YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Sachertorte (Sacher Turtası) Nedir?

Sachertorte Nedir?

Franz Sacher tarafından icat edilmiş ve Avusturya’nın şinitzelden sonra en ikonik yemeklerinden biridir. Sachertorte (Zahertorte diye okunur.) Bir çikolatalı pasta/kek dilimidir.

1832 yılında pasta şefi Franz Sacher tarafından Prens Metternich için icat ettiği iddia edilen bu çikolatalı kek Viyana mutfağında ve hatta tüm dünyada önemli bir yere sahiptir. Öyle ki Amerika’da “5 Aralık Ulusal Sachertorte Günü” olarak ilan edilmiştir.

Sacher yoğun çikolatalı bir kektir. İçerisinde şeftali reçeli vardır ve en üstü ve yanları çikolata (Chocolate icing) kaplamadır. Elegant bir görüntüye ve zarif bir sunuma sahiptir. Viyana’da neredeyse tüm cafelerde sachertorte yiyebilirsiniz. Bazı cafeler bu meşhur kekin tarifinde ince nüans farklılıkları yapmıştır.

Örneğin Demel’s de kek daha yoğun olup, içindeki şeftali reçeli sadece bir kattır. Oysa ki Cafe Sacher’in iddiası şeftali reçelinin orjinal tarifte iki kat olmasıdır. Zaten bu yüzden de Cafe Sacher Demel’s e dava açmış ve hatta bu davayı 1938 senesinde kazanmıştır bile. Bu yüzden kendi Sachertortelerinin en orjinal sacher olduğu üzerine resmi belgeleri vardır.

Bu yüzden Viyana’da en orjinal sacher versiyonunu merak ediyorsanız Hotel Sacher’in Cafe Sacher’inde yemelisiniz.

Ancak gelelim bu olağanüstü güzel görünümlü, süper ambalajlı ve dünyaca hayranlık duyulan kekin/pastanın lezzetine…

Biz artık nasıl bir beklenti ile gittiysek Sacher’i çatalla kesip ağzımıza attığımızda müthiş bir hayal kırıklığına uğradık. Görüntü efsane, ambalaj mükemel, ortam, ambiyans on üzerinden beş yüz yıldız! Lakin Sacher her yerde bir pişmanlık. Kıvam kuru bir kek, şeftali reçeli meh, pasta desen pasta değil, kek desen kek değil… Yani kısacası Corvette görünümlü Şahin, sevgili okuyucu.

Yani bizde ve etrafımızda birçok insanda bu algıyı yarattı. Acaba biz Türklere mi farklı geldi bu lezzet demeden edemedik.

Hatta dedik ki, herhalde prens pasta ustasına sipariş verirken şeker hastası falandı da hani böyle şekeri belli belirsiz, kuru arada kalmış iddiasız bir pasta sipariş etti.

Dünyanın en ünlü kek/pastası olarak geçen bu pasta ile ilgili sizlerin de yorumlarınızı duymayı çok isteriz.

Zaten giderseniz zaten illa ki deneyeceksiniz.

Viyana’da gastronomi dediğin… 1. Şinitzel 2. Sachertorte 3. Tafelspitz

Afiyet olsun…

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Viyana’nın En İyi 7 Şinitzel Restoranı
Manner Gofret Nedir?
Döner ve Kebap Dışında Türk Yemeklerinin Dünyada Esamesi Okunmuyor!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Sachertorte (Sacher Turtası) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir