En İyilerLİSTELER

Afyon’un En İyi 7 Ekmek Kadayıfı

Konumuz ekmek kadayıfı. Ekmek kadayıfı Türk mutfağının önemli tatlılarından birisi, şüphesiz ekmek kadayıfı denilince akla gelen ilk yer Afyonkarahisar oluyor. Biz de sizler için gastronomi şehri Afyonkarahisar’ın en iyi 7 ekmek kadayıfçısını listeledik. Haydi başlayalım. 

1. Aşçı Bacaksız

Dile kolay burası 180 küsür yıldır hizmet veren bir işletme, o kadar yıldır dükkanda pişen sadece iki ürün var, kuzu kebabı ve ekmek kadayıfı. İşletmenin bu kadar yıldır ayakta kalması, bu kadar sevilmesi, şüphesiz ki orijinalliği ve kalitesinden kaynaklı. Öyle ki işletmede masalar 100, sandalyeler 60 yıllık. Gelelim ekmek kadayıfına, bakır tepsilerde yaptıkları ekmek kadayıfı günümüzde orijinale en uygun ekmek kadayıfı olabilir. Hala 1/1 oranla yaptıkları ekmek kadayıfı tam kıvamında, ağdalı bir şerbet ve hamura bastırınca gözeneklerden şerbet fışkırması ,üzerine has manda kaymağı, daha ne olsun. Not: Hele sabah saatlerinde ılık denk getirirseniz gününüz mutlu geçecek demektir. 
Adres: Yeni Saraçlar Çarşısı Sok No:6 Afyon, Merkez
Tel: 02722152097


2. Afyon Tatlı (Aftat)

Adı üstünde Afyon tatlı. Adamların işi tatlı yapmak. Az ama öz kaliteli ürünleri var. Ekmek kadayıfı, vişneli ekmek kadayıfı ve kabak tatlısı. Tabi bunların yanında ara ara çıkardıkları irmik helvası ve üstü yanık revaniyi hiçe atmamak lazım. Aftat Afyon’un önemli firmalarından.Ürün kalitesi olsun, esnaflık anlayışları olsun, lezzet olsun çok iyi firmalardır. Mekanın ekmek kadayıfı güzel ama vişneli ekmek kadayıfı ayrı bir güzel, şekeri dengeli, yemesi hoş, sağlam ürünleri var. Soğuk zincir kargo gönderimi de var. İşletmede iki çeşit kaymak mevcut; inek ve manda sütü karışık, bir de saf manda sütünden yapılan… Manda kaymağına yetişirseniz kendinizi şanslı sayın derim. Not: Denk getirirseniz üstü yanık revaniyi ayrıca bir deneyin derim. Tıkla, Afyon Manda Kaymağı AL.
Adres: Burmalı Mah. Millet Cad. No:1/B Afyon
Tel: 02722134598

3. Nur Lokantası

Nur Lokantası Afyon’un eski işletmelerinden. Eski usul ekmek kadayıfı yapan, ağdalı şerbet, manda kaymağı mantığıyla ilerleyen bir marka. Burayı farklı kılan ise ekmek kadayıfının çoğunlukla kahvaltıda tüketiliyor olması. Buraya insanlar dil-paça içmek için gelirler, üzerine manda kaymaklı ekmek kadayıfını yerler ve mutlu bir şekilde giderler. Kaymağı sağlam, aroması aşırı yüksek. (Not: Dil-paça konusunda ayrı bir parantez açılır)
Adres: Burmalı Mah. 23. Sk. 9/A,03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Tel: 02722153335

 
4. Nurzade Köfteci Mehmet Efendi

Burası 3.sıradaki Nur Lokantasının eski işletmecisi Mehmet Usta’ya ait bir lokanta. Bazı sebeplerden dolayı iki kardeş dükkanları ayırıyor. Gelelim ekmek kadayıfına, Mehmet Usta 70 küsur yaşında ve hala ekmek kadayıfını kendisi yapıyor. Yoğun şerbetli, ağzınıza atınca şerbet dolduran bir ekmek kadayıfı var. Sadece cumartesi günleri yaptığı ayak-paça çorbasının üzerine ise asla tam porsiyon vermez, ikisi birden adamı çarpar der, yarım iyidir der öyle verir! Buranın da ekmek kadayıfı listemize girmeye değer.
Adres: Burmalı Mah. 23. Sk. No:12, 03100 Merkez/Afyonkarahisar
Tel: 05332321545

5. Hidayet Abi’nin Yeri:

Afyon’un eski işletmelerinden birisi Hidayet Abi’nin Yeri. Ekmek kadayıfı güzeldir, şerbeti diğerlerine nazaran hafiftir, kaymakla tam olurlar. burada tek sorun işletmeci tavırları.Yani ürünleri çok tatlı lakin kendileri için aynı şeyi pek söyleyemeyeceğim. Bazen öyle oluyor ki, niye geldin dermiş gibi bakıyorlar insana ama bu durum ürünlerinin güzel olduğu gerçeğini değiştirmez. 

Adres: Burmalı Mah. Milli Birlik Cad. No:2/A Afyon Merkez
Tel: 02722153934

6. Salim Usta Lokantası

Burası Afyon’un en önemli ve en işlek lokantasıdır. Günde ortalama 30-35 çeşit yemek çıkartıyorlar. Asıl olayları yemek olsa da sonuçta burası bir usta lokantası, ekmek kadayıfı da en az yemekler kadar güzel. Salim Usta, İkbal’in eski aşçıbaşısıdır ve uzun zamandır da kendi işletmesinde lezzetlerini sunuyor. Bizim tavsiyemiz aşçı tabağının üzerine az bir kaymaklı ekmek kadayıfı.
Adres: Burmalı Mah. Millet Caddesi, Uzun Çarşı Gç. No:27 A, 03200 Afyonkarahisar Merkez
Tel: 02722132014


7. İkbal Lokantası

Böyle bir liste yapılır da İkbal Lokantası olmaz mı. İkbal 100 yıllık bir firmadır. Eski adı Zümrüt Lokantası ama Mustafa Kemal Paşa’nın Afyon ziyaretinde bahtı açık anlamında adını ikbal olarak değiştirdiği işletme. Şu günlerde eski halini aratsa da İkbal İkbaldir… Artık büyük bir şirket olsa da, lokantanın yeri ayrıdır her zaman. Sade ve vişneli olmak üzere iki çeşit ekmek kadayıfı var. Şerbeti yerinde, insanı yormayan bir tadı var. Özellikle İkbal’de dana tandırı yedikten sonra ekmek kadayıfı yememek ayıp olur. (Not: İkbal eskiden Türkiye’de her lokantanın kıstas noktasıydı, İkbal gibi olmak, o seviyeye ulaşmak için uğraşırdı, böyle bir lokantanın ürünü ne kadar kötü olabilir ki?)
Adres: Burmalı Millet Cad./uzun Çarşı No:21, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Tel: 02722151205

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir