Gurme HaberGURME NOTLARI

Adalet Bakanlığı Yemek Menüsü | Adalet Bakanlığı Çalışanları Ne Yiyor?

Adalet Bakanlığı’nın yemek menüsüne internet üzerinden ulaştık ve inanılmaz sevindik. Öyle ki “Adalet Bakanlığı Yemek Menüsü” araması Google Trendlerine girmiş! Bir aramanın trend olabilmesi için onun gerçekten çok aratılması lazım. Buradan üç türlü çıkarım yapabiliriz: Ya adalet bakanlığının çok sayıda çalışanı var, ya da çalışanların aileleri de bugün annem/babam ne yiyor diye internetten aratıyor, ya da herkes Adalet Bakanlığı çalışanları her gün acaba ne yiyor diye aratıyor.

Ne olursa olsun, neticede herkes için şeffaf aylık bir menü oluşturmuşlar işte… Adalet Bakanlığı Yemekhane Yönetim Kurulu‘nu tebrik ediyorum. Keşke tüm devlet dairelerinde bu şeffaflık olsa. Devlet dairelerimizde neler yeniyor öğrensek… (Her ay güncellenen yemek menüsüne buradan ulaşabilirsiniz

Mesela bu yazının yayına alındığı gün (24 Nisan Çarşamba) Adalet Bakanlığı çalışanları Arpa Şehriye Çorbası, Özel Soslu Tavuk Garnitür, Karışık Pilav ve Ayran yiyecekler.

Ayrıca aylık menüyü de şöyle bir inceledik. Tam devlet dairesi yemeği. Ne çok doyurucu ne de aç bırakan cinsten. Ayın en gurme yemeklerinin olduğu günler ise 10 Nisan ve 22 Nisan. 10 Nisan’da Yayla Çorba, Izgara Köfte (Lavaş + Elma Dilim Patates), Piyaz ve Meşrubat varmış mesela…22 Nisan’da ise Yarma Çorbası, Tas Kebabı, Brokoli Karnabahar Salatası, Mevsim Meyveleri var…

Her ay Adalet Bakanlığı Yemek Menüsü üzerinden böyle minik bir değerlendirme yapsak iyi olacak sanki ;)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir