BergenSandviçler

Bergen’de Ren Geyiği Sosisi Nerede Yenir? 3 Kroneren, Bergen, Norveç

Hayatta kaç defa Ren Geyiği sosisi yiyebilirsin ki? Toplumumuzda “geyik” dediğin gereksiz lak laktan başka birşey değil. Oysa ki başka kültürlerde Noel Babişkonun lojistiğini sağlayan mucizevi ve mübarek bir hayvan. Bizim Norveçlilerde ise şu Erzurumlu tombalak çocuk gibi, avlayıp yedikleri için sevdikleri besin zincirlerinin önemli yapı taşlarından biri.

Bıraksanız sabah akşam ren geyiği yerler bu Nordik insanlar. Tamam onlar için de geyik kutsal ama bunlar onu yiyerek ve bunda bir abes görmeyerek geyiği yüceltiyorlar. Keza somonu da. Ren Geyiğinin sosisi, sucuğu, ezmesi, ciğeri her bir şeyini burada marketlerden satın alabilirsiniz.

Malum, Bergen aşırı medeniyete sahip, aşırı pahalı bir şehir. Hal böyle olunca yemekler de aşırı pahalı oluyor. Yine de bu insanlar gece pubdan/bardan eğlenceden çıkınca kayıntı babında ne yer sorusu kafamızda hasıl olmuşken; karşımıza 3 Kroneren çıktı. 3 Kronoren kelimenin tam anlamıyla bir sosis büfesi. Sadece sosis satıyor. Vitrininde sıra sıra, boy boy, çeşit çeşit sosisler dizilmiş. Öğlen 11:00’de açıyor, gece yarısı 04:00’da kapatıyor. Yani Bergen’de bir nevi, kokoreççi, işkembeci, Soğukçu Çağlar işlevi görüyor.

[wdi_feed id=”1″]

İşte biz bu mekanı keşfettiğimiz anda Bergen’i daha çok sevmeye başladık. Mekanın ismi 3 Kronoren (3 kuruş gibi) ama lakin belli ki devalüasyon olmuş ve küçük sosisler 60 kron, büyük sosisler ise 90 krondan satılır hale gelmiş. Olsun yine de ucuz. (Bergen’e göre ucuz tabii.)

3 Kronoren’de her çeşit sosis mevcut ama biz size burada Ren Geyiği Sosisi yemenizi önereceğiz. Neden? Cevabı basit; Çünkü Türkiye’de Ren Geyiği bulamazsınız. Orjinal ismi: Reinsdyr Polse. İlgilisi için söyleyelim lezzetinde çok belirgin bir fark görmedik. Lakin Colonielde etini yediğimizde az biraz ciğere de benzetmiştik.

Ren Geyiği sosisinin küçük ebatlısından söyledik. Sevimli sarışın kız sosisimizi hazırlarken de geleneksel olsun diye içine her şeyden koydurttuk. Ancak ketçap zannettiğimiz sos bayağı bir reçelmiş. Bu sebeple sosisi gömdükten sonrasında derin bir pişmanlık yaşadık. Tavsiyemiz siz o sostan ekletmeyin. Biz Türklerin damak tadımıza hiç uygun değil. Lakin hardal olur, kızartılıp kurutulmuş soğan parçaları olur. Mayonez olur….Yeter ki o reçelli sos olmasın.

Şimdi efendim, ahir zamanda olur da Bergen’e giderseniz, “Ren Geyiği Sosisi yemeden döndüm.” dememeniz için bu yazıyı yazdık.

Umulur ki geyik sevenlerden olursunuz.

Hayırlı Bergenler…

3-Kroneren
Kong Oscars gate 1B, 5017 Bergen, Norveç
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Bergen’de Ren Geyiği Sosisi Nerede Yenir? 3 Kroneren, Bergen, Norveç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir