YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Banh Mi Nedir?

Banh Mi Vietnamlıların ekmek arası sandviçidir. Tıpkı bizim Asker Abinin Yeri ya da Soğukçu Çağlar gibi… Ama bu sandviçin içinde kullanılan muhteviyat farklıdır.

Lakin Banh kelimesi Vietnam dilinde buğday unuyla yapılan tüm ekmeklere verilen isimdir. 

Vietnam’da çok popüler olan bu ekmek arası lezzete ekmek arası salata diyen de var… Gerçekten de içinde bulunan domuz eti elzem miktarda olmakla beraber, sosla (balık sosu, acı sos gibi) lezzetlendirilir. Bu bağlamda ekmek arası salata diyenler de bir nebze olsun haklılar.

Salatalık, taze kişniş, havuç, turp, ciğer ezmesi ve domuz salamı Banh Mi’nin muhtevitatının olmazsa olmazıdır. Banh Mi satan yerlere Banh Mi ismiyle başlayan isimler verilir. Vietnam’da oldukça yaygın bir sokak lezzetidir. Neredeyse her yerde bulabilirsiniz. 

banh mi sandvic vietnam

Biz Vietnam’ın güneyindeki Saigon ve merkezindeki Hoi An’da en iyi ve en meşhur Banh Micilerde yedik ve en çok Hoi An’da Banh Me Queen’deki Banh Mi’yi beğendik. Bazı yerlerde domuz salamı yerine tavuk salamı da tercih edebilirsiniz. Ama bu opsiyon tüm Banh Mi’cilerde bulunmuyor

Banh Mi ile ilgili birinci elden şunu da söylemek lazım; ekmekleri bizim ekmeklere benzemekle beraber aşırı taze… Yani yerken takır takır yere dökülüyor. Ağzınıza attığınızda sanki kurumuş bir yaprağı çiğniyor hissine kapılıyorsunuz. Bunun haricinde ciğer pate (ezme) ve acı soslarla oldukça iştah açıcı, ucuz ve bir o kadar da doyurucu bir sandviç diyebiliriz. Elbete bizdeki Soğukçu Çağlar ile kıyaslanmaz bile ama Vietnamdaysanız yoklukta pek de şansınız yok zaten.

Dünyadan ve Türkiye’den Yemekler İçin Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

Rivayet o ki zamanında bir Fransız sömürgesi olan Vietnam’da bu sokak lezzeti Fransızların etkisiyle 1950’li yıllarda ortaya çıkmış. 

Biz epeyce sevdik. Eğer taze kişniş ile aranız iyiyse siz de sevebilirsiniz. Kişniş Vietnam’da neredeyse her restoran menüsünde bulunan bir ot çeşidi.

Velhasıl-ı Kelam Vietnam’a gidecek olursanız Banh Mi yemeden dönmeyin!

Instagram Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Banh Mi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir