Floransaİşkembe

Floransa’da Lampredotto (Koko – İşkembe) Nerede Yenir? L’Antico Trippaio – Floransa, İtalya

Kim demiş İtalyanlar sakatat sevmez diye?  Bayılıyorlar! 2009 ziyaretimizde tanıştığımız Lampredotto bizde daha sonra tekrar edilesi bir lezzet hissi yaratınca bu sefer soluğu ilk olarak burada aldık.

Bahsedeceğimiz yer L’Antico Trippaio. Türkçesi : Antik İşkembe. Floransa’da heybetli Duomo‘nun güneyinde İlahi Komedya‘nın yazarı Dante Alighieri‘nin yaşadığı evin sokağının hemen oracıkta bir yemek arabasının ismi bu.

Denir ki Lampredotto, (biz koko-işkembe dedik) Floransa’nın tipik halk yemeğidir. 15.yy’da Floransa fukarasının has yiyeceğiymiş. Bugün ise herkes önünde kuyruk oluyor. L’Antico Trippaio’daki iki kardeş bu baba mesleğini günümüzde de devam ettiriyorlar.

Lampredotto denen sığır işkembesi ve biraz da bizim mumbar tarafından hallice olan arkadaş; domates, soğan, maydonoz, kereviz sapı, kara biber, pul biber karışımı suda önce saatlerce bir güzel haşlanıyor. (İşte bu olayımızın en farklı noktası sevgili okuyucular.)

Lampredotto - Firenze - Italia

Daha sonra bizim bu haşlanan işkembe, tezgahta çanak sandviçler (panino vaschetta) içerisine irice doğranarak konuluyor. Üzerlerine de isteyene pesto, isteyene acı baharatlı sos ile servis ediliyor. Biz acıcıyız. Bu yüzden acı sos istedik üzerine. Çok da iyi etmişiz sonra fark ettik. Bizce fukaralar da zamanında bu yiyeceği acı sosla yiyorlardı zaten.  Pesto bir Rönesans sonrası sosudur. Zengin sosu.

Lampredotto, görünüşü ve sunumu itibari ile bizim Beyoğlu’ndaki ıslak hamburgerler gibi. Lakin lezzeti apayrı. Her ısırışta daha çok iştahınız açılıyor. Enfes! Sakatat seven birinin bunu denemeden Floransa’dan dönmesi çok ayıp. Valla adamı havaalanında döverler!

Lampredotto - Floransa, İtalya

Şimdi biz üzerimize düşeni yaptık ve vazifemizi yerine getirdik. Sonuç: Avrupa sakatata bayılıyor. Daha İtalyan sakatat serilerimiz devam edecek. Siz sadece pizza ve makarna mı var sanıyorsunuz? Hadi bize güvenmiyorsanız, Vedat Milör‘e sorun. Bakalım o ne diyecek? O sosis standı gibi görünen yerler aslında hamburgerci değil ey ahali. İşkembeci, kokoreçci, lampredottocu, trippacı… Duyduk duymadık demeyin! Hey gidi kokorecime laf eden Avrupa Birliği, birinci vazifen gidip Floransa’da Lampredotto yemek olsun.

Ye, ye. Afiyet olsun!

Lampredotto - L'Antico Trippaio

L’antico Trippaio
Piazza dei Cimatori, 9 – Firenze, Italia
Tel: 339 7425692

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Floransa’da Lampredotto (Koko – İşkembe) Nerede Yenir? L’Antico Trippaio – Floransa, İtalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir