En İyilerLİSTELER

Viyana’nın En İyi Sachertorte Yapan 7 Mekanı

Biraz fazla abartılmış olabilir ama dünyanın en ünlü keki/pastası ünvanını taşıyan ve Viyana şinitzelinden sonra en çok bilinin Avusturya yiyeceği nedir diye soracak olursanız, teklemeden “Sachertorte” diyebiliriz. Caféleri ile ünlü Viyana’da Sachertorte avına çıkmak istersiniz diye “Viyana’nın En İyi Sachertorte Yapan 7 Mekanı” listemizi hazırladık.

Viyana’ya gittiğiniz zaman yapmanız gerekenler listesinde “Sachertorte yemek” de olması gerektiği için özellikle ilk üç mekanda yiyerek bir kıyas yapmanız gerekebilir.

Bizim için bir pazarlama balonu olan ve yediğimizde hayal kırıklığı yaşadığımız Sachertorte bakalım sizde nasıl bir etki bırakacak? Neticede bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp ve elbette Sacher yemeden Viyana’dan dönülmez.

1- Café Sacher

Sachertorte’lerinin en orijinal sacher olduğuna dair resmi belgeleri bile bulunan, Sachertorte denilince ilk akla gelen, adıyla müstesna bir mekan Cafe Sacher. Demek ile kavgalılar… Ayrıca Sacher içerisindeki şeftali reçeli burada iki kat. Demel telif yediği için Cafe Sacher’den bir kat sürüyor…

Café Sacher
Philharmoniker Str. 4, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +43151456661

2- Demel

Pasta severler için seçim yapmakta oldukça zorlanacakları bir mekan Demel. Harika sunumlu envai çeşit pasta mevcut. Sachertorte ve apfel strudel daha önce denemediyseniz burada deneyebilirsiniz. Ama eğer zamanınız varsa başka sefer bir daha gelip diğer pastalardan da denemek isteyebilirsiniz. Cafe Sacher ve Demel’de Sachertorte yediyseniz; Sachertorte tarihi hakkındaki tüm hikayeye sahip olmuş olacaksınız…

Demel
Kohlmarkt 14, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +4315351717

3- Gerstner

Burada tatlıyı göstermek yerine mekanı göstermek daha doğru olur bizce. Sadece, böyle bir ortamda Viyana’ya özgü sachertortenizi güzel bir kahve eşliğinde yediğinizi hayal edin… (Krallar gibi Sachertorte yiyeceksiniz.)

Gerstner
Kärntner Str. 51, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +4315261361

4- Café Imperial

Bu şık mekanda Viyana yemeklerinin tadını çıkartabilir, üstüne yine Viyana’ya özgü tatlılardan yiyebilirsiniz. Burada Sachertorte yiyin yemesine ama asıl Imperial Cake denen kendi imzalarını taşıyan muazzamdan yemeyi unutmayın.

Café Imperial
Kärntner Ring 16, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +43150110389

5- Café Landtmann

Atmosferi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, bu hissi yaşarken Türk Kahvenizi (Evet, yanlış duymadınız, Türk kahvenizi) yudumlayıp Sachertortenizi yiyebileceğiniz ender bir mekanlardan biri. Viyanada da olsam Türk kahvesinden şaşmam diyenler için bire bir.

Café Landtmann
Universitätsring 4, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +43124100120

6- Café Mozart

Viyana cafe kültürünün kült bir mekanı. Sabah erken saatlerde kahvaltı, yerel kahve ve tatlılarını denemek isteyenler için iyi bir alternatif. Ayrıca ismi Mozart olan bir mekana gidilmez mi yahu!?

Afiyet olsun …

Café Mozart
Albertinaplatz 2, 1010 Wien, Avusturya
Tel: +43124100200

7- Café Sperl

Viyana’nın en eski ve en klasik cafelerinden biri. Eski ve klasik olmasına rağmen kendinizi oldukça rahat hissedebileceğiniz, size bu duyguyu fazlasıyla hissettiren bir mekan.

Keyifli vakit geçirmek için güzel bir alternatif, üstelik muadil cafelere oranla fiyatlar bir tık daha uygun. (Ama bir tık… Fazla beklentiyle gitmeyin.)

Café Sperl
Gumpendorfer Str. 11, 1060 Wien, Avusturya
Tel: +4315864158

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir