AtinaDiğer DürümlerNE YİYELİMNEREDE YİYELİMYunanistan

Atina’da En İyi Souvlaki Nerede Yenir? Souvlaki Kostas, Atina, Yunanistan

Atina’nın En İyi Souvlakicisi: Kostas

Yunanistan’da ve özellikle Atina’da souvlaki diye bir sokak lezzeti gerçeği var. Ortaçağ Yunancasında “souvla” şiş, haliyle “souvlaki” de şişçik demek. Atina’da elini sallasan elli tane souvlaki yapan yer bulursunuz, lakin Kostas isimli birkaç tane mekan var. Biri Selanik’te biri de Kıbrıs Rum Kesimi’nde ve iki tane de Atina’da… Derken anlamışsınızdır biz size en harbi “Kostas” tan bahedeceğiz bugün size. Kostas souvlakicilerinin atası Kostas reyisten dem vuracağız.

Lakin biz Atina’yı ziyaret ettiğimiz tarihlerde (Aralık 2023 sonları) harbi Souvlaki Kostas’ın yıllardır hizmet verdiği yerden taşındığını (4 Aralık 2023’de taşınmışlar) acı bir gerçek ile -eski adrese giderek tabii ki-  öğrendik. Bir de kapıda ne görelim!? Bir A4’e yeni mekanın adresi yazılmış ve eski dükkanın üzerine cama yapıştırılmış. Hemen tabana kuvvet bir on dakika daha yürüyerek yeni mekana doğru yol aldık. Yeni mekan daha merkezi bir yerde ve ana cadde üzerinde… Önünde yine kuyruk var.  Hazırsanız adresi yazıyoruz. Olur da Google Haritalar’da düzeltme yapılmamışsa bu yazdığımız adresi referans alırsınız: 7 Filellinon Street. Syntagma Square. 

Kostas Souvlaki Aleminin En Rafine Versiyonunu İnşa Etmiş

Kapıda belli ki Kostas reyis olan şahsiyetin pala bıyıklı nostaljik bir fotosu var. İnsana gerçekten iyi ve güven veren bir kebapçı izlenimi veriyor. Onun da hemen arkasında torununun “Ben de dedemin izindeyim” şeklinde poz vermiş bir fotosu var. Yani doğru yerdeyiz. İçeriye hızlıca bir göz gezdiriyoruz ve evet dışarıdaki fotodaki torun içeride ızgaranın başında. 

Kostas’ın yeni mekanına gittiğimizde kuyruk vardı ama nispeten bize bahsedildiği kadar çok fazla değildi. Bu yüzden on dakikadan fazla beklemedik. Zaten büfe tipi bu mekanda herkes ayaküstü beş dakikada souvlakilerini yiyip mekandan ayrılıyor. Hepi topu en yoğun günde yarım saat sıra beklersiniz yani. 

Bu arada mekanın da ızgara ve mutfak alanını bilinçli büyük tutup salonu dar yaptıklarını da düşünmedik değil hani. Neticede müşterilerin sokağa taşması günün sonunda her mekanın işine gelir. 

İçeri girer girmez sol tarafta Kostas reyizin el verdiği saçı olmayan jilet gibi bir abi ızgaranın başında etleri pişiriyor. Pide arasında sunulan souvlakilerin içerisine tek bir et şiş giriyor. Bu et ise tercihe göre dana ve domuz oluyor. Biz gittiğimizde domuz souvlakinin fiyatı 3,20 Euro, dana souvlakinin fiyatı ise 3,40 Euro idi. Et şişler bizim kuşbaşı çöp şişlerden hallice daha büyük ve kare kesim, kebap restoranlarımızdakinden ise nispeten daha küçükler. Ama nereden bakarsanız bakın hepsinin bir standardı olduğu ortada. Ayrıca o fiyata çok ideal bir sokak lezzeti yiyeceğiniz de ortada. 

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Her neyse efendim ısıtılan pidenizin üzerine çekilen bu et şişlerin üzerine elbette nevaleler geliyor. Nizami doğranmış kırmızı soğan, domates ve şişinizin üzerine krema gibi iliştirilen süzme yoğurt ve baharatlar ile souvlaki en mükemmel halini alıyor. Üstüne de dilerseniz biraz limon sıkıp afiyetle midenize indiriyorsunuz. Burada bizdeki gibi değil ya, yanına içki-içecek ne isterseniz söyleyebilirsiniz ayrıca.

İşte bu kadar! Lakin büyük lezzet. Çok aç iseniz bir tane ile doymazsınız. Ancak insan olan bir ara öğünü sadece bir souvlaki ile geçiştirebilir. Keşke Türkiye’de de souvlaki olsa. Kostas Reyiz burada da bir şube açsa. Bizce Türkiye’de de bu konsept iyi gider hani. 

Bizdeki tırnaklı pideye çekilen şiş dürümden farkı nedir diyebilirsiniz? Souvlaki’de her şey çok daha nizami. Tadı damağınızda kalacak ve sizi tıka basa yormayacak keyifli bir dürüm(cük) kebap. Bizdeki dürüm anlayışının daha zarif ve naif hali. Ve Kostas reyiz gerçekten bu souvlaki aleminin en rafine versiyonunu inşa etmiş. 

Kendisini ve bu işi sürdürmekte olan ailesini tebrik ederiz. Eğer öldüyse mekanı cennet olsun, yaşıyorsa da Tanrı ömrüne ömür katsın. 

Olur da yazdığımız harbi Kostas’ta yemek yiyecek olursanız bize Instagram DM hesabımız üzerinen foto göndermeyi ihmal etmeyin. Seviniriz, sizinle beraber anılarımızı yad ederiz. 

Afiyet olsun.

Vesselam.

Not: Bu yazının İngilizce versiyonunu okumak için “Where to eat the best souvlaki in Athens? Souvlaki Kostas” yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Souvlaki Kostas
Filellinon 7, Athina 105 57, Yunanistan
Tel: +302103228502

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir