Yardımcı Tarifler

Yaptım Oldu: Özer Şef’ten Mimolette Peynirli Meksika Usulü Burrito Tarifi

“Challenge Accepted!”

Efendim Amerikanların meşhur bir sözü var. Yok G.O.R.A’da geçen sözden bahsetmiyorum; “Challenge accepted“… Türkçe meali “hodri meydan” (hodri ne kadar Türkçe derseniz araştıralım derim) Bizim İtalyan devşirmesi yazarımız Seco Alfrodo (böyle mi yazılıyordu ya hiç takip etmiyorum çocuğun yazılarını) son yazısında bana varoş yakıştırması yaparak deyim yerindeyse biraz popüler olmaya oynamış (Rss’i takip ediyorum da oradan gördüm). Herhalde beni İtalyan varoşu zannetmiş olacak ki “3 metre mutfak” falan demiş. Neyse efendim, biz efendiliğimizi bozmadan kendisine beynelmilel bir yemek tarifi vererek bilgilendirelim istedik.

Karşınızda Meksika Usulü Burrito!

“Bu ecnebiler bizim 200 yıllık dürümü almışlar adına burrito demişler” diyerek milliyetçi bir bakış açısıyla tarifi burada bitirebilirdim. Neyse ki Elfrodo‘nun yazısında dediği gibi kısıtlı bir bakış açım yok. O nedenle sizlere çok leziz bir burrito tarifi vermeye kararlıyım.

Malzemeleri sayarak başlıyoruz.

2 adet tortilla (çift lavaşlı yapıyoruz Frodo)
50 gr Meksika fasulyesi
1/2 avakado
200 gr et veya tavuk (biz frukoya inat et kullanalım bütçemiz ortaya çıksın)
1/2 adet soğan
50 gr süzme yoğurt
50 gr rendelenmiş Mimolette peyniri
İsteğe göre marul veya göbek salata

Yapılışı: 

Bu pratik tarifte “tortiya” şeklinde okunan lavaş benzeri karbonhidratlı malzemeyi dışarıdan almamız gerekiyor. Bu ürünü nezih marketlerde bulabilirsiniz (Nezih dedik ama Bim‘den aldık bile).

Çok para vererek aldığımız en güzel dana etini jülyen şekilde keserek zeytinyağı ve karabiber ile marine ediyoruz. İsteğe bağlı olarak biraz tuz da kullanabilirsiniz. Yan malzemeleri hazırlayana kadar buzdolabında dinlendireceğiz eti. Daha sonra soğanı halka şeklinde kesip karamelize etmek için artık ezberlediğimiz işlemi yapacağız (soğanı karamelize olarak çok sevdiğim artık anlaşıldı değil mi?)

Ezilen Avakado Süzme Yoğurt İle Karıştırılacak


Meksika fasulyesini zaten konserve olarak aldığımız için pişirmeye gerek duymuyoruz ancak tavada biraz çevirerek ısınmasını sağlayabiliriz. Avakadonun (hani armuta benzeyen meyve var ya Frigo, işte o) kabuğunu soyup küçük küpler halinde kesiyoruz. Biz kesmeye başladığımızda yağlı yapısından dolayı ezilmeye başlayacak, bıçağın tersiyle biraz daha ezerek pütürlü bir püre elde edeceğiz.

Ezilen avakadoyu süzme yoğurt ile karıştırarak Meksikalıların bile bilmediği bir dip sos yapıyoruz. Bu sosu Tortilla’nın tabanına süreceğiz (acıkanlar bir adım öne gelsin) Şimdi sıra eti pişirmeye geldi. Yüksek ateşte kızdırılmış döküm tavaya marine edilmiş jülyen eti atıp foşlatıyoruz. Sürekli çevirerek iyice kızarmasını sağlıyoruz. Toplamda 5-6 dakika yüksek ateşte eti kızartıyoruz.

Hunharca Rendeleyin!


Avakado dip sosunu sürdüğümüz tortillanın içine eti nizami bir şekilde diziyoruz. Üzerine karamelize soğan ve Meksika fasulyelerini koyuyoruz. Süslemek için biraz yeşillik kesip üzerine bırakıyoruz. En üste de Mimolette peynirini hunharca rendeleyip peynirin erimesini seyrediyoruz. 

Tortillanın altını üçgen olacak olacak şekilde kıvırıyoruz ve yemeği dürüm haline getiriyoruz. Meksika Usulü Burrito hazır, afiyet olsun.
Mühim not: Sego Alfredo dediğimiz şahsiyet Meksikalıymış meğer :( Haha.

Şef Özer

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi... Sucuk sever...

3 thoughts on “Yaptım Oldu: Özer Şef’ten Mimolette Peynirli Meksika Usulü Burrito Tarifi

 • Olorin

  tariflerini ailecek takip ediyoruz abi supersin…

  cCc Özer reyiz cCc

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Ne kadar banel! Yok cCc Özer reyiz cCc falan! Sen sıkı dur Özer Reyiz, sen sıkı dur! Bak ben nasıl verecem eline aşçı takkeni senin.

   Yanıtla
 • Alper

  fasulye ve o pahalı fransız peynirini saymazsak dürümün aynısı bu. öyle pek matah bir şeyini göremedim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir