Gurme HaberGURME NOTLARI

Zelenskiy “Gıda Krizi” Kapıda Dedi!

Ukrayna devlet başkanı Zelenskiy eğer Rusya ablukayı kaldırmaz ise dünyayı çok büyük bir gıda krizinin beklediğini söyledi ve Rusya’nın Ukrayna’nın 20 milyon ton gıda ihracatını engellemekle suçladı. Rusya’nın tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için Ukrayna’nın neredeyse tüm limanlarını engellediğini söyleyen Zelenskiy, dünya eğer önlem almaz ise milyonlarca insanın açlıkla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayana enerji krizi sonrası tüm dünyayı ciddi bir gıda krizi bekliyor.

Savaştan önce Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğday arzı, küresel ticaretin neredeyse yüzde 30’unu oluşturuyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4’üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5’inci en büyük buğday ihracatçısı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Parlamentoya hitap eden Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda da, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ukrayna’nın dünyada büyük bir gıda üreticisi olduğuna vurgu yaptı.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir