AnkaraDiğer Dürümler

Ankara’da Soslu Dürüm Döner Nerede Yenir? – Özçelik Aspava / Küçükesat

Allah, Sıhhat, Para, Afiyet, Versin, Amin. İşte ASPAVA‘nın anlamı. Akrostiş yani.  Divan edebiyatındaki adıyla Muvaşşah. Bu kadar edebiyat dersi yeter değil mi? Fakat mekanın ismi edebi olmuş, biz ne yapalım?

Sevgili kuzenim Ankara’nın gece yiyicilerinden olduğu için (bkz. night eating syndrome) bu yeme-içme kültürünü iyi bilir. Daha önce kendisi ile Aspava’ya yaptığımız çıkartmalar sonrasında Ankara’da meşhur yiyici ve beyin açıcı dostum Oburcan’dan da aldığımız icazet ile burayı yazmanın HAK olduğuna kanaat getirdik ve bu sefer teşkilatımız ile mekana gittik.

İçeri girdik. Meşhur Özçelik Aspava’nın sahibi İsa Özçelik. Kendisi kasanın başında. Bu yerin başka şubesi yok. Ankara çevresinde benzerleri var ama burası esas oğlan. 1986’dan beri Küçükesat’da et dürüm yapıyor.

Soslu Dürüm Döner - Aspava

Peki bu dürümün farkı ne? Bir kere eti çok lezzetli. İkincisi lavaşı yumurtalı. Yumuşaklığı yüzünden biraz Tantuni lavaşını da andırıyor. Üçüncüsü ise içindeki domates sosu. Bu üçü birleşince karşınıza lüp diye götürmelik yeni ve harika bir lezzet çıkıyor.

Gerçi biz dürümün etini masamıza “sek” olarak da konuk ettik. Muhteşemdi.

Et dürümünüzü soslu, sossuz söyleyebileceğiniz gibi mekana gelen herkesin aşina olduğu şekilde “Bir sos soğan” ya da “SSK” çek de demeniz yeterli olacaktır. Ankara malum devlet merkezi. SSK felan böyle kısaltmaların olması gayet doğal. “Sos, soğan” adından da anlaşılacağı üzere soslu ve soğanlı (mekanın gözdesi budur), SSK ise hiç tahmin edemezsiniz;  Soslu Soğanlı ve Kaşarlı. (Vayy babayn!)

SSK’nın isminin SGK olduğu günümüzde bu kısaltmanın bir dürümün ismi olarak kalması ne kadar manidar. Sırf bu yüzden bu da kült bir yiyecek olarak Türk yeme-içme tarihine damgasını vurur.

Aspava’da dürümden başka envaiçeşit kebap da bulabilirsiniz. Ha, bir de dürümler öyle yetim gibi tabağınıza gelmiyorlar. Serviste dürümlerin yanında bakır kapta salata, cacık v.b. eşlikçiler göz zevkinizi tamamlıyor. Yalnız isotlu ve sumak tadı ağır basan lahmacununu da özellikle denemenizi öneririz.

Ne diyelim?

Allah, Sıhhat, Para, Afiyet, Versin, Amin.

Meşhur Özçelik Aspava - Küçükesat / Ankara

Meşhur Özçelik Aspava
Esat Caddesi. No:110/C Küçükesat / Ankara
Tel: 0312 4378088

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın! 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

13 thoughts on “Ankara’da Soslu Dürüm Döner Nerede Yenir? – Özçelik Aspava / Küçükesat

 • Sevgili Salih,
  Ankara’da bir nebze olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Yine bekleriz :)
  Sevgiler
  Oburcan

  Yanıtla
  • beligun caddesi ozcelik aspavada calisiyorumm abi tel numarasini yanlis yazmisin degistirirsen sewinirim moto kurye(436 91 39) dogru olan bu saygilarimizla ozcelik aspawa

   Yanıtla
 • şeref

  aspavanın sahibi şeref özceliktir isa özçelik deqil ayrıca 2.subemiz esat caddesi meşhur özcelik aspavadır.siparişleriniz için 437 27 77 436 66 62 sunuda belirtmek isterimki daha ayrıntılı bilgiler için meşhur özçelik aspava şeref özçelik olan syfmzdan bulabilirsnz bol ikramlı lokantamız güler yzlu prsonellerimiz size hizmet vermekten gurur duyar iyi qnler

  Yanıtla
 • haydar gülçimen

  Esat caddede YILDIRIM ASPAVA varken özçelik aspava yanında helvacı kalır

  Yanıtla
 • pamuk

  gidilecek bir yer değil, kalite standartları düşük, adana kebap yiyemez oldum artık. ve garsonlarıda 3 liramızı çaldı

  Yanıtla
 • onursuzolmasin

  özçelik kalitesinden çok şey kaybetti oburcan pek yardımcı olamamış :)
  İkinizinde yazdığı yerleri takip ediyorum gidip görüyorum. Hepsi lezzetlerini kaybetmiş nerdeyse bahsettiklerinizden eser kalmamış(Ankaradaki mekanlar için geçerli). Bence tekrar dolaşıp mekan ve tat gözlemlerini yenileyin.

  Yanıtla
 • Ankara’da döner önemli bir mevzu ve hakikaten sağlam döner yapan yerler var. Ama bence Aspava’nın dürüm döneri, onu tüketenler için dönerden çıkıp farklı bir lezzete dönüşmüş durumda.

  Bu nedenle Ankara’da döner (bu gönderi tarihi itibariyle) bence Ulus’taki Azim Beşiktaş Dönercisi’nde yenir…

  Yanıtla
 • slm.bence sanki lezzet kontrolü icinmi$ gibi gidilen bu yerlerde garson veya restoran sahipleri reklamda olabilecegi firsatini bildigi icin ellerinden geleni sadece o ki$iye yapiyorlar tabiki ve asla hepsi degil ama cogu öyle.Neticede giden en iyisini hemde ucuza yiyor biz gittikmi hem kazik yiyoruz hemde lezzet dendigi kadarda olmuyor..Sessiz sade vatanda$ gibi gidilmeli asla bir lezzet kontrollü oldugu anla$ilmamali belli etmemeli yenileninde parasi tikir tikir verilmeli.Bu ne ya..

  Yanıtla
  • Selamlar Tuncay bey. Biz sessiz vatandaş gibi gittik zaten :) Hala da beni orada kimse tanımaz :D Bu ne ya!

   Yanıtla
 • seref

  Haydar bey aspava kavramını helvayı ikramları özçelik aspavadan ogrenmisken şimdi neyin konusmasini yapiyosunuz anlamadim taklitcilerimizden sakının lutfennnn

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Ankara'nın Aspava Kültürü Nedir Nerede Yenir? - harbiyiyorum

 • Tuğçeliyorum

  Ankara ziyareti öncesi taradığım bir rehber oldu. Siz hep yazın😌😌😌

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir