YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Wasabi Nedir?

Japonya’nın en çok övülen ürünlerinden olan bu uçuk yeşil kök (wasabi), yalnızca soğuk sıradağlarda, modern tarımın en sıkı sıkıya bağlı kalınan uygulamalarından biriyle yetiştirilir. Bizim de sushi eşlikçisi olarak tanıştığımız wasabi, daha sonra sushi seramonilerimizin vazgeçilmez yancısı olmuştur. Japonya dışındaki yerlerde bu değişik yakıcı tadı elde etmek için çok çaba harcanmıştır.

Uzunluğu yaklaşık 10 cm olan bu kök, minyatür bir palmiye ağacı gövdesine benzer; yeni çıkan her bir uzantı, kenarlı bir görüntü oluşturur. Sushi barlarda gördüğümüz çeşniyi yapmak için bu kök soyulup kıyılır; en beğenilen wasabi çeşidi, kökün sert dış tabakalarından değil, orta kısmından yapılandır.

Genellikle çiğ balıkların hazırlanışı esnasında kullanılan ya da yanında ezilip hamur kıvamında servis edilen wasabinin çiğ balığın mikroplarını yok ettiği konusunda yaygın bir görüş vardır. Aynı zamanda soya sosunun da içine eklenerek sushiler için yakıcılık seviyesi kişiye göre ayarlanan yeni bir karışım sos elde edilir.

Eneteresan bir şekilde Türkiye wasabiyi Recep İvedik filmi ile tanımıştır.

Taze wasabi elbette ki tadımlık bir yiyecektir ama Batı’da yemek pişirmek isteyenlere sunulanı çoğunlukla bu kökün kurutulup toz haline getirilmiş şeklidir.

Ne yazık ki, en yüksek kaliteli wasabi çok pahalı bir üründür, bu nedenle de bayırturbu, hardal ve yeşil gıda boyasıyla yapılan tağşişleri ortaya çıkmıştır.

İtiraf etmek gerekir ki, Japon asıllı Amerikalı topluluk dışında kalanlar için bu ürünün taklitlerinden tamamen kaçınmak mümkün değildir.

Amerika’nın Pasifik Kuzeybatı’sındaki mikroklimada yerel ihtiyacı karşılamak amacıyla wasabi bitkisi yetiştirme çabaları olmuştur ve bitkinin yetiştirme sırları Japonya’nın dışına çıkmaya başlamıştır. ABD’deki çok az sayıdaki çiftçi, pahalı ve sınırlı miktarda da olsa saf wasabi ezmesini piyasaya sunuyor.

Kaynak: Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

One thought on “Wasabi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir