Ana Sayfa İstanbul Beşiktaş Beşiktaş’ta En İyi Lahmacun Nerede Yenir? Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun

Beşiktaş’ta En İyi Lahmacun Nerede Yenir? Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun

4551
1
Paylaş

İyi bir lahmacun İstanbul’daki her semtin hakkı. Lakin her semt işte öyle şanslı olmuyor. Kebap yapan restorandan iyi lahmacuncu çıkması bugüne kadar yaptığımız gözlemlerde on restoranda bir tane. Yane on kebapçıda bir tane iyi lahmacun yapana rastlarsanız öpün başınıza koyun. İşte tam da bu yüzden kebapçılarda yapılan lahmacunları biz genelde lahmacundan saymıyoruz. Bu sebeple her semtin gerçek uzmanlığı “lahmacun” olan fırınlara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

İşte tam da böyle bir odun ateşinde fırına sahip olan ve fırınından sadece lahmacun ve pide çıkaran bir lahmacuncudan söz edeceğiz şimdi size: Çıtır Lahmacun, Beşiktaş.

Hem de Beşiktaş merkezde. Çarşıya çok yakın bir yerde. Üstelik kanaatimizce İstanbul’un en iyi lahmacuncuları arasına da girebilecek bir yer. Eski bir fırın, salaş bir mekan ama ultra lezzetli lahmacun üretiyor. Gerçekten ismi gibi lahmacunları da çıtır.

Fırının arka tarafında bir yerlerden bir usta içerde açtığı lahmacun hamurunu fırının olduğu tezgaha doğru sallıyor. Tezgahın başındaki arkadaş bu hamuru havada yakalayıp sol tarafındaki leğenden bir avuç dolusu aldığı kıymalı harcı hamura sıvıyor. Sonra da yallah odun ateşi fırına gönderiyor. Hamurun kenarları fırından yanık çıkarsa eğer, bir satır yardımıyla o kenarlar imha ediliyor. Neticede sıfır hatalı bir lahmacun servisi için arkadaşar canla başla çalışıyor.

Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun; Beşiktaş esnafının hayat kurtarıcısı ve yine de herkesin (özellikle Beşiktaş’ta yaşamayanların) bilmediği gizli kalmış bir mekan. Kuşbaşılı pidesini de denedik ama bizim için lahmacunu açık ara farkla önde.

Lahmacunlarınızı acılı ya da acısız sipariş edebileceğiniz gibi; kaşarlı ya da kaşarsız da sipariş edebiliyorsunuz. Ama tavsiyemiz gerçek lezzetini daha net alabilmeniz için önce normal lahmacunundan yemeniz elbette. Dilerseniz sonrasında işin fantazisine yönelebilirsiniz.

Yanına gelen nevale de cömertçe. Yanına da buz gibi bir ayran söylediniz mi, oh mis. Kralları dahi kıskandıracak bir ziyafet sizi bekliyor.

En seçkin ve sofistike lezzetlerin peşinde olsanız da, siz bizi dinleyin ve halkın yediği en lezzetli yemekleri yabana atmayın; ki bunlardan bir tanesi lahmacundur.

Beşiktaş’ta Çıtır Lahmacun’da yiyenlere selam ve afiyet olsun!

Beşiktaş Çıtır Pide & Lavaş ve Lahmacun
Türkali Mahallesi, Altıntaş Sk. 36-38, 34357 Beşiktaş/İstanbul
Tel: (0212) 227 01 69

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here