KadıköySoğuk Sandviç

Kadıköy’de Gece Soğuk Sandviç Nerede Yenir? Fırat Dürüm Evi, Zahir Usta, Soğukçu Çağlar

İsmi Zahir (görünen demek) ama kendisi aslen Batın (gizli olan). Zahir Usta 35 yıldır geceleri Kadıköy’de Rıhtım caddesini paralel kesen efsunlu ve film sahnelerini aratmayacak bir sokakta görkemli bir el arabası içerisinde soğuk sandviç yapan bir emektar.

Ancak bu sandviçleri sabah gidersen bulamazsın, öğlen gidersen bulamazsın, hava kararınca gidersen bulamazsın ancak ve ancak 20:30’dan sonra gidersen sabah 05:00’a kadar bulabilirsin.

Biz de öyle yaptık! Neredeyse 2 yıldır yakalamaya çalışıyoruz ama bir türlü doğru zamanı denk getiremedik. Bazen tam oldu dedik. Baktık ki Pazartesi‘leri tezgah açılmıyormuş. Bir akşam Beyoğlu dönüşü kar/kış/kıyamette içimiz titrerken gittik. O gün soğuk hava yüzünden açmamış. Bir gün yine gittik. Erkendi. Yani anlayacağınız, hep hüsran, tam hüsran!

soguk-sandvic-zahir-usta-sogukcu-caglar-01

Fakat işte onu da gizemli ve çekici kılan tam da bu. Forrest Gump gibi dur durak bilmedik ve yılmadık. Kendi kazamızdan kaderimize sığınarak maküs talihimizin acıklı perdesini siz kıymetli okurlarımız için yırttık. Rabbim de bizim niyazlarımızı duymuş olacak ki oraya vardığımızda olağanüstü fotoğraflar bahşetti bize. Hemi de gece vakti!

Nasıl oldu da böyle iyi fotoğraflara ulaştınız peki?” derseniz, anlatayım. Şimdi el arabası içeriden ışıklı. Böyle beyaz renkli bir güneş gibi nevalenin üzerine fışkırıyor. Eh, o durumda fotoğraf alabilmek neredeyse imkansız. Fakat Zahir Usta’nın oğlu Çağlar gösterdiğim dram ağırlıklı performansı farketmiş olacak ki “Abi bende çekilmişleri var.” demez mi?

Ben de “He bir bakalım!” deyince telefonundaki fotoğrafları gösterdi. “Aman Allahım!” adam bir PRO! “Neyle çektin bunları abi?” diye sordum. “Mark 3” diyiverdi. “Tamam.” dedim. “Gönder Whats App’den kalitesi düşerek gelsin hatta. Bize fazla bile olabilir.

Hasılı bu fotoğraflar Çağlar‘ın fotoğrafları…Şimdi fotoğrafta böyle gözü olan birinin sandviçteki yeteniğini bir tahayyül edin bakalım!

soguk-sandvic-zahir-usta-kadikoy

Yani şimdi bir Harbiyiyorum.com okuyucusunun neden nasipli olduğunu anlamışsınızdır sanırım.

Efendim hemen sandviçlere dönüyoruz. İçinde bir benim olmadığım sandviçlerde ilk gözümüze çarpan şey, nizam, tazelik ve renklerdeki kontrast oldu. Yani her şey önce göze hitap ediyor. Bu da sağlam bir tecrübe ve derinlik gerektirir.

Yalnız dikkat! Bu sandviçler o kadar mucizevi ki, gece hiç ummadığınız yerden insanlar akın akın sanki gizemli bir çağrıya geliyor gibi süratle sokağa doluşuyor ve kuyruğa giriyor. Ancak enteresan olan şey kuyruğun bir anda yoğunlaşması. Yani gelen 8 arkadaşı ile birlikte organize bir şekilde geliyor. Ya da 4 arkadaşı sokağın bir ucundan giriyor, diğer 4 arkadaşı da sokağın diğer ucundan girip sandviç standı önünde birleşiyor. Acayip bir süreç!

Şimdi burada standart bir sandviçin içinde ne var diye soracak olursanız pastırma, kavurma, amerikan salatası, salam, sucuk, beyaz peynir, kaşar, tereyağı, zeytin ezmesi, domates, salatalık turşusu diye sayarız… Lakin biz amerikan salatası ekletmeden yiyoruz. Şarküteri ürünlerinin çoğu Coşkun’dan…

soguk-sandvic-zahir-usta-kadikoy-istanbul

Zahir Usta yıllar içerisinde tezgahtan dükkana terfi ediyor ve bir ocakbaşı dürümcüsü açıyor. Bunun ismi de Fırat Dürüm Evi oluyor. Ancak işe gece gelmeye ve sabah gitmeye devam ediyor. Soğukçu tezgahını da oğlu Çağlar Ürün‘e teslim ediyor. Çağlar’da 10 yıldır bu işi ziyadesiyle ve geliştirerek yapmaya devam ediyor. Çok sıkı bir tip.

Mesela Atom diye bir sandviç (başka isimlerle de anılabilir) geliştirmiş. Tatlı krizi gelenler için, ballı, fındık ezmeli, muzlu ve Nutellalı bir çözüm bu. Çözüm diyoruz zira her derde deva olduğunu düşünüyoruz. Mesela öncesinde şarküteri yoğun bir sandviç yedikten sonra bunu da yerseniz buradan Avusturya-Macaristan imparatorluğuna kadar yürürsünüz (Avusturya-Macaristan İmparatorluğunu bilerek söyledik. Başınız dönüyor çünkü.) Bir de bunları su bardağında bir çayla birlikte tüketirseniz tadından yenmez hale geliyor.

atom-soguk-sandvic-caglar-urun-zahir-usta

Efendiler! Olayı anladınız… Bu sandviç standı bir başka. Olağanüstü bir deneyim ve dahi bizce Kadıköy için bir turistik değer, fahri onur belgesi almayı hak etmiş bir işletme ve hatta bir ikondur!

Ey zabitler! Bizi biraz yalnız bırakın yahu. Bazı mekanların ünü bulundukları ülke sınırlarını bile aşmıştır ve orası artık ikonik bir değerdir. Burası da öyle bir yer.

Ey Kadıköy Belediyesi! Müşteri gibi giderseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Burası sadece bir yemek tezgahı değil, anıların biriktiği, arkadaşlıkların pekiştiği, hatıraların geliştirildiği bir deneyim merkezidir. Dile kolay 30 küsur yıl!

Ne denmiş? “Zorlaştırmayın, kolaylaştırın.”

Bunu anlayabilecek istidata sahip olmayı Cenab-ı Hak herkese nasip eder inşallah.

Amin!

firat-durum-evi-sogukcu-caglar

Fırat Dürüm (Zahir Usta) – Soğukçu Çağlar
Tayyareci Sami Sokak. Rıhtım Caddesi Arkası
Tel: 0216 3361068Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

9 thoughts on “Kadıköy’de Gece Soğuk Sandviç Nerede Yenir? Fırat Dürüm Evi, Zahir Usta, Soğukçu Çağlar

 • Ferhat

  Buradaki paylaşımınızdan sonra kız arakadaşımıda yanıma alıp üşenmeden beşiktaştan kalktım geldim dogukcu çağlara gerçekten adam işin hakkını veriyor bu kadar bol malzeme bu kadar titizlik bu lezzet çok iyiyidi ama anlayamadıgım bir şey var adam kara paramı aklıyor bu kadar pahalı urunlerı bol miktarda veriyor ekmek kapanmadı fiyatıda 11 lira neyse burayı keşfeden sizler teşekkürü borc bilir caglar ustayada başarılar dilerim:):)

  Yanıtla
 • Buket

  “Soğukçu Çağlar”a ilk defa erkek arkadaşımla gittim. Öve öve bitirememişti. Bir tezgah nasıl bu kadar övülebilir derken, sebebini anladım. Adam temiz, eldivensiz ekmeğe bile dokunmuyor.. Bütün şarküterisi Coşkun’muş.. Kaşarı Kars’tan geliyormuş. Lezzeti anlatamıyorum bile.. Maaile bağımlısı olduk.. Anne, teyze, yeğenler en az haftanın iki günü ordayız. Çağlar’a gideceğiz diye yemek masasında az yemişliğimiz bile var.. Bir sandviç yapıyor; tepeleme şarküteri dolu. Bize torpil geçti sanmıştım, meğerse eli bolmuş.. Fiyatı da çok komik.. Burayı denemeden sandviç yedim dememeli kimse..

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Ne güzel anlatmışsınız :) Sitemizde yazar mısınız?

   Yanıtla
 • Abdulsametguveli

  Bukadar rezillik olmaz geldik bi durum yiyeceğim sucuk kaşarlı kaşar erimemiş
  Kunefe yicem cevizinden bocek çıktı daha ne soylim (cevizide cok acı)!!!

  Yanıtla
 • Okan

  Sirkecide doğubankın sahil tarafındaki kapısının karşışında her sabah 8-10arası benzer kalitede ve çeşitte bulacağınız soguk sandiwichler satan abimiz var fiyatta full karışık 9 tl

  Yanıtla
 • Geri bildirim: En İyi 7 Harbi Kadıköy Mekanı - 2019 -

 • Geri bildirim: Banh Mi Nedir? | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir