Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ Y harfi dökümanlar Yumurta Kapama Nedir?

Yumurta Kapama Nedir?

2462
1
Paylaş

Aslında Yumurta Kapama bizim de ilk kez Kapadokya’da yapılışına şahit olduğumuz enteresan bir kahvaltılık. Çok da başarılı, havalı ve yapılışı çok basit. Kahvaltıda sucuklu yumurta, sucuk v.b. türevleri ile aşina olanlar bunu da hemen kabullenecek ve eşine dostuna hava atmak için Cumartesi ya da Pazar kahvaltılarında uygulayacaklar.

Dediğimiz gibi Kapadokya ziyaretimizde Millstone Cave Suits‘in kahvaltı mönüsünde fark ettiğimiz yumurta kapama baktık ki kahvaltı sever Türk izleyicisi tarafından epey ilgi gördü. Instagram paylaşımımız (aşağıda) sonrasında iyice fenomen olan bu yemeği sizlere de anlatmak isteriz.

Kısaca katı haşladığınız yumurtaları ortadan ikiye böldükten sonra tavada tereyağı ile sarı tarafları tavaya bakacak şekilde kızartmanıza yumurta kapama deniyor.

Efendim tarifine gelince; öncelikle yumurtalarınızı bir güzel çok pişmiş halde haşlıyorsunuz. Daha sonra bunları ortadan ikiye kesiyorsunuz. Bir tavada erittiğiniz tereyağının üzerine bu kesilmiş yumurtaları sarı yüzleri tavaya bakacak halde yatırıyor ve kızarmalarını bekliyorsunuz. 1-2 dakika sonra üzerine tuz, karabiber ve kırmızı biber ekleyerek ateşten alabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde tavayla doğrudan cozurdarken servis de edebilirsiniz.

Ya da yumurtaları tavadan alıp ayrı bir tabağa koyarak kızarmış yağı cos diye yumurtaların üzerinde gezdirerek misafirlerinize Nusret vari bir şov da ikinci br opsiyon olabilir.

Hangi sunum olursa olsun; kahvaltıya gelecek misafirlerinizin buna çok şaşıracağı ve üzerine çok konuşacağı kesin.

Şimdiden afiyet olsun. Kapadokya Millstone Cave Suits‘e bir kez daha teşekkürler.

Deneyenlerden ve geliştirenlerden yorumlarını bekleriz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here