Gurme Haber

Türkiye’nin Festivalleri: İlkbahar – Yaz Sezonunda Kaçırmamanız Gereken 10 Festival

 

Ülkemizde neredeyse her ilin, her köyün bir festivali var. Yoğun ülke gündeminden bir süreliğine kaçmak, biraz doğada, toprağın bize sunduklarıyla mutlu olmak için çok güzel bir fırsat festivaller. İlkbaharın gelişiyle takvimi de bir hayli hızlandı. Şimdi size bu ilkbahar ve yaz sezonunda kaçırmak istemeyeceğiniz, Türkiye’nin en lezzetli 10 Festivali’ni sunalım.

1- Alaçatı Ot Festivali – İzmir

06-08 Nisan 2107 tarihlerinde düzenleniyor.  Alaçatı’da bu sene yine etraf tazecik yabani otlar, enginarlar, el emeği göz nuru yemekler, konserler ve seminerlerle kutlanacak. Kurulacak pazarda birbirinden lezzetli tezgahlarda belki daha önce hiç duymadığınız otları tanıma ve alışveriş şansı bulabilirsiniz. Gitmeyi düşünenlere bir hatırlatma; Geçtiğimiz senelerde yoğun ilgi gören Alaçatı Ot Festivali‘nde bu sene de yoğun kalabalığı, otel doluluklarını ve restoran rezervasyonlarını önceden yapmayı göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

2- Urla Enginar Festivali – İzmir

28-29-30 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Geçen sene gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bu sene daha da sıkı hazırlanılmış. Enginarı en iyi yetiştiği bölgelerden biri olan Karaburun Yarımadası’nda bu sağlıklı lezzetlerin festivalini kaçırmayın.

3- Portakal Çiçeği Festivali- Adana

Bu sene Alaçatı Ot Festivali ile aynı tarihlerde (07-09 Nisan) düzenleniyor. Rengarenk kostümler içinde açılış korteji, kültür-sanat etkinlikleri ve olmazsa olmaz kebabı, şalgamı, şırdanı, bici bicisiyle Adana bu sene de mis gibi kokan portakal çiçekleri arasında güzel bir seçenek olarak duruyor.

Kazım Büfe Adana

4- Ezine Peyniri Festivali- Çanakkale

Beyaz peynirin en güzel halini, Ezine peynirini yerinde yemek, üretimini izlemek, mandıralarını görmek için güzle bir fırsat. Festival, bu sene 20-24 Haziran tarihleri arasında Çanakkale’de peynir aşıklarını bekliyor.

ezine_peyniri_festivali_canakkale

5- Fethiye Kuzugöbeği Mantar Festivali- Muğla

15- 17 Nisan tarihleri arasında Fethiye’de düzenleniyor. Üzümlü Köyü festivale ev sahipliği yapıyor. Festival süresince kuzugöbeği mantarıyla yapılan yemeklerin yanısıra, halk oyunları, konserler de programda yer alıyor.

6- Osmanlı Çileği Festivali, Zonguldak

Yanına yaklaşıp kokusunu duyan, hele bir de tadına bakan için çilek artık sadece osmanlı çileğidir. Yıllardır Karadeniz Ereğli’de yetişen çileği hala tatmayanlar varsa, festival Mayıs ayının son haftası düzenleniyor.

karadeniz_eregli_osmanli_cilegi_festivali

7- Bando ve Ciğer Festivali- Edirne

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne. Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya’dan göçmüş renkli halkın neşesine, şehrin meşhur bandosu ve meydanlarda cızır cızır kızaran ciğerinin kokusu karışıyor. Tarih, 15 Mayıs 2017.

edirne_bando_ciger_festivali

8- Kayısı Festivali, Malatya

Temmuz ayının ilk haftası Malatya güzeller güzeli kayısılarının bereketini kutluyor. Bu kutlamalarda yöresel yemek yarışmaları, tatlı yarışmaları, konserler düzenleniyor. Malatya’nın zengin mutfağını denemek ve zenginliğine hayran kalmak için iyi bir fırsat.

 

9- Taşköprü Sarımsak Festivali- Kastamonu

Her derde deva sarımsak. En güzel yetişen yöremiz de Taşköprü. Bu sene yine Ağustos ayının 2. haftasında Taşköprü Belediye’nin tarafından düzenleniyor. Festival boyunca her yerde sarımsak konulu, seminerler ve etkinlikler düzenleniyor. Bir çok ünlü sanatçı da festivale konuk oluyor.

10- Kiraz Festivali- Tekirdağ

Haziran ayının 2. haftasında 4 gün boyunca Tekirdağ kiraza doyacak. Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan, eski adıyla ” Kiraz Cümbüşü” bu sene yine kiraz severleri bekleyecek.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir