AtinaBörekHamur İşiNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da En İyi Ispanaklı Börek (Spanakopita) Nerede Yenir? Creme Royale, Atina, Yunanistan

Bazen canınız börek ister. Hem de dünyanın neresinde olduğunuz göz etmeksizin ister. Çok da fena ister hani. Ama öyle harcı alem börek değil, böyle el açması olanından. Tüm malzemelerinden kalite damlayan, ilk ısırışta “Oh ne iyi yapmışım da bu böreği yemişim” dedirten bir börek. İşte bu börek Yunanistan Atina’da Creme Royale isimli mekanda var.

Giderseniz ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız.

Atina merkezde bulunan et/balık pazarından (Varvakeios) çıkar çıkmaz karşı kaldırıma geçin. Hatırlarsanız Varvakeios içerisinde nerede işkembe çorbası içeceğinizi yazmıştık. Evet, Akropolis’e giden meydana doğru yürürken Creme Royale sizi modern cephesi, içeriden gelen sade yağlı enfes hamur kokuları ile karşılıyor.

Öncelikle dışarıya bakan vitrinden hazırlanan hamur işlerinin nasıl yapıldığını ayan beyan görebildiğinizi belirtmek isteriz. Bu hem açık mutfak konsepti ile bu işi ne kadar doğru ve temiz yaptıklarını gösteriyor, hem de ilgi çekiyor. Mekan ile ilgili en öne çıkan lezzet ise “Bougatsa” yani Yunanlıların meşhur muhallebili Yunan böreği. Elbette muhallebili olduğu için tatlı bir börek. Üstüne pudra şekeri dökülerek yeniliyor. Her damak tadına hitap etmeyebilir ama Yunanlıların sabah kahvaltısı ya da ara öğünü yerine geçen geleneksel bir kahvaltılığı.

Genelde çoğunluk burada geleneksel tarifi ile “Bougatsa” yemek için gelse de biz kahvaltılık olarak tuzlu bir tercihten yana oyumuzu kullandık. O da Yunanistan’da Spanakopita diye adlandırılan ıspanaklı börek. Lakin yukarıda da bahsettiğimiz gibi öyle alelade bir börek değil. El açması bu böreğin üstü çıtır içi yumuşacık, iç malzemesi bol ıspanaklı ve feta peynirli.

Bu da şu demek oluyor. Olağanüstü lezzetli bir börek deneyimine hazır olun.

Eğer iki kişiyseniz tavsiyemiz her ikisinden de ayrı birer porsiyon söyleyip denemeniz. Zaten kahvaltı için fazlasıyla yetecektir.

Evet dostlar. Atina’ya gelip de ıspanaklı börek (spanakopita) ile muhallebili ve pudra şekerli Yunan böreğini (bougatsa) burada yemeden dönmek olmaz. Elbette Atina fazlasıyla lezzet dolu. Kapsamlı “Atina’da Nerede Ne Yenir?” rehberimizi de bunun için hazırladık.

Ve iddia ediyoruz. Atina’nın en öne çıkan lezzetlerini bugüne kadar bizim yazdıklarımızdan daha iyi kimse anlatmadı.

Şimdi. Yunanistan’da her yerde spanakopita bulabilirsiniz. Ancak Creme Royale‘in ıspanaklı böreği geleneksel tarife sadık kalınarak hazırlanan bir börek. Hal böyle olunca ortaya bir şaheser çıkıyor. Ispanak, el açması hamur ve feta peynir ile hemhal olmuş Atina’nın en iyi böreklerinden birini yemek ile kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en iyi böreklerinden birini yemiş oluyorsunuz. Zaten ilk ısırıktan sonra her gün gelip kahvaltıda bu Spanakopita‘dan yemek isteyeceksiniz. O denli iddialı.

Anladığınız üzere Creme Royale aslında Atina’da öncelikle tercih edilen bir kahvaltı mekanı. Ama içeride oturacak yeri yok. Dışarıda bistro tarzı masalarda böreğinizi ayaküstü yiyip, kahvenizi içerek yolunuza devam edebilirsiniz. Hem ıspanaklı börekler, hem de bougatsalar sıcak olarak servis ediliyor. Porsiyonlar kocaman.

Afiyetle…

*Not: Bu yazının İngilizcesine “Where to Eat the Best Spanakopita in Athens, Greece?” başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.

Creme Royale, Atina
Adres: Athinas 37, Athina 105 54, Yunanistan
Tel: +302103211370

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir