Gurme HaberGURME NOTLARI

Zomato 2. Kez Türkiye’den Çekildi!

Restoran arama ve yorum motoru Zomato Türkiye’den ikinci kez çekilme kararı aldı. 2015 yılında Türkiye’de temelleri atılan, yabancı sermayeli yerli mekan arama ve yorum platformu olan Mekanist.net‘i satın alarak Türkiye’ye giren Zomato bir kez daha para kazanma operasyonlarında başarısız oldu ve ikinci kez Türkiye pazarından çekilip buradaki ofisini kapadı.

Bunun sebebinin 25 ülkede faaliyet gösteren Zomato’nun kendi merkezi yönetim anlayışı ile Türkiye’deki sosyo kültürel süreçlere hakkıyla nüfuz edememesinden kaynaklı olduğu iddia ediliyor. 2015 yılında başarısız olduğu stratejilerin ardından bir kez daha Türkiye’de şansını denemeye çalışan Zomato, bu kez yeni kazanç modelleri ile elindeki datayı kullanmayı denedi ama bir kez daha başarısız oldu ve pazardan çekildi. Kurum resmi bir açıklama yapmasa da şirket çalışanlarının gönderdikleri twitlerden 26 Şubat Cuma günü Zomato Türkiye’nin son mesai günü olduğunu biliyoruz.

Bunu Zomato Hep Yapıyor!

Zomato’nun ikinci kez kapanışı Hindistan’dan yönetilen Zomato ekibinin aslında Türkiye’deki iç dinamiklere ne kadar uzak oldukları ile doğru orantılı. Zomato Gold ve ardından yemek siparişi işine girmeye çalışan Zomato, pazara kendisinden yıllar sonra başlayan Getir kadar bile varlığını ortaya koyamadı. Gerek sosyal medyada, gerek yaptıkları faaliyetlerde hep halktan ve kullanıcının gerçek sesinden uzakta kaldı. Hiçbir zaman tam anlamıyla insanlara doğrudan nüfuz edemedi.

Restoranlara ve tamamen sosyal bir süreç olan dışarıda yemek kültürüne sadece “matematik ve mühendislik” kafasıyla yaklaşan Zomato’nun umarız bir daha Türkiye’ye dönüşü olmaz. Zira hem mekanların zamanını ve parasını boşa harcadı, hem de insanların uzunca bir süre kafasını karıştırdı.

Bundan böyle tek gelir modelinin Google Adsense olması dileğiyle Zomato.

Hoşçakal!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir