AvusturyaNE YİYELİMSandviçler

Viyana’da En İyi Sosisli Sandviç Nerede Yenir? Bitzinger Albertina, Viyana, Avusturya

Hot dog önemli bir mevzu. Biliyorsunuz klavyede emojisi olan tüm yemekler önemli mevzulardır. Bunlardan biri de hot dog denen sosisli sandviç olduğu için sosisli sandviç de bi tabii önemli bir mevzudur. Hal böyle olunca sosisli sandviç denilince akla ilk Almanya gelir, sonrasında da Almanya’ya komşu olan ülkeler…

Avusturya da sosisli sandviç konusunda ihtisaslaşarak tarihte adından söz ettirir hale gelmiş sanat dolu bir ülkemiz. Öyle ki Viyanada bir sosisli sandviç büfesi bile var ve Viyana’ya gittiğinizde oradan sosisli sandviç yemeden dönecek olursanız sizi Avusturya görmüş Türk vatandaşları dışlarlar. Bu güzide sosisli sandviç büfemizin ismi: Bitzinger Würstelstand. Yani Bitzinger Sosisli Büfesi. Sahibinin ismi Josef Bitzinger. Gözlüklü, bıyıklı bir amca.

Biz de bu yazımızda size bu sosisi sandviç büfemizden bahsediyoruz ki ülkemize geri döndüğünüzde dışlanmayın, bilakis siz dışlayacak hale gelin.

Şimdi efendim, Viyana’da yapılan sosisliye verilen isim Wiener Wurstel. Yani Viyana Sosislisi demek. Zaten bu Avusturyalılar tüm yemeklerin önüne Viyana ismini yapıştırarak yemeklerini de millileştiriyorlar. Mesela bakınız Şinitzele de Viyana Şinitzeli (Wiener Schnitzel) diyerek olaya estetik bir gizem ve başkalaşım katmışlar. Bu bağlamda bizler de aslında birçok yemeğimizin önüne İstanbul koyarak o yemeğin bir anda katma değerini artırabiliriz.

Örnek: Dolma < İstanbul Dolması

Nasıl?

“İstanbul Dolması” bir merak uyandırdı ama değil mi? 

Neyse efendim biz gelelim Bitzinger Sosisli Büfesine… Bakınız bu büfe sosisliden başka bir üretimi olmayan meşhur bir Viyana büfesi. Viyana’da iki tane şubesi var. Ama Albertina’da bu opera binası arkasında olan en bir has olanı. Bitzinger bizdeki büfeler gibi öyle pek havadar değil, her tarafı kapalı… Lakin burası o kadar meşhur ki her daim önü  insanla hercümerç olmuş durumda. Envai çeşit ve farklı ebatlarda sosisliler vitrinden doğrudan seçilebiliyor. Sosislilerin hepsi ızgara sosis. İçlerinde dana eti olan da var, koyun eti olan da var, domuz eti olan var, karışık da var.

Sunumları ise bizdeki sosisli sandviç sunumundan farklı; mesela bir yarım baget ekmek içerisine, o yarım bagetin tepesinin yarısı kesilip içerisi oyulan ekmeğe sosisli yerleştirilerek de sunulabiliyor. Ya da dilerseniz sosislilerinizi kağıt bir tabak üzerinde yanında hardal ve ketçap ile dilimlenmiş halde, yani porsiyon halde de alabiliyorsunuz. Biz her iki halde de denedik. Hatta biz çok aç olduğumuz için bir porsiyon daha söyledik.

Turşuları da kendi imalatları ve harika. Sosislinizin yanında özellikle biber ve kornişon turşularından da istemeyi unutmayın. Yedirdikçe yediriyor namussuz turşular. Ayrıca normal bir sosisli sandviç ekmeğinde yemediğiniz için epeyce de doyuyorsunuz. 

Bitzinger’de fermante üzüm suyu ve o üzüm suyunun köpüklülerinden de var. Fermante arpa suyu da var. Sosisli sandviçlerinin yanına tavsiye ederiz tabii ki… Her zaman büfelerde böyle ayaküstü içkili sosisli deneyemi yaşayamazsınız.

Ayrıca bir de unutmadan Viyana’da yiyebileceğiniz en ucuz yemeklerden biri bu. Lakin tabii Euro ile ödeyince her halükarda bizdekilere kıyasla pahalı gelecektir. Ayrıca bu büfe Viyana gecelerinde açık bulabileceğiniz yegane yer. 

Yani ne demişler…

Büfe olsun, sosis olsun, bizim olsun.

Afiyet şeker olsun.

Bitzinger – Albertina videomuzu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz…

Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Bitzinger – Albertina
Albertinaplatz 1, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +4315331026

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Viyana’da En İyi Sosisli Sandviç Nerede Yenir? Bitzinger Albertina, Viyana, Avusturya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir