NE YİYELİMNEREDE YİYELİMŞiş KebapYunanistan

Atina’da En İyi Tabakta Souvlaki Nerede Yenir? Souvlaki Leivadia, Atina, Yunanistan

Souvlaki Atina’da önemli bir müessese. Sadece Atina mı? Yunanistan’ın her yerinde yaygın ve Yunanlıların milli yemeği. Bir Yunan fast food yiyeceği olan souvlakinin Atina’da en iyi temsilcilerinden birini daha önce yazmıştık. Şimdi sıra geldi yine Atina’nın en iyi souvlakicileri arasında gösterilen ve bu kez servisin pide arasında değil de tabakta yapıldığı: Souvlaki Leivadia’ya… 

Leivadia (Livadya) Yunanistan’ın ortasında yer alan bir şehirin ismi. Mekanın ismi de bu şehirden geliyor. Souvlaki Leivadia’nın kuruluş tarihi 1965. Yani Atinalılar için burası hem tarihi açıdan, hem de nostaljik açıdan büyük önem teşkil ediyor. Şehir merkezinde Kaningos Meydanı’na yakın olan bu lokanta Atinalılar için bir sembol ve geleneksel Souvlaki bayrağının taşıyıcısı niteliğinde. 

Souvlaki’den bahsetmişken biraz da ‘kalamaki’ kelimesinden bahsedelim. Kalamaki ‘küçük kamış’ demek. Yani etlerin çöp şişe geçirilmiş haline verilen ad. Souvlaki genel olarak Yunanistan’da bu tarz yemeklere verilen genel isim. Kalamakileri pide arasında, lavaş arasında ve tıpkı burada (Souvlaki Leivadia’da) olduğu gibi tabakta servis edilebiliyor.

Souvlaki Leivadia’ya bir bahar başlangıcında ilk kez ziyaret ettik. Mekanda Atina’nın yaşlı ve yerel halktan müdavim müşterileri, arkadaşları ile toplanmış kalamakiler/biraları eşliğinde ziyafet ediyorlardı. 

Biz de kendimize meydandaki çeşmeye bakan yerden bir masa bulup birer draft Alpha bira eşliğinde souvlakilerimizi sipariş ettik. Restorana iki tip Souvlaki var Domuz ve Tavuk. Lakin Souvlaki Leivadia domuz şişleri ile ünlü bir mekan. Yani tavuk konusunda bir tavsiye veremiyoruz. Özellikle domuz souvlakileri için ziyaret alan bir mekan olduğu için biz de düşünmeden domuz sipariş ettik. Çok da memnun kaldık.

Yunanistan Atina’da Nerede Ne Yenir Lezzet Rehberi

Ayrıca buraya gelenler için Souvlaki Leivadia’yı yıllardır farklı kılan bir diğer lezzet unsuru da kendi yaptıkları minik pideleri.

Hatta kendi web sitelerinde şöyle yazmışlar;

“1965 yılında iki arkadaş Atina’nın merkezinde müşterilerine otantik Yunan souvlakisi olan Kalamakia’yı sunmak için bir dükkan açma fikrini ortaya atarlar. Bu dükkanın adını da domuz eti Kalamaki’nin bu özel yerde sahip olduğu ün nedeniyle “Souvlaki Leivadia” koymaya karar verirler. Kuzey Yunanistan’a seyahat ederken kısa bir mola verip lezzetli bir şeyler atıştırmak isteyen insanların çoğunlukta olduğu bu dükkanda kalamaki, ücretsiz ve sınırsız çiftlik ekmeği ile servis ediliyordu. Bu nedenle her geçen gün daha fazla insan burayı ziyaret etmeye başladı. Birçok müşterimiz bize öğrenciyken gelip sadece bir Kalamaki aldıklarını ve o zor yıllarda çok fazla ekmekle karınlarını doyduklarını anlatıyorlar.”

İşte bu güzel davranış unutulmamış. Atinalılar vakti zamanında sipariş verdikleri çöp şişlerinin yanında sunulan sınırsız ekmeğin karşılığını bugün hala vermeye devam ediyor.

Gelelim bizim tecrübemize;

Biz ortaya söylediğimiz iki kişilik menüde (25 Euro) 6 domuz şişin yanında, patates, bira, içecek, dört mini pide ve tzatziki de denemiş olduk. Yediğimiz şişlere bayıldık. Hatta doymadık ve dört ek şiş daha söyledik. (Her bir şiş 2 Euro) Üzerlerine limon sıka sıka yedik. (Not: Atina’da ete her yerde limon sıkabilirsiniz ve bu uygulama gerçekten güzel bir şey. Deneyin. Dilinizdeki lezzet reseptörleri dans etmeye başlıyor. Yediğiniz yemeğin lezzeti artıyor)

Bu arada belirtmeden geçmeyelim Souvlaki Leivadia’nın Grek salatası (Horiatiki) ve tzatzikisi de çok başarılı. 

Eğer Atina’daki en iyi souvlakiciler avına düştüyseniz Souvlaki Kostas ve sonrasında Souvlaki Leivadia sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Keşfettiğimiz diğer Souvlaki lokantalarını da zaman içerisinde keşfedip sizler için yazmaya devam edeceğiz. (Takipte kalın)

Sizi şimdilik kapsamlı olarak hazırlanmış “Atina’da Nerede Ne Yenir?” rehberimiz ile başbaşa bırakalım. Bakın bakalım zevkinize ve damak tadınıza göre Atina’da yiyecek neler bulacaksınız?  

Afiyetle…

Souvlaki Leivadia
Kaniggos 2-4, Athina 106 77, Yunanistan
Tel: +302103832413

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir