İskender KebapŞişli

Zincirlikuyu’da İskender Kebap Nerede Yenir? – Bursa İskender Kebapçısı, Zincirlikuyu, Şişli, İstanbul

Tam da Zincirlikuyu’ya giderken canımız İskender Kebabı çekti. Hüzünlendik. Lakin bu civarda adam gibi İskenderci var mıdır diye düşüncelere gark olmamak elde değil. Her yer olmuş plaza, plazaların etrafı olmuş kanyon, kanyonların içerisi olmuş coni yeme-içme yerleri, bu yerlerin içerisinde bir İskenderci var ama ismi HD ile başlıyor. Tuhaf. Samsung’la yarışır, o derece.

Neyse efendim bu şekilde eleştiri dolu girizgahtan sonra Zincirlikuyu’da Büyükdere Caddesi’nden, Kore Şehitleri Caddesi’ne dönülen köşede bir kebapçı gözümüze ilişti. Tabelasında “Bursa İskender Kebapçısı” yazıyor.

“Hımm. Enteresan! Burası havası ve ortamı açısından Harbiyiyorum standartlarında bir yer. Hele bir de lezzetine bakalım. İskenderi HD (High Definition) mi, değil mi anlarız artık.” dedik ve masaya oturduk. Oturduğumuzda etrafımızda takım elbiseli, dişlerini kürdanla kurcalayan biznıs abiler ve topuklu ayakkabıları ile dar mini eteklerini kombine etmiş endamlı biznıs ablalar vardı.

Hemen bir buçuk İskender sipariş verdik. Yoğurdunu da ayrı tabakta söyledik. Çok kısa bir sürede İskender, sıcak bakır bir tabakta masamızda beliriverdi.

İskender Kebap, Bursa İskender Kebapçıcı, Zincirlikuyu, Şişli, İstanbul

Ve…Ta- taa! Başarılı. Umduğumuzdan daha fazla hatta. Tam da sevdiğimiz şekilde hazırlamışlar. Deli gibi tereyağına boğulmamış. Dahası yağı, etin üzerine bırakılmamış. Tereyağ tırnak pidelerin üzerine kararında serpilmiş ve etler bunun üzerine yerleştirilmiş. En son üstlerine yine kararında domates sosu ilave edilmiş. Oh, nefis olmuş!

Nasıl ki Higgs Bozonu “Standart Model” içerisinde değerlendirilen bir şey ise, yeme-içme aleminde de sevgili Ahmet Eryılmaz‘ın bir “Standart İskender” değerlendirmesi vardır ki burada da yeri gelmişken belirtelim. “İYİ İSKENDER: Kokusuz, yumuşak. Çok ince değil, birazcık kalın. Ne kuru, ne az pişmiş. Az bonfile ve müthiş bir tereyağ ile. Dağılabilirsiniz.

İşte bu İskender bizde bu etkiyi %90 oranında sağladı. Bir bonfilesi eksikti ama onun yerini dolduracak kalitede iki adet kebap köftesi vardı.

Ancak biz İskender’de yoğurda karşıyız dostlar. Çok gereksiz. Yemeği ağırlaştırıyor. Gereksiz bir hantallık yapıyor. Öyle çok özel bir yoğurt olmadığı sürece tercih etmiyoruz. İskender, domates sosu ve tereyağ ile gayet kararında doymuş bir yiyecek zaten.

İskender ile birlikte yoğurt yerseniz, uyursunuz. Uyuyanları da patronlar sevmez!

Afiyet olsun.

Bursa İskender Kebapçısı, Zincirlikuyu, İstanbul

Bursa İskender Kebapçısı
Büyükdere Cad. No: 153/A Zincirlikuyu – İstanbul
Tel: 0212 2123320

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Zincirlikuyu’da İskender Kebap Nerede Yenir? – Bursa İskender Kebapçısı, Zincirlikuyu, Şişli, İstanbul

 • Tarik

  lavabolarını temiz bulmadım. lavabolarla masaların uzaklığı da hiç iyi değil. masa temizlikleri iyi değildi. iskenderi hazırlayan amcam higgs bozonuna aldırmadan buram buram terlemekteydi. plazaların arasına gelmemiş, plazaların arasında 1900’lerden kalmış ve inatla böyle devam edeceği kuvvetle muhtemel olan bir yer. bana aldırmayınız, korsan miting yapmaktayım post’un altında. gidiniz ve afiyetle yiyiniz.

  Yanıtla
  • admin

   Biz dışarıda yedik valla. Çiğ yemediğimiz sürece biz de hijyen ikinci planda :)

   Yanıtla
 • h sefer

  Geçen hafta bende burda iskender yedim sosu o kadar baskın ve koyu kıvamlıydıkı dometes salçası yer gibi hissettim kendimi bu da etin lezzetini geride bırakıyodu. ilgilisine ilettim durumu ama değişiklik var mı henuz takip edemedim.

  Yanıtla
 • of of of kokusu resmen burnuma geldi (idil)

  Yanıtla
 • serkan

  Valla sizin gibi bir sitenın ınstagramda bınlerce takıpcısı olan bır yerın burayı tavsıye edeceğini rüyamda gorsem ınanmazdım ben buraya yakın bır yerde çalışıyorum ve tamamen sıradan bır yer ve ınanılmaz gereksız pahallı çok şaşırdım şuan burda burayı gordugume.

  Yanıtla
  • Bence siz işinizden sıkılmışsınız. Ayrılın. Ya da o bölgede daha iyisi varsa onu önerin. Herkes bilgilensin.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir