Bunları Bilelim

Kokoreçin Faydaları Nelerdir?

Kokoreçin Faydaları Nelerdir?

Kokoreçin seveni kadar sevmeyeni de çok. Ama bir kez yiyip seven de bir daha asla kokoreç yemekten vazgeçmiyor. Halbuki kokoreç sadece bizim kültürümüzde değil daha birçok kültürde ve millette farklı versiyonlarla tüketiliyor.

Bu kadar tüketilen bir yiyecek faydalı mı, gelin birlikte bakalım.

Kokoreçin Faydaları Nelerdir?

1 – Bağırsak Florasını Koruyor

Vücudumuz için gerekli olan yararlı bakteriler bağırsaklarımızda emilir. Aynı durum hayvanlar için de geçerlidir ve hayvanların florası ile bizim floramız farklı değil. Dolasıyla kokoreç yediğimizde hayvanın bağırsağındaki yararlı bakterileri kendi vücudumuza transfer etmiş oluyoruz. İkinci beyin bağırsak ve sağlımız için bağırsaklarımıza iyi bakmalıyız keza bağırsak florası bozulduğunda bir çok hastalık baş gösterebilir.

2 – Bir Çok Hastalığın Önüne Geçer

Bağırsak florası bozulması sonucunda alerji, otizm, romatizmal hastalıklar gibi hastalıklar baş gösterebilir. Bozulan bağırsak florasını düzeltmek çok da kolay bir süreç değildir ancak kokoreç yiyerek bu florayı düzeltmeye büyük bir katkı sağlayabilirsiniz veya bozulmasını engellemeye yardımcı olması için kokoreç tüketebilirsiniz.

3 – Mutluluk Verir

Kokoreçin mutlulukla bir ilgisi olmalı! Bu, kokoreçi çok sevenler tarafından uydurulmuş bir şey değildir. Mutluluk verir evet, çünkü kokoreç yediğinizde vücudunuz serotonin yani mutluluk hormonu salgılamaya başlar. Hele ki bu korona döneminde akıl sağlığımızı koruyabilmek için mutluluk en çok ihtiyacımız olan şey değil mi? O zaman kokoreç yiyelim…

4 – Bağırsak Düzenini Sağlar

Mutlu bir hayat için aynı zamanda düzenli bir bağırsak çıkışı oldukça önemli. Kabızlık sorunu çekenler bağırsak düzenini sağlamak için kokoreç tüketebilirler.

5 – Besin Değeri Fazladır

A vitamini, demir, folik asit, fosfor, potasyum açısından zengindir ve bütün besin değerlerinin kırmızı etin sağladığı değerlerden daha zengin olduğu uzmanlarca belirtiliyor.

6 – Organiktir

Katkı maddesi, trans yağ hiç olmadığı gibi içerisindeki mikroorganizmalar sayesinde en organik üründür bile diyebiliriz. Çocuklarınıza da gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Tabii ki hilesiz ve doğru kuzu bağırsak kokoreç sarımı bulmanız kaydıyla…

Her yerde kokoreç yiyemem ve çocuğuma da yedirmek istemem derseniz de yerinen (ki Süt Kuzunun Türkiye’deki coğrafi işaretli yeri Balıkesir’dir ) evinize sipariş verebilir, kendiniz de tavada çok kolay bir şekilde pişirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Atom Kokoreç Nedir?
Balıkesir’de En İyi Kokoreç Nerede Yenir? Aslanboğa Kokoreç, Merkez, Balıkesir
İstanbul’un En İyi 7 Kokoreççisi – 2020
Fırında Kokoreç Yapımı (Video)

2 thoughts on “Kokoreçin Faydaları Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir