Atom Kokoreç Nedir?

Atom Kokoreç uykuluk takımı olan badem ve boğazlık üzerine yumak şeklinde kuzu bağırsak sarılarak kokoreç lezzetine daha fazla lezzet eklenen bir kokoreç çeşitidir. Zaten Balıkesir’de bu kokoreçlere Atom değil de Yumak denmesinin de nedeni bundandır.

Eğer bir sakatat severseniz Atom Kokoreç sizin için Kokoreç’in Nirvanası olacaktır. Yağ bakımından daha az yağlı ancak uykuluk bakımından zengindir. Aslında “Atom – Yumak Kokoreç” kokoreçin özel bir sarım biçimidir. Normal kokoreç gibi şişe sarılmaz, kendi etrafında tıpkı elektronların atom çekirdeğinin etrafındaki hareketi gibi yumak gibi sarılır.

Atom Kokoreç özellikle İzmir’de meşhur olmuştur ve İzmirli kokoreççilerde bolca bulunur. Lakin yine İzmir’de bazı kokoreççilerde sadece hafta sonu olur. Her zaman bulunmaz. Bunun nedeni “badem, boğazlık” ismi verilen uykuluk takımlarının her zaman çıkmayışıdır. Bu yüzden fiyatı da normal kokoreçe göre pahalıdır.

Bir de özellikle adetle satılır. Yani bir atom kokoreçi kestirip ikiye bölüp yarısını yiyemezsiniz. Ya da çeyrek ekmek olarak sipariş edemezsiniz. Alacaksınız bir atom kokoreçi olduğu gibi bütün alacaksınız. Sonra canınız nasıl isterse yiyebilirsiniz. Bu arada zaten Atom Kokoreç yemeye bir başlayan tamamını beş dakikada midesine indirir. Affetmez!

Izgarada yapıldığı gibi aynı zamanda yahnisi ve haşlaması da yapılır. İzmir’de bazı esnaf lokantalarında “Kokoreç Yahnisi” adı altında satıldığını da görebilirsiniz.

İstanbul’da her kokoreççide yoktur. Tek tük iddialı kokoreççilerde bulabilirsiniz.

Atom Kokoreç’i dilerseniz dükkanımızdan da hemen dondurulmuş olarak sipariş verip evinizde tavada/ızgarada ısıtıp afiyetle yiyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Balıkesir’de En İyi Kokoreç Nerede Yenir? Aslanboğa Kokoreç, Merkez, Balıkesir
İstanbul’un En İyi 7 Kokoreççisi – 2020
Fırında Kokoreç Yapımı (Video)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

2 thoughts on “Atom Kokoreç Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir