Izgara EtMuğla

Yalıkavak’ta Izgara Et Nerede Yenir? Kasap Yahya Et Mangal, Yalıkavak, Bodrum, Muğla

İnsanlar Bodrum’un çeşitli plajlarda 80 TL’lik lahmacunları yiyip, kokteyllerini içerken biz Harbiyiyorum olarak gerçek emek sahiplerinin mekanlarını bulmak ve hikayelerini dinlemek adına Bodrum’da keşfe çıkıp işkembelerimiz için seyrül sefere başladık. İşte bu yazımızda da onlardan birinin hikayesi ile karşınızdayız: Kasap Yahya Et Mangal.

İklim ve turizm şartları gereği kendisine “Butcher” titrini uygun görmüş olsa da bizim için Yahya aslında Artvin Hopa’lı ama uzun yıllar Bursa’da çeşitli mekanlarda şef garsonluk yapmış yiğit bir delikanlı. 5 yıl önce ailesi ile birlikte radikal bir karar alıyor ve Bodrum’a yerleşiyor. 3 yıl önce de Kasap Yahya Et Mangal‘ı açıyor. Açış o açış! Hopaspor’un Bodrum’daki resmi derneği gibi olmuş mübarek! Duvarda Hopaspor atkıları, Artvin’e ait semboller ve daha neler neler…Ama severiz Hopasporu’u ve Hopalıları.

Karışık Izgara Et Mangal, Kasap Yahya Yalıkavak Bodrum

Lakin bir de Yahya mübarek bir isim. Hal böyle olunca ondan çeşitli kerametler beklememek elde değil. Mesela lezzetli etler pişirmesi gibi…

Biz direk ortaya karışık söyledik ve kuzu/dana Allah ne verdiyse istedik. Yahya antrikotları güzelce ızgaraya serdi ve yanına da domates, biber ve soğanları yaydı. Hava sıcak, ızgara sıcak ama gel gör ki esas Yahya sımsıcak biri. Çok şirin bir adam. Üstelik yaşı da nispeten genç hani. Ustamız tezgahın başında, hanımı da kasanın başında. (Olması gereken de bu zaten)

Konuşurken aramızda şöyle bir diyalog geçiyor; “Geçtiğimiz gün buraya Ümit Besen geldi abi!” diyor Yahya etleri ızgaranın üstünde çevirirken. Biz de “Geldi de etin yanında çoban salata da söyledi mi?” diyoruz ve masaya bir de çoban salata sipariş ediyoruz.

İç ses: “Ey Ümit! Burada çoban salata yediysen, 3 kere tahtaya vur.”

Çoban Salata, Kasap Yahya Et Mangal, Bodrum

Öğrendik; Yahya (Yahya Büyükdağ) etlerini Balıkesir’den getiriyor. Hemen kasap tezgahında seçtiğiniz etleri gözünüzün önünde kesip parçalayıp, tezgahın yola bakan tarafında hazırladığı kömür ızgara alanında pişiriyor. Duvarında da bir sürü bıçak çeşidi var. Muhtemelen bir kasabın sahip olduğu ve her daim yanında taşıyacağı en büyük sermaye bu bıçaklar diye geçiriyoruz aklımızdan.

Yahya’nın dükkanı tam bir aile işletmesi. Bir yandan da markasını, mekanını ve işlerini şekillendirmekle meşgul Yahya. Allah kolaylıklar versin.

Şimdi iyisi mi siz Yalıkavak’a giderseniz pahalı şeyler yiyin ama Yahya’ya da mutlaka bir şans verin. Ona etinizi nasıl pişireceğini söyleyin, kızartırken baharat (kekik v.s.)  isteyip istemediğinizi de belirtin ve arkanıza yaslanıp gerisini ona bırakın.

Yahya’nın mübarek bir isim olduğunu söylemiştik değil mi?

Gidince bizden kendisine selam edin.

Tüm emekçilere selam.
Esselatü vesselam!

Kasap Yahya Et Mangal, Yalıkavak, Bodrum

Kasap Yahya Et Mangal
Yalıkavak Mahallesi, Tahsildar İbrahim Sokak, No 1-18/1, Bodrum, Muğla
Tel: 0535 6004277Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir