AfyonKabak TatlısıNE YİYELİMTatlıTürkiye

Afyon’da En İyi Kabak Tatlısı Nereden Alınır? Kabakçı Halil Usta, Merkez, Afyon

Afyon’da her yerde ekmek kadayıfı yersiniz, lakin dükkanının önü kabaklarla bezenmiş, hatta Türkiye’de ne kadar çeşit kabak tatlısı tarifi varsa bulup yapan, tam bir Afyon esnafı olan birine rastlayamazsınız. İşte bu yüzden size Kabakçı Halil Usta’yı işaret etmek boynumuzun borcu. Zira herkes kabak tatlısı yapabilir ama bir Kabakçı Halil Usta olamaz. Afyon’da en iyi kabak tatlısı da Kabakçı Halil Usta’da yenir!

Neden Kabak Tatlısı?

Çünkü Halil Usta daha dört yaşındayken, (kendi tabiriyle) depişirmiş ben aşçı olacağım diye…

Ayrıca Afyon’un eski lokantacılardan ve aşçılarından biri olan İbrahim Usta onun ustası olur. Aynı zamanda Halil Usta, İbrahim Usta ile de akrabadır. (Biz gittiğimizde İbrahim Usta ile de tanışma şerefine eriştik.) Yani Kabakçı Halil Usta sadece aşçı olmak için depişmemiş, aynı zamana iyi bir ustanın da damadı olmuş da öyle depişmeye devam etmiş.

Gelelim Afyon’da Kabak Tatlısı Hikayesine…

Yıllarca İbrahim Usta ile beraber Afyon’da lokantacılık yapmış olan Halil Usta bir gün, Afyon’da herkes ekmek kadayıfı yapıyor, malum Afyonkarahisarımızın da kaymağı meşhur iken başka hangi şerbetli tatlıyı kaymakla (pörfekmeç) eşleştiririm şeklinde bir düşünceye gark olur. Bunun da kabak tatlısı olduğuna kendisini ikna ettikten sonra 2015 yılında “Kabakçı Halil Usta” girişimini hayata geçirir.

Böylece ver elini gelsin hidayet!

Bir üründe uzmanlaşmayı ve alan derinliğini önemseyen biz Harbiyiyorum insanları Kabakçı Halil Usta’yı bu bağlamda ayakta alkışlıyoruz. Farklılaşmanın en önemli başlangıcının da “kategori yaratmak” olduğunu yıllardır söylüyoruz. İşte hal böyle iken Halil Usta mütevazi dükkanında iptidai bir fırınla kabaklarını fırınlamaya ve tatlılarını yapmaya başlamış. Girişiminin ismine de Kabakçı Halil Usta demiş. Bu kadar basit!

Tabelasını görmeseniz de Afyon’daki dükkanının önünden geçerken üst üste yığılmış kabakları görünce zaten dükkanı hemen tanırsınız. İçeri girince de -muhtemelen- karşı masanızda oturan Halil Usta’yı hemen farkedersiniz. Sizi hemen hoş sohbeti ve selamı ile karşılar, bir şey satın almasınız da tatlılarının tadına baktırmadan göndermez, hatta ısrar eder ve dahi çay içirir, anlatır da anlatır. Bir bakmışsınız alışveriş yapıyorsunuz. Kaymak alıyorsunuz, şerbetleniyorsunuz…

Afyon’da En İyi Kabak Tatlısının İzinde

Zaten Kabakçı Halil Usta’ya öncelikle bu renkli ve sıcak kişiliği için gidilir! Adeta filmlerden çıkmış bir sinema karakteri gibidir Halil Usta. Charlie’nin Çikolata fabrikasındaki Charlie’dir. Willy Wonka’dan çıkan altın bilettir. Giyimi, kuşamı özenlidir. Esnaflığı ve renkli kişiliği ile yeme-içme aleminde günümüzdeki sosyal medya fenomenleri arasına girmeye adaydır. Lakin henüz, yani biz bu yazıyı yazarken girmemiştir. Bu onun kişisel tercihidir. İsterse girer, istemezse girmez. İşte öyle biridir Halil Usta.

Kabak tatlıları ise çeşit çeşittir. Çıtırından kıtırına, duble fırınlanmışından, anneanne işine kadar her çeşit kabak tatlısı mevcuttur. Elbette ekmek kadayıfı, irmik helvası gibi tatlıları da muteberdir. Kaymakları da iyidir, hoştur. Yine de Kabakçı Halil Usta bir kabak tatlıcısıdır ve kabak tatlıcısı olarak kalacaktır.

Afyonkarahisar’a gidenler Kabakçı Halil Usta’ya uğramaz iseler Halloween’u asla tam olarak idrak edemezler.

Gidenler bizden çokça selam götürsün.

Vesselam.

Kabakçı Halil Usta
Burmalı, Basın Cd. No:12/A, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Tel: +905357263577

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Afyon’da En İyi Yoğurtlu Paça Nerede Yenir? Salim Usta, Merkez, Afyonkarahisar
Afyon’da Nerede Ne Yenir?
Afyon’da En İyi Köfte Ekmek Nerede Yenir? Köfteci İrfan, Afyon

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir