FatihPiliç Çevirme

İstanbul’da Piliç Çevirme Nerede Yenir? Şehremini Mangal – Şehremini

İstanbul'da Piliç Çevirme Nerede Yenir?
İstanbul'da Piliç Çevirme Nerede Yenir?
İstanbul'da Piliç Çevirme Nerede Yenir?

İstanbul’da Piliç Çevirme Nerede Yenir?

Türkiye pazarına son yıllarda özellikle yurtdışından bir “Tavuk” atağına geçildi. Bunlardan Alman menşeili Wienerwald ve Portekiz menşeili Nandos‘u duymuşsunuzdur. Wienerwald bildiğimiz piliç çevirmeyi özel sos, çok gizli marinasyon v.b. tanımlar ile süsleyerek daha pahalıya satmayı başardı. Nandos ise Portekiz usülü alevde pişmiş tavuk söylevine bir de acılı Peri-Peri soslarını ekleyince tavuk klasmanında bambaşka bir vizyonla tanışmamızı sağladı. Şu anda her biri sürekli yeni şubeler açarak portföylerini geliştiriyorlar.

Bizim yerli piliç çeviricilerin de vay haline! Bunca zamandır ürünü farklılaştıramayan, yeni bir lezzet sunamayan, evlere servisi ya da bulundukları yerde insanları doyurmayı hor gören bütün piliç çevirmenlerimizi bundan sonra zor zamanlar bekliyor. Neyse bu kadar eleştiri yeter. Zira bütün bunların dışında ve hepsinin başında var olan bir yerden ve bir lezizden bahsedeceğim: Şehremini Mangal ve Soslu Piliçleri.Bundan tam 16 sene evvel birçok girişimi denemiş Ahmet, Murat ve Adnan kardeşler en sonunda Şehremini‘de özel bir kömür mangal makinası inşa ettirerek Türkiye tarihinde ilk kez seri halde soslu ve marine tavuğu satmaya başladılar. Makine mühendisi olan büyük birader Adnan standart makineyi modifiye ederek pişme süresine yeni bir anlam kazandırırken, Tayland menşeili CP piliç ile yaptıkları özel anlaşma ile sadece kendilerine özel hazırlanan tarifi gizli sosta marine edilmiş piliçleri Şehremini halkı ile buluşturdular. Bu sos öyle özel bir sos ki, Ahmet Abi bunu “Taylandlı kadınların yaptığı ve CP Piliç ile yaptığımız anlaşma sayesinde sadece bizim için kullanılan bir sos” olarak tanımlıyor.

Saklı hazine

Şunu itiraf etmeliyiz ki; ne Wienerwald, ne Nandos ey dostlar! Biz böyle lezzetli, suyu içinde bir hazine gibi saklı, harika şekilde pişmiş tavuk daha önce başka yerde yemedik. Burası öyle mübarek ve bir o kadar da öyle gösterişsiz bir yer ki, yüce mevla evliyalarını nasıl gizlerse burayı da Şehremini için kutsal kılmış ve gizlemiş. Bir o kadar da bereketli ve hoş kılmış!

Ahmet abimize neden başka yerde şube açmadığını soruyoruz. O da bize cevabı tam hakkı ile teslim ediyor. “İşleri büyütme hevesi ile başka şube açıp istediğim standartı yakalayamaz ve hizmet kalitemi bozarsam hiç iş yapmayayım daha iyi.” diyor.

İşte harbi bir insan ve harbi bir cevap! Ne mutlu Ahmet Abi ve kardeşlerine!

Şehremini’ye yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka soslu piliçleri deneyin…

Vesselam!

Şehremini Mangal

Ereğli Mah. Büyüksaray Meydanı Cad. No:5 Şehremini /İstanbul
Tel: 0212 632 2404

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “İstanbul’da Piliç Çevirme Nerede Yenir? Şehremini Mangal – Şehremini

  • Löplöpcü

    Bir oturuşta 3 yarım götürmüşlüğüm yok ama şehremini'de tavuk yemeye çok gittim, burayı herkeze şiddetle öneririm.
    Salih hocam, tavuğunu yedikten sonra kapıdan dışarı çık, sağa dön. Ana caddeye gelmeden 1-2 dükkan önce 1-2 TL'ye halka tulumba tatlısı ve cevizli taş kadayıf yapan ucuz bir tatlıcı vardır. Ustaya ne zaman cevizli taş kadayıf yapacağını sor, sabırla 5-10 dakika neyse ekle ve sıcak sıcak yeni kızarmış bir cevizli taş kadayıf ye. İnanılmaz bir lezzet!
    Kenarda köşede biraz daha yerin varsa, ana caddeye çık, sağa dön ileride sağ tarafta Hüsrev var. Fırında sütlacı pek bir güzeldir. Hemde Gayrettepedeki gibi pahalı değildir.

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Şehremini'de Kemikli Tavuk Şiş Nerede Yenir? Üçler Kebap, Çapa, İstanbul - | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir