DondurmaEn İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi Dondurmacıları

Dondurmanın en güzel günleri yaklaşıyor. Biz dondurmayı dört mevsim yiyenlerdeniz. Öyle, yok boğazım şişer, yok hasta eder diye bakmayanlardanız. Çünkü biliriz ki; ”Doğru dondurma hasta etmez, hijyeni kusurlu dondurma hasta eder!” O yüzden dondurma yiyeceğimiz adresleri de özenle seçeriz. İçinde ”gerçekten süt olan”, ucuz olsun diye tatlandırıcı şurupların, tadı versin diye aromaların konmadığı, göze çok görünsün diye havayla şişirilmemiş dondurmayı nerede bulursak oraya üşenmeden yol yaparız.

Türkiye’de eskiye nazaran artık çok daha düşük hacimde mandıracılık yapılsa da, çok şükür ki, hala iyi sütlerimiz var. Tarım ve hayvancılıkta tehlike çanları çoktandır çalsa da istersek hala iyi meyveye ve süte ulaşabiliyoruz. ”İyi dondurma” denince işte tarım ve hayvancılığın önemi ortaya çıkıyor ve bu konu derya deniz derin bir konu aslında.

İşin içine biraz girince görüyorsunuz ki; Antep fıstığı yerine bezelye koyanı var, limonlu sorbe yapıyorum diye bol glukoz katkılı, kepçede top olamayan buzlu şerbet var, şeftalili, kavunlu diye; aroma verici basılmış olanı var, keçi sütü yerine hazır dondurma karışımlarına yapay aromayı basanı var,  var da var! Şimdi bu listede ”Aaa! X-X dondurmacı nasıl olmaz?!” demeyin, hepsini yedik, en benim diyen dondurmacılarla hasbihal ettik, üretimini sorduk, soruşturduk, işin hileleri nedir, nasıl oluyor inceledik, derin bir süzgeçten geçirdik ve listeledik.

Hala daha içlerinde ”%100 olmuş bu dondurma” diyemediklerimiz de yok mu, evet var!. Hepsini bir yana bırakalım, gelin, ”İstanbul’un En İyi Dondurmacılarına” serin serin bir göz atalım.

1. Serez Dondurmacısı

1999 yılından beri gıda üretimi sektöründe çalışan ve 2010’dan bu yana dondurmaya gönül vermiş bir kurucu Serdar Kemahlı. Dondurma üzerine dünyadan arşivleri toplayan bunun üzerine kütüphanesi olan idealist bir girişimci. Temiz gıda ve sosyal sorumluluğu şiar edinmiş kendisine ve Serez Gurme Dondurma markasına. Sorbe ve sütlü dondurmaları hiçbir katkı maddesi kullanmadan özenle üretiyor. Hazır mixler, meyve ”aromaları” gibi sektörün en büyük satın alma kalemlerinin Serez’in üretiminde yeri yok. Favorimiz, Bodrum köylerinden hasat edilen Bodrum mandalinalısından mamül sorbesi, Çanakkale Kalkım Köyü’nün çileğiden çileklisi ve 100 kg. süte 100 kg. kaymak kullanılarak yapılan duble kaymaklı dondurması. Deneyiniz, şayet rast gelirseniz Serdar Kemahlı ile dondurma üzerine sohbet edin, keyifli olacaktır. İstanbul’da dokuz şubeleri bulunuyor.

en iyi dondurma

Adres: Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No: 311, 34728 Kadıköy/İstanbul (Serez’in İstanbul Anadolu Yakası’nda 9, Avrupa Yakası’nda 1 şubesi bulunuyor)
Tel: 0850 2597374

2. Ambarlı Roma Dondurmacısı

Önünde her zaman kuyruk olan, hakkıyla dondurma yapan, yazın vazgeçilmezi tarihi bir Dondurmacı, Ambarlı Roma Dondurmacısı. Yaz, kış kendi yapımları, süt ve meyvenin iyi tadını alabileceğiniz dondurmanın adreslerinden biri. Avcılar’ın eskisi. İşletme sahipleri oldukça ilgili ve nazik. Temizlik gayet iyi. Fiyatlar bu kaliteye göre makul. 70’li yıllardan beri Ambarlı mahallesinde hizmet veriyorlar. Meyveli dondurmalarında yalnız meyve ve su bulunuyor. İyi bir vegan seçenek. Mekanda sadece nakit geçiyor.

Adres: Ambarlı, Çeşme Sk. No:1, 34315 Avcılar/İstanbul

3. Veis Rumeli Dondurma

Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nin tam ortasında yer alan şirin, küçük ama lezzeti çok büyük olan bir dondurmacı. Sadece Makedonya’ da yetişen yaban mersinine benzeyen Borovnitsa meyvesi ile iyi bir sorbe yapıyorlar. Gercek süt tadı dondurmada hissediliyor. 3. nesil işin başında ve iyi dondurma yapma sevdasıyla işlerine devam ediyorlar.

Adres: Göztepe, Tütüncü Mehmet Efendi Cd. No:33 D:35G, 34730 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902164071177

4. İsmail Şafak Dondurma

1976’dan bu yana İstanbul Büyükçekmece’de aynı kalitede butik dondurmaya devam eden bir dondurmacı, İsmail Şafak Dondurma. Her mevsim müdavimi olacağınız dondurmacı. Külahların kokusu sizi 100 mt. önceden alıyor. Meyveli dondurmalarda gerçek meyve parçaları, ceviz, kestane v.b. gibi dondurmalarda bolca ceviz, kestane bulacağınız yolunuz düştüğünde gönül rahatlığıyla dondurma alabileceğiniz bir adres.

Adres: 103 Atatürk mahallesi, Nusret Ersöz Sk., 34500 Büyükçekmece/İstanbul

5. Tad Dondurma

İstanbul’da güzel dondurma yiyeceğiniz nadir noktalardan biri Tad. Gece 12’de bile gelseniz kuyruk olan fakat kuyruğunu sonunda aldığınız dondurmayla mutlu olacağınız bir dondurmacı, yolunuz düşerse muhakkak uğrayın. Sütün kalitesi ve meyve kullanımı dondurmaların kalitesinde başrolde.

Adres: Bahçelievler, Deli Hüseyin Paşa Cd. No:45, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Tel: +902125028145

6. Dondurmacı Yunus

Fatih’de yıllardır iyi dondurma sunan sayılı adreslerden. Duble bademde bir avuç badem yemiş kadar olabilrsiniz. Yabanmersini ve vişne sorbeleri iyi birer ikili oluyor. İyi bir keçi sütü ve sahlepten mamül dondurma arayanlara tavsiye edilir.

Adres: Zeyrek, Refah Sk. No: 25/A, 34083 Fatih/İstanbul
Tel: +902125347390

7. Damla Dondurma Boza

Yazın dondurmasi, kisin bozası… Kurtulus Caddesinde minicik bir mekan burası. Keçi sütü ve meyve ile katkı ve aromalı şuruplar olmadan iyi dondurma yiyebileceğiniz sayılı adreslerden biri.

Adres: Feriköy, Kurtuluş Cd. 110/A, 34377 Şişli/İstanbul
Tel: 02122334925

8. Dondurmacı Tekin Usta

Keçi sütü, meyve ve taze yemişlerden eski geleneksel yöntemlerle dondurma yapıyorlar. Datça’dan İstanbul’ da gelen Tekin Usta’da çoğunluğun favorisi Datça bademlisi, mutlaka deneyin.

Adres: 19 Mayıs, Şemsettin Günaltay Cd. No:140/A, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tel: +905320517546

9. Baylan

İstanbul’un en güzel ve tarihi pastanelerinden Baylan’ın da dondurmasını da anmadan olmaz. Bebek Sahili’nde bir yürüyüş sırasında uğrayıp, rengarenk dondurma tezgahının önünde kısa bir kararsızlık sonrası, o çok sevilen sütlü roche çikolatalısı ve vişneli brownie birleşmesi çok iyi bir karar olacaktır. Tadını çıkarın.

Adres: Bebek, Cevdet Paşa Cd. No:52 D:54, Beşiktaş
Tel: +902123580760

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir