GURME NOTLARISoğuk SandviçVietnam

Ho Chi Minh’de En İyi Banh Mi (Sandviç) Nerede Yenir? Banh Mi Huynh Hoa, Saigon Vietnam

Bazen insanın yolu Vietnam’a düşer. Hani olur ya, bir bakarsın Vietnam’dasın. Üstelik eski ismi Saigon yeni ismi önderleri Ho Chi Minh olan şehirdesin. Bil ki sevgili dost, yalnız değilsin! Biz de Vietnam’da var olduk. Orada Harbi Yiyorum olarak bir süre nefes aldık ve dahi önemli bir sokak lezzeti olan Banh Mi ile tanışıp, iyi bir örneğini de yedik. Üstelik en iyi Banh Mi’ciden; Banh Mi Huynh Hoa’dan…

Şimdi öncelikle diyebilirsiniz ki Banh Mi nedir? Biz bunu vakti zamanında başka bir yazımızda cevaplamıştık. Çünkü gittiğimiz yerlerde yeni bir yemekle tanışıyorsak o yemeğin ne olduğunu da araştırıyor, böylece bağlamımızı, bilgimizi kuvvetlendiriyoruz. Öyle akışına yemiyoruz yani. Anladınız değil mi? Sağ olun.

Ama hadi (yukarıdaki linke tıklamadıysanız eğer) size Banh Mi hakkında özet geçelim. Asker Abi’nin Yeri ve Soğukçu Çağlar sandviçi bizim için neyse, Vietnamlılar için de Banh Mi O işte. Böyle debeleme sandviç. Ayı doyuran! Havalı. Instagram’da en az bin layk alacak cinsten. Kısacası Vietnam’ın en meşhur sokak lezzetlerinden biri. 

Şimdi bir saniye dur ve şunu idrak et ey yolcu!

Vietnam’da ekmek gibi hamurlu olan her şeye “Banh” denir. O yüzden “Banh” gördüğünüz yerde bilin ki şekerli/şekersiz hamur vardır. Rivayet o ki, Banh Mi Vietnamlılara, ekmeği tanıştıran Fransızlardan bir armağan. Malum Amerika Vietnam’a girmeden önce Fransızlar Vietnam’ı uzun yıllar sömürge yapmaya çalışmışlar. İşte bu süre zarfında ekmek yapıp içini katıklamayı da Vietnamlılara yine Fransızlar öğretmişler.

Bu bilgiye katılırız. Zira Vietnamlıların ana tahılı pirinç. Yani nasıl ki bizde ekmek için buğday kutsalsa, birçok Asya ülkesinde olduğu gibi Vietnamlılar için de pirinç kutsal. O yüzden bu (buğdaydan) ekmek olayını Vietnamlılara Fransızların öğretmiş olması kuvvetle muhtemel.

Şimdi efendim, Vietnam yeme-içme konusunda gelişmiş bir yer. Gerçekten çok güzel yemekleri var. Eğer domuzdan, helal/haramdan ve taze kişnişten çekinceleriniz yoksa yediğiniz birçok açık/kapalı restorandan keyif alabilirsiniz. Bizim size önereceğimiz bu Banh Mi Huynh Hoa da rahmetli Anthony Bourdain’ın ölmeden önce ziyaret ettiği, önünde kuyruklar olan pek meşhur bir Banh Mi’ci. 

Efendim Huynh Hoa’da olay şöyle gelişiyor. Sıranız gelince önünüzdeki baldırı çıplak parmak arası terlikli gençler, seri halde size sandviç hazırlamaya başlıyorlar. Böyle tezgahta ne varsa ekmeğin içine makine gibi dolduruyorlar. Tabii ortam salaş ve Amerikalıların da dediği gibi “Messy”. Ama bizi yıllardır takip edenler bilir; bu tip durumlar bizi üzmez, bilakis sevindirir. 

Peki bu sandviçin içine neler konuluyor?

Dostlar! Yaklaşın sayayım… Bol şarküteri ürünü (tavuk, domuz), acı sos, balık sosu, tavuk ciğeri, ezmeler, yeşillikler, lavaş kiri (la vache qui rit), taze kişniş, yumurta! Daha sayalım mı? Gerçekten doyurucu ve lezzet anlamında da tatmin edici bir Vietnam sokak lezzeti. Yemeden dönen “Vietnam’da sokak lezzeti yedim.” demesin.

Dediğimiz gibi; eğer bazı unsurlara takılmazsanız sandviçinizden büyük keyif alabilirsiniz. Bizi en çok rahatsız eden şey, ekmeğin çok taze olmasından ötürü ısırdıkça dökülüp saçılması oldu. Onun dışında her şey on numara, beş yıldızdı. Hayat Vietnam’da bize güzeldi ve kesinlikle gittiğimize değdi. Ah bir de yanında haşlama kara çay olsaydı, tadından yenmezdi ama olsun. Buna da şükür. İnşallah bir dahaki sefere, yanımıza çayımızı da alır gideriz.

Ya Rab! Sana yediğimiz Banh Mi için teşekkürü bir borç biliriz. Atamız, Rahmetli Anthony Bourdain’ın da ruhuna nasip eylersen ayrıca minnettar oluruz.

Gidip de yiyenlere şimdiden afiyet olsun. 

Ho Chi Minh’e selam olsun.

Amin.

Banh Mi Huynh Hoa
26 Lê Thị Riêng, P.BT, Quận 1, Hồ Chí Minh 700000, Vietnam
Tel: +84 28 3925 0885

Harbi Yiyorum Youtube Kanalımıza Abone Olun

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ho Chi Minh’de En İyi Banh Mi (Sandviç) Nerede Yenir? Banh Mi Huynh Hoa, Saigon Vietnam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir