BergenKral Yengeç

Bergen’de Kral Yengeç Nerede Yenir? Fjellskål Fisketorget AS, Bergen, Norveç

Şimdi bu kral yengeç denen danayı Bergen Balık Pazarı içindeki tente standlarda da yiyebilirsiniz, lakin burada dört tarafı camlı büyük havuzlarda yüzdükleri için aşırı taze kral yengeç imajı yaratılmış, o yüzden özellikle burada yiyin diyoruz.

Öncelikle kral yengeçle tanışmayanlar için öncelikle kendisini tanıtalım. Bir kere çok sevimlidir. Şöyle ki eper onu siz yemezseniz o sizi kıtır kıtır yer. Bu yüzden hadi canım bu da yenir mi diye düşünmeyin, direk yiyin gitsin. Milli değerlerimizle kıyaslayacak olursak bizim Dalyan’daki mavi yengeçler yanında karınca gibi kalır. Zaten kral yengeç muhtemelen yakalarsa mavi yengeçi de affetmez, yer mi bilmiyoruz ama kesin süründürür. Eh, okyanus yengeci işte. Yapacak birşey yok.

Efendim, akvaryumda bu kabuklu deniz canavarlarının kanı malumunuz renk tayfında mavi/mor renklere denk düşüyor. Lakin haşlandığı andan itibaren küllen kırmızı bir renk alıyor ki bu noktada kırmızı rengiyle insan beynine de “Beni artık yiyebilirsiniz. Zehirli değilim.” sinyallerini göndermiş oluyor.

Danaya girer gibi dört, beş kişi falan girebiliyorsunuz kendisine. Pek mukkavi bir deniz canlısı. Öyle ki birçok insan akvaryumdan seçtiği kral yengeçle önce birlikte fotoğraf çektiriyor, sonra tarttırıyor ve akabinde midesine indiriyor. Tıpkı bizim kurbanlıklarla birlikte fotoğraf çektirmemiz gibi bir ön aksiyona sahip.

[wdi_feed id=”1″]

Azmanın (Kral Yengeç yani) Rasyonel fırınlarda buharla haşlanarak pişirildiğini izliyoruz; daha sonra kemikleri nispeten daha az uğraşalım diye kırılmış halde tabaklarda önümüze servis ediliyor.

Kolları en etli ve en lezzetli yerleri. Allah ne verdiyse dalıyoruz. Sos olarak da bizce en iyisi Tabasco. Bandırmalara doyamazsın. Hayvanın kafasında da et ve havyarı var ama dediğimiz gibi kolları bir başka lezzetli. Kıra parçalaya yengeç yemek dışarıdan oldukça vahşi bir eylem gibi görünse de beynimizde atalarımızdan bize genetikle geçmiş oldukça arkaik bir eylem. Yengeçle işinizi bitirip de başınızı kaldırdığınızda adeta dini bir ritüelden (meditasyon v.b. birşeyden) henüz yeni çıktığınızı falan düşünebilirsiniz. Bir anlamda kral yengeç yeme eyleminin rahatlatıcı bir tarafı var bile diyebiliriz yani.

Şimdi bu Fjellskål denen yerde envai çeşit deniz ürünü hem götürmelik hem de orada pişirmelik halde satılıyor. Oldukça da popüler ve kalabalık bir yer. Bu yüzden gidince yarım saat-bir saat arası ayakta bekleyebilirsiniz. O esnada da vitrinlere bakıp, fotoğraflar çekersiniz zaten. Ya da mutlaka gitmeden önce yapabiliyorsanız yer ayırtın.

Bu arada kral yengeç yanına hem marketin füme somonlarını, hem de acılı/baharatlı somon gravlakslarını yemeyi de unutmayın. Onlar da enfes.

Evet, kral yengeç midenizdeyse artık dışarı çıkıp gerçek bir Viking gibi Bergen sokaklarını gezmeyi hakettiniz demektir.

Bergen’de Nerede Ne Yenir?” yazımıza göz atmayı unutmayın.

Afiyetler, bol gezmeler.

Fjellskål Fisketorget AS

Tel: +47 989 05 898
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Bergen’de Kral Yengeç Nerede Yenir? Fjellskål Fisketorget AS, Bergen, Norveç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir