Adapazarı’nda Islama Köfte Nerede Yenir? Meşhur Köfteci Mustafa – Sakarya

Islama Köfte - Meşhur Köfteci Mustafa - Sakarya

Sakarya’da askerimiz var. Bu sebeptendir tüm bu Adapazarı keşiflerimiz. Cenab-ı Hak bir sebep veriyor işte. Biz de yazıyoruz. Üçüncü ziyaretimiz ile birlikte Islama Köfte‘de Köfteci Mustafa‘da karar kıldık. Yoksa Adapazarı köfteci cenneti.

Islama Köfte nasıl Adapazarı’nın resmi yiyeceği ise Köfteci Mustafa, Islama Köfte’nin kayıtlarda resmi olarak babası. Yugoslav göçmeni Mustafa 1912’de kuruyor burayı. Kurulduğundan beri tek bir sefer yer değiştiriyor. 1947 yılında şu anda hizmet vermekte olduğu binaya taşınıyor. Bu bina fevkalade güzel bir bina. Hemen köşede. İki katlı. Ahşap doğramalı, geniş camlı. Sizi kadim olana davet ediyor. Hem köfte yiyorsunuz hem tarih.

Islama Köfte’de maharet köftede değil, köftenin ekmeğinde. Zaten bu kombinasyonda köfte ekmeğe katıklık ediyor. Ekmek ise kemik suyu, toz pul biber ile ızgarada kızartılmış ve saltanatını çoktan ilan etmiş. Köftecikler ise gariban. Öyle ekmeklerin yanına yağmurdan saçak altına gizlenen çocuklar misali iliştirilmişler işte. Yani köfte, köfte olalı böyle ekmek görmedi havası, ruhani bir şekilde tüm mekanı kapsıyor.

Islama Köfte - Meşhur Köfteci Mustafa - Sakarya

Mustafa’nın hikayesine dönecek olursak; kardeş, kayın birader şeklinde bir el verme hiyerarşisi ile bu işi bir asırdır sülale içerisinde tutmayı başarmış diyebiliriz. Fakat asıl başarı ne biliyor musunuz sevgili Harbiyiyorum okuyucuları? Bugüne kadar tek şube olarak kalmaları. Ya hu, ne güzel! Ne kıymetli! Ne manidar! Ne mutlu! Ne şeker!

Zamanda sıçrayalım. Köfteci Ramiz‘in yurtdışında olmadığı sürece, isterse 1500 Franchise’ı olsun zerre kadar kıymeti yok gözümüzde. – “Değil mi yeğen?” – “Evet, dayı!” -“Odağını kaybetme yeğen!” – “Peki, dayı!” – “Anlayan anladı yeğen.” -“İstanbul’da dört yeni şube açıyoruz dayı.” – “Hass, afedersin yeğen

Neyse. Neydi konumuz pek kıymetli Harbiyiyorum okuyucuları? Islama Köfte. Evet, güzide yurdumun köfte çeşitlemeleri ne kadar hoş. Bizce köfte bu ülkenin milli yemeği olmalı. Seviyoruz, köfteyi, ızgarayı… Serde avcılık da var tabi. Göçmenlik var. Bu köftenin sulusu var, salçalısı var.

Ne kadar hoş. Öyleyse diyebilir miyiz? “Hepimiz köfteyiz.

Köfteci Mustafa’ya bizden selam, köfteye devam.

Islama Köfte - Meşhur Köfteci Mustafa - Adapazarı

Meşhur Köfteci Mustafa
Sakarya Cad. No:12/A Adapazarı – Sakarya
Tel: 0264 2779893

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

31 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

 1. ismail 16 Şubat 2012 at 18:09 - Reply

  yıllardır adapazarındayım 7-8 farklı yerde onlarca defa köfte yedim ama mustafanın köftesi , kızarmış ekmeği , piyazı, şırası ve kabak tatlısı gerçekten süper lezzetler. üstelikte lezzetine karşı fiyatı gayet uygun.

 2. Çağlar Şahin 27 Mart 2012 at 16:44 - Reply

  Hocam afiyet bal şeker olsun.. Gördüklerim & yazdıkların benim beğenmeme yeter de artar bile, hatta ilk fırsatta kaçacağım bu mekana ama ekmeklerin anti-hijyenik duruşu yorumlarda okuduğum kadarıyla insanları çok rahatsız ediyor (beni daha çok cezbetse de) :) Sen ne dersin??

  • admin 27 Mart 2012 at 17:11 - Reply

   Abi bir bana “hijyenik” tanımı yapabilir mi? :) Ben ne mutfaklar gördüm hijyenden eser yok ancak masada her şey çok güzel. Ne masalar gördüm leş, mutfağı ise hoşbeş :D hehe.

 3. Özlem 10 Eylül 2012 at 16:10 - Reply

  Kesinlikle hijyen problemleri var. Kendi gözüm ile gördüklerimi burada söylemeye dilim varmıyor. Ayrıca, tarihi mekan ünü kazandığı için garanti müşterinin verdiği rahatlıkla oldukça kabalar. Ama Sakarya köfte cenneti ünvanı almış güzide bir ilimiz dolayısıyla da birden fazla tarihi ıslama köftecisi var. Bunlardan biri Köfteci Meriç tam Musatafa nın karşısında çok temiz ve güler yüzlü. Tavsiye ederim….

 4. mehmet izmirligil 12 Kasım 2012 at 10:41 - Reply

  Dün Adapazarın’da Mustafa’da ıslama köfte yedik. iki piyaz, 4 ıslama köfte, 4 kola ve 1 çorba için 61 TL hesap geldi. 100 TL verdim. 1 TL bozuğum yoktu. Kasadaki yaşlı amca 40 TL’lik paraüstünü resmen yüzüme fırlattı. Gerçekten çok kabalar. Hijyen konusuda soru işareti.

 5. Mehmet 24 Kasım 2012 at 23:35 - Reply

  Eskişehir’den İzmite her gidişimde ve dönüşümde Adapazarına köfte yemek için uğruyordum.Ancak son gidişimde kabalıklarına zirve yaptırdılar.Kendi aralarında yüksek sesle muhabbet ediyorlar,toplum içerisinde hoş karşılanmayacak tarzda şakalaşıyorlardı.Hatta bir ara bu laflar bize mi geliyor diye kulak kabarttım.Sonra şahısların ciddiye alınmayacak tipler olduğuna karar verdim.Köfte için birşey diyemicem ama yukarıda bahsedildiği gibi hijyen ve temizlik sıfır.Masa çok kirliydi, garsonun masayı temizlemek için getirdiği bez masadan da kirliydi.Adapazarında ıslama köfte yemek için başka bir yer arıyorum.Aynı kişilerle tekrar muhatap olmamak için.Tavsiyelerinizi dikkate alırım. Saygılar Mehmet Eskişehir.

 6. murat 26 Kasım 2012 at 21:10 - Reply

  yer aramana gerek yok bende mustafa da yiyordum karşısinda köfteci meriç var denemeni tavsiye ederim farkı fark edeceksiniz

 7. REBİİ SEÇKİN UĞURSAL 14 Şubat 2013 at 10:47 - Reply

  Köfteler nefis hizmet çok güzel fakat steril eldivenle çalışabilseler mükemmel olacak…

 8. seva yldrm 07 Mart 2013 at 22:21 - Reply

  Kesinlikle Köfteci Hacı Bekir..

 9. sinan kalaycıoğlu 26 Mayıs 2013 at 02:51 - Reply

  işim dolayısyla ara sıra sakarya ya gitmekteyim.tavsiye üzerine köfteci mustafaya ziyaretim olmuştu.ufak bir işletme olduğundan insanlar masaların başında beklemekteydi.bir taraftan gözümün içine bakarak kalkmamı bekleyen diğer müşteriler,bi taraftan kirli beziyle masayı sık sık silerek bizleri taciz eden garson hadi bir an önce ye ve git dercesine kalkmamız adına .üzüldüm ve misafirlerime mahçup olmuştum.bende sürü psikolojisi mantığıyla bu mekanı tercih etmiştim.ne bir hizmet alabildim ne de alal acele pişmemiş ? köftemizi yiyebildik.

  • osman 10 Ağustos 2013 at 12:36 - Reply

   Ben Köfteci Mustafa’nın arka sokağında ikamet etmekteyim, mekanın yer ve zaman problemi olduğu için misafirlerimi götüremiyorum. Bir işletmede kalite ve tarih ne kadar önemli ise hizmet ve sunum da bir o kadar önemlidir bence..

 10. mehmet usta 10 Haziran 2013 at 14:30 - Reply

  herkese merhabalar,
  geçtiğimiz günlerde tavsiye üzerine köfteci mustafa ya gittik ailece.fakat gittiğimiz saatte kapatma hazırlığındaydılar.servisleri olmadığından;bizleri köfteci rumeliye gönderdiler.doğru yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim onlara.çok memnnun kaldık..bence köfteci mustafa yerine rumeli köftecisini denemelisiniz.enfessssss :)

 11. Turgay& Dilek 22 Haziran 2013 at 21:19 - Reply

  Cumartesi aksami,Antalya’dan donusumuzde İslama köfte yemek icin ugradigimiz unlu!!!bir koftecide köftenin bittiğini öğrenmek ilk şokumuzdu.Ustelik otoparkımız var diye ,adamın biri yoldan çevirip yer gosteriyor:) köfte yok demiyor !!!sonra ”açız yoldan geldik ”diyoruz ”bizim müşteri hep uzaktan gelir zaten ”diyo amcam :)ikinci sok iceride yemek yiyenler varken yerler camasir suyuyla siliniyor:)tebrikler!!!tarihiymissss

  • admin 23 Haziran 2013 at 14:40 - Reply

   Burayı epey bir sevmeyen var anlaşılan.

   • osman 10 Ağustos 2013 at 12:31 - Reply

    çalışma saatlerinin bildirilmesi şart..!

 12. Mustafa ccc 23 Haziran 2013 at 13:48 - Reply

  Calisanlarin kesinlikle egitimden gecmeleri gerek. Ayrica masalar ve bardaklar les.
  Kofteyi bilen biliyor zaten. Yukaridaki yorumlardan sonra kofte altin olsa ne olur.
  Sewgiler.

  • admin 23 Haziran 2013 at 14:41 - Reply

   BU bir çamur at iyice izi kalsın kampanyasına dönüşmeye başladı. Hayır olsun bakalım :)

 13. Ayvaz Aymaz 17 Temmuz 2013 at 16:54 - Reply

  Bu yorumum belgeli olduğu için kötüleme amaçlı olmadığı açık :

  Geçen , uydudan TRT’nin bir kanalını seyrediyordum; Adapz’na gelmişler ve tabii “ne yenir, nesi meşhur ?” diye sorup bu mekânı buldular, mutfakta çekim yaparak anlattılar..

  Ben de buradaki yorumları okuyana kadar “bir tek ben mi dikkat ettim acaba?” diye düşünüyordum.. Çünkü ekmekleri et suyuna daldıran amca eliyle (hadi “ucundan tutuyom , elim değmeden” falan dese neyse) ve her seferinde parmakları da beraber daldırıp çıkarıyordu..

  Tabii anlatan kız sürekli ” Immmm mıh , ıh ıh ıh” diye yağlamaktan sormadı..

  Yahu kardeşim; hadi plastik eldiven falan her işte olmuyor tamam da , TRT gibi kanal gelmiş mekânına , dakikalarca ve yakın çekim ve defalarca .. “Kamera önünde ayıp olur şincik” deyip bir defalık basit bir maşa da mı akıl edemediniz? Veya bu kadar mı üşendiniz? Bu kadar mı seyredecek olanlar umurunuzda değil?

  ( Dediğim gibi bu yayın birkaç gün önceydi, tvarşivi.com gibi bir siteden bulunabilir… )

  • admin 17 Temmuz 2013 at 17:04 - Reply

   Programı bulduk. İzledik. Çok beğendik :) Ayrıca maşaya da güven olmaz… Sağolun.

 14. berk can 01 Ağustos 2013 at 00:44 - Reply

  adapazarında yaşıyorum mustafa köfteyle meşhur yenicami köftecisini tek gecerim bu arada bitane meric ıslama köfte acılmıs ikisiniin arasına tabilotcudan köfteci olursa deneye bilirsiniz hic tavsiye etmiyorum

 15. elvan 05 Eylül 2013 at 01:06 - Reply

  köfteci bekir ve köfteci meriç hizmet ve güleryüz süper mustafada sıra beklerken üç kişi gelsin o ne nedemek dedik köfteciden rasturant hizmeti beklemiyoruz

 16. mehmet çağlar 11 Eylül 2013 at 18:18 - Reply

  Bana kalırsa; ıslama köftenin meşhur olmasına sebep olan soslu, közde kızartılmış ekmeği ile, imren-köfteci yusuf ve benzeri köftecilerin mamülleri gibi sulu, lezzetli, doyurucu porsiyonu doyuran cinsten köfteyi biraraya getirip servis edilecek “ıslama-imren” melezi bir tabak harika olurdu.. Ne dersiniz ?

 17. özkan 10 Aralık 2013 at 14:32 - Reply

  ya arkadaşlar siz nasıl sakaryalısınız sakaryada köfteci denilince ilk akla gelen yer köfteci ismail olduğunu ufacık çocuk bile bilir hem temiz hem güler yüz hem kaliteli mekan az dolaşında güzel memleketimizin güzel yerlerini tespit edin yeri bilmiyorsanız kent parkın yanında mobilyacılar sitesinin girişinde.. sakaryamızı güzel temsil edelim köfteci mustafa nedir ya:)

  • admin 10 Aralık 2013 at 15:45 - Reply

   Birbirini ne kadar çok seviyormuş bu Sakarya halkı yahu :) Bunu da buradan görmüş olduk.

 18. ufuk 25 Kasım 2014 at 08:23 - Reply

  şimdi sakarya halkı ile ilgili bir durum değildir bu. genelde yeni açılmış, reklam kampanyasının karalamaktan ibaret olduğunu sanan bir kaç dengesizin karalama kampanyasından başka bir şey değil. aslen adalıyım..ama istanbulda ikamet etmeme rağmen Mustafa abiden özellikle köfte yemek için 180 km yol yaparım bazen…özelikle göçmenlerin kaldığı pendik/sapanbağları mevkiinde istediğiniz börekçiye/restauranta girin hem güleryüzün zirvesini hem de hijyenin en kalitelisini yaşarsınız. o yüzden bana sakın anlatmayın ki titizliği ile meşhur göçmenlerin hijyene önem vermediklerini! ayrıca pendiğe gelirseniz Cevapcici yemeden gitmeyin.

 19. adapazarlı 23 Aralık 2014 at 12:28 - Reply

  Adapazarında en son köfte yenilecek mekan… mutfak içler acısı… k.kartı geçmiyor… köfteyi yiyorsun akşama mide yanması…

 20. pınar dönmez 03 Ağustos 2015 at 13:18 - Reply

  geçen haftasonu adapazarındaydık ve burada okuduğum yorumlarla köfteci hacı bekire gitmeye karar verdik gerçekten çok da memnun kaldık köfteleri o kadar lezzetliydi ki bir porsiyonla yetinemeyip ikinci porsiyonları da istedik şiraları da ortam da çok güzeldi. adapazarında kalma fırsatımız olduğu için ertesi gün de madem çok meşhurmuş bi de köfteci mustafayı deneyelim dedik böylece kıyas etme şansımız doğdu ben tek kelimeyle köfteci hacıbekir diyorum ortamı hizmeti lezzeti fiyatı hepsi çok güzeldi diğer tarafı kötülemek istemiyorum ama yine gitsem yine hacıbekirde yerim diyorum …

 21. Selçuk 06 Ağustos 2015 at 14:54 - Reply

  Ben küçük’ken orada yerdim 1974 – 1984 senelerinde. O lezzetti bir bilseniz.. Geçenler de Tekrar yedim. Çok fark var O eski lezzet yok … çok üzüldüm…

 22. Atakan 24 Şubat 2016 at 22:39 - Reply

  Abartılacak bir şey değil. Bildiğimiz köfte. Türkiyede nereye gidersen git köfteci var zaten. Buda köfte evde herkes yapar.

 23. Ahmet 17 Ağustos 2017 at 05:38 - Reply

  Sakaryada ögrenciyken gitmistim yukarida denildigi gibi köfteler güzel ama surat yok. Esnaf güleryüzlülügü yok. Istedigin kadar iyi köfte yap suratsizsan kaybedersin.

  Ayrica sakarya ile ilgili sayfaya bakinca gözüm köfteci bilali aradi. Aksamin bir vakti köfte yer sonrada yurda geri dönerdik. Köfteci bilali tek gecerim. Tüm ekmegi böldürtmez yarisina köfte yarisina kavurma kaydurturdum. Hatta kavurma suyu koyardi köfteye. Bir anda lezzet patlamasi yasardik. Ekmegimi bana verir bir yandan izgaraya bastirip ekmegi isitirken diger yandan bilal abi ile sohbet ederdik. Bilmeyenler icin söyliyeyim aksam 10dan itibaren tren garinin orda seyyar arabasiyla gelir.

Yorum Yazın