Genel Yemekler

Yumurta Kapama Nedir?

Aslında Yumurta Kapama bizim de ilk kez Kapadokya’da yapılışına şahit olduğumuz enteresan bir kahvaltılık. Çok da başarılı, havalı ve yapılışı çok basit. Kahvaltıda sucuklu yumurta, sucuk v.b. türevleri ile aşina olanlar bunu da hemen kabullenecek ve eşine dostuna hava atmak için Cumartesi ya da Pazar kahvaltılarında uygulayacaklar.

Dediğimiz gibi Kapadokya ziyaretimizde Millstone Cave Suits‘in kahvaltı mönüsünde fark ettiğimiz yumurta kapama baktık ki kahvaltı sever Türk izleyicisi tarafından epey ilgi gördü. Instagram paylaşımımız (aşağıda) sonrasında iyice fenomen olan bu yemeği sizlere de anlatmak isteriz.

Kısaca katı haşladığınız yumurtaları ortadan ikiye böldükten sonra tavada tereyağı ile sarı tarafları tavaya bakacak şekilde kızartmanıza yumurta kapama deniyor.

Efendim tarifine gelince; öncelikle yumurtalarınızı bir güzel çok pişmiş halde haşlıyorsunuz. Daha sonra bunları ortadan ikiye kesiyorsunuz. Bir tavada erittiğiniz tereyağının üzerine bu kesilmiş yumurtaları sarı yüzleri tavaya bakacak halde yatırıyor ve kızarmalarını bekliyorsunuz. 1-2 dakika sonra üzerine tuz, karabiber ve kırmızı biber ekleyerek ateşten alabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde tavayla doğrudan cozurdarken servis de edebilirsiniz.

Ya da yumurtaları tavadan alıp ayrı bir tabağa koyarak kızarmış yağı cos diye yumurtaların üzerinde gezdirerek misafirlerinize Nusret vari bir şov da ikinci br opsiyon olabilir.

Hangi sunum olursa olsun; kahvaltıya gelecek misafirlerinizin buna çok şaşıracağı ve üzerine çok konuşacağı kesin.

Şimdiden afiyet olsun. Kapadokya Millstone Cave Suits‘e bir kez daha teşekkürler.

Deneyenlerden ve geliştirenlerden yorumlarını bekleriz.

 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Yumurta Kapama Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir