En İyilerLİSTELER

Afyon’un En İyi 7 Butik Sucuk Markası

Afyon’da Bulabileceğiniz En İyi 7 Yerel Sucuk Üreticisi

Konumuz sucuk. Ama bu kez Afyon sucuğu. Sucuk ve kaymak denilince şüphesiz akla gelen ilk şehir Afyonkarahisar. Afyonkarahisar’da çok fazla meşhur ürün var lakin bunlardan en meşhuru sucuk. Bizler de sizler için nerede o eski sucuklar dedirten bir liste hazırladık. Afyon’da alabileceğiniz en iyi 7 butik sucuğunu ve firmalarını sizler için sıraladık. Liste Afyon’un büyük firmalarından ziyade, daha yerel, daha butik, daha çok kasap usulü sucuk üreten firmaları içermektedir ki bizce bu sucuklar çocukluğumuzun özlediğimiz lezzetleri. 

İşte Afyon’un En İyi 7 Sucuk Markası

Haydi başlayalım. 

1.Şivetoğlu Kasabı:

Şivetoğlu Kasabı hala eski usül sucuk yaparak bir geleneği yaşatıyor. Tamamıyla doğal fermente, baharatı orta karar, yağı çıkan, et tadını aldığınız bir sucuk, burada bir diğer güzel taraf ise hala sucuk içi satan nadir işletmelerden olmasıdır. Sucuğunu ve sucuk içini mutlaka deneyin deriz. 

Adres: Dumlupınar 2.Cad. 03200 Afyonkarahisar – Merkez
Tel: 0532 425 10 30

2- Kocaşaban Sucukları:

Afyon’da bir Cumhuriyet Sucukları efsanesi vardı ki hala var, maalesef eski kalitesini bulamıyoruz. Bunun bir sebebi de işin ustasının ayrılıp kendi firması olan Kocaşaban Sucuklarını kurmuş olmasıdır. Hatırlayanlar bilir, 2000-2008 yılları arasında ki Cumhuriyet Sucukları kalitesini… İşte aynı kaliteyi şu an Kocaşaban Sucukları sunuyor. Afyon’da diğer sucuklara göre daha sık yapıya sahip olan bu sucuk bizim listemizde ikinci sırada. Burada diğer bir tavsiye, mutlaka acılı sucuklarını da deneyin.

Adres: Akmescit 44 Mehmet Altınsoy Cad. No:10/A 03100 Afyonkarahisar – Merkez
Tel: 0272 2212222

3- Et Enfes Afyon:

Afyon’un çiçeği burnunda firmalarından Et Enfes, henüz 3 yıllık bir firma. Ancak kaliteleri ve lezzetleriyle pazarda güzel bir konuma geldiler. Baharatı az, et tadı baskın güzel bir sucukları var. Sucukta iki seçenek sunuyorlar; Isıl işlem görmüş ve doğal fermente. İkisi de gayet başarılı sucuklar. Ek olarak firmanın acılı sucuğu bizim favorimiz. Konusunda uzman firmanın bir de sosisleri var ki ,Türkiye’de çok rahat zirveye oynar aslında.

Adres: Hacı Nuh, Birlik Cad. No:6, 03100 Afyonkarahisar Merkez
Tel: 0553 1651515

4- İkram Ali Usta Kasap:

Yine çiçeği burnunda bir sucukçu. Firma yeni lakin sucuk eski, nerede o eski sucuklar denilir ya işte bu sucuk o sucuk. Et tadı baskın, az baharatlı, yağı dengeli iyi bir sucuk. Henüz 3 yıllık firma bu işin hakkını veriyor.

Adres: Burmalı, 22. Sk. No:10, 03100 Afyonkarahisar Merkez
Tel: 0546 9716769

5- İsmail Seçkin Sucukları:

Seçkin sucuk adında Afyon’da iki firma var lakin bu işi hala daha eski usul yapan, Uzun Çarşı’da bulunan İsmail Seçkin Sucuklarıdır. 1997 yılından beri bu sektörde olan firma, sucuğu hala daha eski usül yapıyor. Baharatı hafif belli, tavaya atınca yağı çıkan, tam ekmek banmalık sucuk. Bu firmaya muhakkak bir şans verin, özellikle mangalda çok iyi oluyor.

Adres: Millet Caddesi Uzun Çarşı No:9/A, 03100 Afyonkarahisar – Merkez
Tel: 0532 5929883

6- Nurettin Mazlumoğlu Sucukları:

Afyon’un eski kasaplarından Mazlumoğlu sülalesinin temsilcilerinden, işini hala hakkıyla yapan bir firma…. Sucuğu yine eski usul ve katkısız, küçücük dükkanda çok kaliteli ürün üretiyorlar. Baharatı az, lezzetli ve yağlı bir sucuk. Firmanın sadece iki ürünü var; sucuk ve pastırma. Pastırmayı da mutlaka deneyin.

Adres: Burmalı, 23. Sk. No:16/B, 03100 Afyonkarahisar Merkez
Tel: 0535 248 60 47

7.Kasap Portakal Afyon:

1937 yılından beri kasaplık işiyle uğraşan bu firma Afyon’da kaliteli sucuk üreten firmaların başında geliyor. Afyon yerel halkı tarafından çok iyi biliniyor. Diğer rakip sucuk firmalarına nazaran farklı bir baharat karışımı kullanıyor. Bu baharat karışımı sucuğa ayrı bir nefaset katıyor, et tadı baskın lakin az yağlı bir sucuk, denemeye değer. 

Adres: Burmalı Mah. 22. Sok. 54/A 03100 Afyonkarahisar
Tel: 0533 159 7907

*Ahmet Ulupınar yazdı… (Afyon)

*En yeni mekan ve lezzet keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir