YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Tafelspitz Nedir?

Bizdeki dana rostonun Viyana’da prenslerce kutsanmış ve daha zarif, daha estetik olarak sunulanına Tafelspitz denir. Avusturya’nın ilk üç milli yemeğinden biridir. Anlamı; masa için et demektir. (Meat for the table)

Klasik bir Viyana yemeği olan Tafelspitz aynı zamanda komşusu Bavaria’da (Almanya) da sevilirek tüketilir.

Rahmetli Avusturya imparatoru 1.Franz Joseph Tafelspitz‘i çok severmiş ve favori yemeğiymiş. Öyle ki Avusturya-Macaristan devletinin 1912 basımlı bir yemek kitabında “Majesteleri masasında haşlanmış et (tafelspitz) olmadan asla masaya oturmazdı.” bile yazmışlar.

Viyana’da birçok restoranın menüsünde bulunan bu spesiyal yemek yanında patates, elma, yaban turpu ve ekşi krema ile birlikte sunulur. İki saat haşlanan sığır eti karaturp sosu ile servis edilir. Sığırda kullanılan etin yeri ise dananın kuyruğuna yakındır.

Çok da öyle ahım şahım bir yemek değildir ama bu Avusturyalılar ortalama lezzette (vasat) olan yemeklerine sanatsal bir hassasiyetle yaklaşıp, prenslere, krallara ve prenseslere dayandırdıkları hikayelerle de birlikte çok iyi sahip çıkarlar.

Yani Tafelspitz yediğiniz zaman aslında bir lezzetten çok deneyim aramalısınız.

Evet, Viyanalıların bu meşhur dana rostosu ile ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar.

Yiyenlere afiyet olsun. Görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız mutlu oluruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Viyana’nın En İyi 7 Şinitzel Restoranı
Sachertorte (Sacher Turtası) Nedir?
Viyana’nın En İyi Sachertorte Yapan 7 Mekanı

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Tafelspitz Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir