spekülatif bilgilere nazaran size Türkiye’nin 2018’de gerçek yemek trendleri.

Harbi yiyin, harbi dinleyin, harbi kalın!

Vesselam.

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir