BergenDiğer Listeler

Norveç Bergen’de Nerede Ne Yenir?

Şüphesiz Norveç, Norveçliler dışındaki insanlar için pahalı bir kent. Lakin bir vesile ile kendimizi Bergen’de bulunca yeme-içmenin hakkını vermeden dönmüş olsaydık bu şanımıza yakışmazdı. İşte size Norveç Bergen’de ne yenir ne içilir üzerine harbi bir yemek yazısı.

Öncelikle bilmeniz gereken şey; Almanya Norveç’e göre %50 ucuz. Yani yiyeceğiniz şeyler her türlü kıyaslama ile size pahalı gekecektir. Şimdi bu bilinçle hareket ederek öncelikle şehre sushi ile giriş yapmanızı öneriyoruz.

Bergen’le ilgili diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. Aşırı Bergen külliyatı yaptık.

1.Nama Sushi & Noodles

Şehrin merkezine çok yakın zevkli bir dekorasyona sahip bir Japon füzyon sushi restoranı. Atlantik okyanusundan çıkmış çok özel balıkların sushi ve sashimilerini en tazesinden midenize indirebileceğiniz bir yer. Mesela balina eti denemediyseniz burada balina sashimiyi denemenizi öneririz. Resmen kırmızı et gibi (bonfile gibi) bir et. Ayrıca Cod Fish ve yine Atlantik’te bulabileceğiniz Hallibut denen balık da burada denemeniz gereken diğer farklı lezzetler.

Adres: Lodin Lepps gate 2B, 5003 Bergen, Norveç Tel: +47 55 32 20 10

2.Balık Pazarı, Bergen Fisketorget

Balık pazarı şehrin en en kalabalık, en turistik ve de en çok karın doyurulan bölgesi. Ortam buram buram yağda pişmiş balık kokuyor. İki sokak uzağında bile olsanız balık pazarına yaklaştığınızı hemen anlıyorsunuz. Yine Atlantik Okyanusuna özgü kabuklu ve kabuksuz deniz ürünlerinin sergilendiği bir sürü ayrı tezgahtan dilediğiniz balığı seçip pişirterek afiyetle yiyebilirsiniz. Seçeneğiniz çok. Pavuryalar, kral yengeçler, somonlar, midyeler, karidesler, deniz tarakları ve fazlasını bulabileceğiniz bir yer. İsteyene İspanyolların paellası bile var. Sokak lezzeti konseptinde ama kesinlikle salaş değil.

Burada farklı özellikte Balık Keki (2 Euro) deneyip, balık çorbası içmenizi öneririz.

Bu arada “Bergen’de Kral Yengeç Nerede Yenir?” yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

[wdi_feed id=”1″]

Ayrıca yine burada balina, geyik ve  sucuklarının satıldığı standlar mevcut. Biz hepsini denedik ve lezzet olarak aralarında belirgin farklar görmedik. Türkiye’ye dönerken arkadaşlarınıza hava atmak için yanınızda götürebileceğiniz türden sucuklar ama kesinlikle bunlarla evde sucuklu yumurta yapamazsınız. Bu da sucuk üçlemesinin aslında turistik yiyecekler olduğu anlamına geliyor :) Yine de tatlarına bir bakın deriz.

Balık pazarı çok güzel renkli kareler yakalayabileceğiniz bir yer. Kapalı olan restoranında yer bulmakta zorlanabilir ve uzun süre sıra bekleyebilirsiniz.

Adres: Torget, 5013 Bergen, Norveç

3. Hallaisen Ice Cream Parlor & Cocktail Bar

Bergen’in tatlı kültürü nasılmış diyecek olursanız dondurmacı Hallaisen’e uğramanızı salık veririz. İki top dondurmalı kupları hem gözünüze hem de tatlı arayışınıza ziyadesiyle iyi gelecek, çünkü bir top dondurmayı neredeyse insan yumruğu (yetişkin insan, yanlış olmasın) büyüklüğünde veriyorlar. Buraya özgü farklı dondurma çeşitlerini denemeyi unutmayın. (Hocamız Meriç Albay ısmarladı, sağolsun sayesinde dondurma yedik Bergenlerde…)

Milkshake ve üzerine espresso shotla servis edilen İtalyan menşeili Affogato da burada yiyebileceğiniz diğer soğuk tatlı seçenekleri arasında.

Adres: Skostredet 5, 5017 Bergen, Norveç Tel: +47 928 73 112

4. 3-Kronoren – Ren Geyiği Sosisi

Burası öğlen 11:00 gece yarısı 04:00 arası çalışan bir yer. Biz de bir akşam yemeği sonrası gece yarısı midemiz kazınınca (Saçma bir cümle gibi gelebilir ama değil. Bize böyle çok oluyor.) soluğu burada aldık. Önünde sıra vardı. Dünyanın her yerinde gece sokak lezzeti trendleri aynı. 3 Kronoren adeta bir işkembeci, bir kokoreççi gibi imdadımıza yetişti. Eh, bir Ren Geyiği sosisini haketmiştik tabii. Sosislerin küçüğü -ki o bile büyük- 60, büyüğü ise 90 kron. Yalnız siz siz olun o ketçap sandığınız reçelli sosu koydurtmayın. Hardalla devam edin.

3 Kronoren ve ren geyiği sosileri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, “Bergen’de Ren Geyiği Sosisi Nerede Yenir?” yazımıza bekleriz.

Adres: Kong Oscars gate 1B, 5017 Bergen, Norveç

5. Colonialen

Bizce Bergen’deki en iyi restoran olarak övülen Lysvket yanına dahi yanaşamaz. Fine Dine’ın dibini yaşamak ve adam başı ortalama 700-800 TL gibi bir bedel ödemek isterseniz 6 course’luk bir lezzet şölenine hazır olun. Sevgilinize, eşinize hava atın falan. Her yemeğin ne olduğunu açıklıyorlar, sömelyer gelip size beyaz etle eşleştirdiği şarabı anlatıyor; arada kırmızı ete geçişte sorbe ile ağızları temizleyip ilerliyorsunuz. Tabaklar sanat eseri gibi.

Biz giderken şarap mahzenini genişleten Colonialen muhtemelen 1-2 yıla kalmaz Michelin yıldızı alacak bir yer. (Tahminimiz 2 yıldız alır.)

Adres: Kong Oscars gate 44, 5017 Bergen, Norveç Tel: +47 55 90 16 00

Norveç Bergen'de Fine Dine Restaurantı

6. The Unicorn Fish Restaurant – Enhjørningen Fiskerestaurant

Bergen’deki o masallardan çıkmış kırmızı evlerden birinde yine klasik Norveç deniz ürünleri yemek isterseniz bu kez gerek binanın eskiliği, gerekse dekorasyonu ile bu tarihi restoranı öneriyoruz. Tavsiyemiz The Enhjorningen Fish Soup, Dampet Kveite (Steamed Halibut), Hval Carpaccio (Balina Karpaçyo) ve tatlı olarak da Creme Brule, çok iddalı bir tatlı denemek isterseniz Norwegian Blue Cheese ve bal (Tüm dünyada en iyi blue cheese seçildi ve gerçekten tereyağ gibi) ama yine de bu tatlıyı her damak kaldıramaz. Ona göre!

Adres: 

7. Kaffemisjonen

Bu da Bergen’de, Bergen’e özgü üçüncü dalga kahveci önerimiz olsun. İçerisi oldukça cozy (cozi). Gir, internete bağlan, takıl, kahveni iç. Çalışmak için de ideal. Biz uzun çekim Americano denedik, gayet de leziz bulduk.

Bir deneyin bakalım.

Adres: Øvre Korskirkeallmenning 5, 5017 Bergen, Norveç Tel: +47 450 50 360

Evet, bizim Bergen’deki keşiflerimiz bu kadar. Sizin de önerileriniz olursa seve seve dinlemek isteriz. Aşağıda yorum kısmına önerilerinizi bırakabilirsiniz.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Norveç Bergen’de Nerede Ne Yenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir