BeşiktaşLahmacun

Beşiktaş’ta En İyi Lahmacun Nerede Yenir? Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun

İyi bir lahmacun İstanbul’daki her semtin hakkı. Lakin her semt işte öyle şanslı olmuyor. Kebap yapan restorandan iyi lahmacuncu çıkması bugüne kadar yaptığımız gözlemlerde on restoranda bir tane. Yane on kebapçıda bir tane iyi lahmacun yapana rastlarsanız öpün başınıza koyun. İşte tam da bu yüzden kebapçılarda yapılan lahmacunları biz genelde lahmacundan saymıyoruz. Bu sebeple her semtin gerçek uzmanlığı “lahmacun” olan fırınlara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

İşte tam da böyle bir odun ateşinde fırına sahip olan ve fırınından sadece lahmacun ve pide çıkaran bir lahmacuncudan söz edeceğiz şimdi size: Çıtır Lahmacun, Beşiktaş.

Hem de Beşiktaş merkezde. Çarşıya çok yakın bir yerde. Üstelik kanaatimizce İstanbul’un en iyi lahmacuncuları arasına da girebilecek bir yer. Eski bir fırın, salaş bir mekan ama ultra lezzetli lahmacun üretiyor. Gerçekten ismi gibi lahmacunları da çıtır.

Fırının arka tarafında bir yerlerden bir usta içerde açtığı lahmacun hamurunu fırının olduğu tezgaha doğru sallıyor. Tezgahın başındaki arkadaş bu hamuru havada yakalayıp sol tarafındaki leğenden bir avuç dolusu aldığı kıymalı harcı hamura sıvıyor. Sonra da yallah odun ateşi fırına gönderiyor. Hamurun kenarları fırından yanık çıkarsa eğer, bir satır yardımıyla o kenarlar imha ediliyor. Neticede sıfır hatalı bir lahmacun servisi için arkadaşar canla başla çalışıyor.

Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun; Beşiktaş esnafının hayat kurtarıcısı ve yine de herkesin (özellikle Beşiktaş’ta yaşamayanların) bilmediği gizli kalmış bir mekan. Kuşbaşılı pidesini de denedik ama bizim için lahmacunu açık ara farkla önde.

Lahmacunlarınızı acılı ya da acısız sipariş edebileceğiniz gibi; kaşarlı ya da kaşarsız da sipariş edebiliyorsunuz. Ama tavsiyemiz gerçek lezzetini daha net alabilmeniz için önce normal lahmacunundan yemeniz elbette. Dilerseniz sonrasında işin fantazisine yönelebilirsiniz.

Yanına gelen nevale de cömertçe. Yanına da buz gibi bir ayran söylediniz mi, oh mis. Kralları dahi kıskandıracak bir ziyafet sizi bekliyor.

En seçkin ve sofistike lezzetlerin peşinde olsanız da, siz bizi dinleyin ve halkın yediği en lezzetli yemekleri yabana atmayın; ki bunlardan bir tanesi lahmacundur.

Beşiktaş’ta Çıtır Lahmacun’da yiyenlere selam ve afiyet olsun!

Beşiktaş Çıtır Pide & Lavaş ve Lahmacun
Türkali Mahallesi, Altıntaş Sk. 36-38, 34357 Beşiktaş/İstanbul
Tel: (0212) 227 01 69

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Beşiktaş’ta En İyi Lahmacun Nerede Yenir? Çıtır Pide ve Lavaş, Lahmacun

  • Geri bildirim: Istanbul'un En iyi 7 Lahmacuncusu - 2018 | harbiyiyorum

  • Kays

    Güzel paylasimizi icin tesekkurler. Lahmacun ve pideleri gayet güzel. Fakat ortaköy deki Elise Karadeniz Pide ve Lahmacunuda denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Lezzetli yemeklerinin yaninda çalışanlarda gayet ilgili ve misafirperver.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir