BeyoğluLakerda

Beyoğlu’nda Lakerda Nereden Alınır? Tunç Balıkçılık, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul

Japonların Sushi‘si varsa bizim de aslanlar gibi Lakerda‘mız var. Peyniri bulan büyükbabalarımız Allah’tan salamurayı öğrenmişler ve Torik balığına da bunun benzerini uygulamışlar. Japon kardeşlerimiz bizim Lakerda’yı yeselerdi “Hattori Hanzo” olurlardı ve belki de “Harakiri” yaparlardı. E, insanın kanına dokunur tabi. Neticede Nigiri migiri’den daha kralı var burada!

Sevgili dostlar, Lakerda üstün bir yiyecektir. Denizden çıkan süt kuzusudur. Torik’ten yapılanı makbuldür. Resimdeki gibi pembe olması onun yüceliğine delalettir. Torik yokluğundan birçok yerde Palamut’tan yapılanını mideye indirirsiniz ancak Torik, Torik’tir. Retoriğe gerek yok! Lakerda’yı Torik’ten yemek isterseniz Beyoğlu’ndaki Balıkçılar Çarşısı’na girdiğiniz zaman daha önce Harbiyiyorum’da yazdığımız Cumhuriyet İşkembe Salonu‘nun sokağındaki Tunç Balıkçılık‘a gitmeniz gerekmektedir. Tunç Balıkçılık’ın sahibi Tuncer Ergunsu’dur.

1959’dan beri Beyoğlu Balık Pazarı’nda hizmet veren Tuncer Ergunsu, nam-ı diğer Tunç baba, eskilerin deniz subayıdır. Modalı’dır. Şimdilerin damak zevki gelişmiş hanımefendi ve beyefendilerine Beyoğlu Balık Pazarı’ndaki minik vitrininde havyarları, çirozları, somon fümeleri ve lakerdaları birer mücevher sarrafı gibi dizerek teşhir etmektedir. Ancak Torik Lakerda öyle herkesin harcı olmadığı için esasen bu can ile ün yapmıştır.

Çiroz, Tunç Balıkçılık, Balık Pazarı, Beyoğlu

Biz yıllardır Tunç Balıkçılık‘tan Lakerdamızı alırız. En son gittiğimizde Tuncer Baba’nın torunu Murat Bey bize derya kuzusu Lakerdalarımızı hazırladı. O da dedesinden el almış. Tuncer Baba malum artık azıcık emekli takılıyor.

15 günlük sürede tuzda bekletilerek hazırlanan Lakerda normalde Ekim, Kasım ve Aralık aylarında taze taze yenir. Diğer aylarda dondurulmuş Lakerda yersiniz. Lakerda yaklaşık 15 günde hazırlanır. Pahalıdır. Mezedir. Bektaşi‘ye göre rakısız tüketilmesi haramdır. Bir tabakta yanında kırmızı soğan ile servis edilir.  Üzerine de limonu “Foş!” diye sıkarak yerseniz, kontrolsüz bir şekilde gözlerinizi kapar ve bu yiyeceğin cennette de olacağını düşünürsünüz. İlahidir! Yiyen herkesi mutlu eder.

Muhtemelen Tuncer Abi’den Lakerda alan birçok insan kendisine dua etmiştir. Acaba Tuncer Abi sırf bu yüzden cennete gidebileceğini biliyor mudur?

Bizce hiç değilse tahmin ediyordur.

Harbiyiyorum,  herkesi Tunç Balıkçılık‘ta Torik etinden lokum yemeye davet ediyor.

Tunç Balıkçılık, Balık Pazarı, Beyoğlu

Tunç Balıkçılık
Dudu Odaları Sok. No:22 Balık Pazarı Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2493520

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

14 thoughts on “Beyoğlu’nda Lakerda Nereden Alınır? Tunç Balıkçılık, Balık Pazarı, Beyoğlu, İstanbul

 • sevo

  Sinop’ta hep palamuttan yapılır,güzel olur.Sinop’un palamutu çok lezzetlidir.tuzlanmış balık diyoruz ama biz ona.Belkide torikten yapılanına lakerda deniliyordur.

  Yanıtla
  • berkay zarflıoğlu

   sinopta cingeneden yapıldığı doğrudur.ismide tuzlama lazcası lakerda.ama eskiden hep torikten yapılırdı.sonra torik azaldıkça palamuttan çaresizliktede hamsiden yapılır.ama hepside güzeldir..

   Yanıtla
  • admin

   Abi kardeş yetenekliler demek ki Semihcim :)

   Yanıtla
 • fuat

  Sadece lakerdasi degil tunc balikta somon fumeyi de tavsiye ederim imalat ve uretim izni olan ender yerlerden biridir tunc balik

  Yanıtla
 • Tayfun Üzme

  Merhabalar
  Sitenizi büyük bir keyifle takip ediyorum.Sizden bir ricam var.Yediklerinizin fiatlarınıda küçük notlar halinde verirseniz çok iyi olur.Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Tayfun bey selamlar. Biz daha çok işin bilgi ve kültür tarafına odaklanmış durumdayız. Mesela bu yazımızı 2012 yılında yazmışız. O zamandan bu zaman lakerdanın fiyatı epeyce değişti. Bunca hızlı değişen ekonomide fiyatları yazmak pek doğru olmayacağı için özellikle yazmıyoruz. Binlerce mekan yazımız arasında da hepsinin fiyatlarını sürekli güncelleyebilecek bir operasyona da sahip değiliz. Ama güncel ve anlık paylaşımlarımızı Instagram hesabımızda yapınca orada fiyatları zaman zaman belirtiyoruz. İlginiz ve öneriniz için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Doha'da Sushi Nerede Yenir? Teatro Restaurant, City Centre Rotana Doha, Katar - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Beyoğlu'nun Değişmeyen Lezzeti, Tunç Balık | Harbi Yiyorum

 • Nuri Aka

  İnternet kanalıyla nasıl alışveriş ederim ?

  Yanıtla
  • Ayşenur Gürel

   Online satışları yok, @tuncbalik Instagram hesabına dm atıp, alışveriş yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Çiroz (Balık) Nedir? | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir