Bunları BilelimGURME NOTLARI

Antidepresan Kullanırken Kahve İçilmemeli Mi?

Ziyadesiyle katı bu yasak büyük ihtimalle hiç bir temele dayanmamaktadır. Kahvenin çeşitli reseptörler üzerinde olumlu etki gösterdiği ve çoğunlukla hoş bir iyi hissiyat hali yarattığı aşikardır. Bunun yanısıra bir çok zihinsel iş yapan (yazar, oyuncu, sanatçı vb.) kimsenin kahvenin daha iyi odaklanma ve verimlilik sağladığını söylediği hepimizce bilinir. Bundan sebep, belli sınırlar dahilinde kahve ”genel anlamda antidepresif ve uyarıcı etki” yaratabileceği öne sürülmüştür.

Bu gözlemler temelinde depresyondan muzdarip insanların da belli oranda kahve tüketmesinde psikolojik açıdan fayda sağlaması gerekir ve depresyon tedavisi görenlerin kahve tüketmesinde bir sakınca yoktur.

Dikkat edilmesi gerekilen belki tek husus, antidepresan ilacıyla kahveyi aynı anda veya çok yakın zaman aralığında almak olabilir. Sonuç olarak depresyon halindeki kişi, doktorunun yazdığı ilaçlarla birlikte olmadığı müddetçe , günde yaklaşık 3-4 fincan kahveyi rahatlıkla tüketebilir.

Kahveden bahsetmişken YouTube Kanalımıza hala abone olmadıysanız buraya tıklayın. Azerbaycan seyahatimizde çektiğimiz kahve videomuzu ise aşağıda izleyebilirsiniz.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir