AfyonKöfte

Afyon’da En İyi Köfte Ekmek Nerede Yenir? Köfteci İrfan, Afyon

Biz İstanbullular Afyon’a bir arkadaşımız davet etmişse ya da termal otele yorgun kemiklerimizi dinlendirmeye gideriz. İşte ben seninle termal otele geldiğimde tanışma ihtimalini sevdim ey Köfteci İrfan. Sen varya sen, sen ne tatlı şeysin yahu. Biliyorum, sen bana bunu beş ayrı lisanda söylersin ama ben sana bir tek “I love you.” bırakıyorum buraya.

Haytanızda esnaflık adına görüp görebileceğiniz, en eğlenceli, en hoş sohbet, en güler yüzlü, en size dua eden, sevimli ve anın içinde yaşayan ekmek arası köfteci ile tanışın: Köfteci İrfan Usta.

Seyyardan gelme, Afyon yerlisinin sevgilisi, örnek esnaf, güler yüz erbabı, güzel insan. Ne mutlu onunla tanışıp da köfte ekmeğini yiyene. Ayak üstü iki kelam edene. Çok şükür biz de o şanslılardan olduk.

Hayır, İzmir’li değiliz ki burayı her Ankara’ya gidişimizde yol üstü lezzet durağı yapalım. Belki bir daha uğrayamayız diye düşünerek çocuksu bir heyecanla köfte ekmek siparişimizi verdik. Mekan önünde zaten sürekli bir kuyruk varmış. Biz de bu kuyruktan nasibimizi aldık ve yaklaşık on beş dakika bekledik. İyi ki de beklemişiz!

[wdi_feed id=”1″]

Şimdi olay nedir? İrfan amcamızın köfteleri tüpte pişme köfte. Bize köftenin nerede değil kimin elinde pişerse lezzetli olacağının bir ispatı adeta. Biz oradayken bir leğen dolusu yeni köfte geldi. Usta leğendeki köfteleri siparişlere göre üçer beşer ızgarasına almaya başladı. Kuyrukta bekleyenlerinde aklını aldı tabii.

Beklentimizi iyice düşürüp sıramızı bekledik. Lakin tok gittiğimiz halde (Aşçı Bacaksız ve Lülecioğlu’nda beslenmiştik) ilk ısırıkta köfte ekmek aklımızı başımızdan aldı.

O esnada “Oha! Yahu bu nasıl olur? Yok artık.” falan diyerek suratımızdaki gülümseme kocaman bir sırıtışa dönüştü. Meğersem doğruymuş. İyi yemeğin aşırı mutlulukla bir ilgisi olmalıymış.

Böylece sevgili Harbi yiyen dost hayatımızda yediğimiz en güzel köfte ekmek anılarımızın arasına bir yenisi daha eklendi. Bir lezzet piri daha bulduğumuz için rabbimize şükrettik. Ayrıca Türkiye Köfteci Dosyamıza yeni bir yer daha eklediğimiz için mutlu olduk.

Ha bir şey daha var! O domateslerin daha önce kesilip bekletilmeden köfteler hazır olduğunda doğranmasına da ayrıca hayran kaldık. (İşte size farklılık yaratan basit bir lezzet sırrı.)

Ne demiştik? Köfte soğansız olmaz. Siz de Afyon’a yolu düşenlerden olursanız; sakın ha Köfteci İrfan’a uğramadan ve soğanlı köfte ekmeğini yemeden ilerlemeyin!

Zaten bu yazıyı okuyup da gitmeyenelerdenseniz, başınıza gelebileceklerden biz sorumlu değiliz. Zira insan bildiğinden sorumludur.

Vesselam!

Köfteci İrfan
Hacı Mahmut Mahallesi, Basın Cd. No:18, 03100 Merkez/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Afyon’da En İyi Köfte Ekmek Nerede Yenir? Köfteci İrfan, Afyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir