BeşiktaşDöner

Beşiktaş’ta Et Döner Nerede Yenir? Karadeniz Pide ve Döner Salonu, Asım Usta, Çarşı, Beşiktaş

Evet, biz bir döner ülkesiyiz. Her gün gördüğümüz döner sayısı muhtemelen akrabalarımızı gördüğümüz sayıdan fazla. Yani bu ülkede “Döner ile bir akrabalığım var” sözünü söylerseniz asla yadırganmazsınız.

Lakin döner var, döner var! Kimi kıymadan, kimi karışım, kimi ise bonfileden…. Bazılarında ise lezzetli etin sırrı sözüm ona hayvanın dağ kekiği ile beslenmesi, masaj yapılması, doğal otlaması falan…

İyi de; madem öyle, o halde neden bunca ömrümüzde “Lezzetli Döner” ile karşılaşma sayımız henüz bir elin parmaklarının sayısını bile geçmiş değil?

İşte bu noktada bir kıvam artırıcı olarak söze “meleke” giriyor. Yani Ustalık. Yani “Makam-ı Piran” Çoğumuzun da gözden kaçırdığı bu aslında. Hani derler ya “Eli lezzetli” diye, işte burada kastettiğimiş şeyde tam olarak bu. Karadeniz Pide ve Döner‘de Asım Usta‘nın da döner’e kattığı şeyde tam olarak bu aslında: Meleke… Yani sevgi melekesi. Not edin!

karadeniz-pide-doner-asim-usta-01

 

Beşiktaş’ta kartal heykelinini sağ kanadının gösterdiği sokakta küçücük ama 3 katlı bir binada 1973’ten beri döner kesiyor Asım Usta. Bilmem kaç defa kalp krizi geçirmiş ama yine de işinin başında. Selam ver, sana bakar ve güler. Senin de yüzünü güldürür. Mübarek adam… Döneri ise çoktan efsane olmuş zaten.

İşin en güzel yanı da her gün sabahtan asılan kuzu-dana eti karışık 100 kiloluk dönerin yine o minicik dükkanda ürettikleri sıcacık ve mis gibi kokan pidelerle birlikte tüketilmesi. Biz ayrıca dönerlerin sunulduğu tabakların ve ayran maşrapalarının çinko tabaklarda olmasına bitiyoruz. Genelde de gittiğimizde porsiyon döner söylüyor ve pideleri yanına istiyoruz.

Karadeniz Pide ve Döner‘e öğlen vakti giderseniz sıraya girersiniz. Ancak erken vakit giderseniz ferah ortamlarda dönerinizi yersiniz. Behçet Necatigil bir şiirinde şöyle demiş “Çirkindi dar vakitlerde sevdiğini söylemek…” Ne güzel demiş.

Ancak her ikisi de heyecanlı tabii. Yani dar vakitte de döner aynı lezzette, ona hiç şüpheniz olmasın!

Asım Usta’da öğleden sonra o günkü yoğunluğa göre et tekerlek 16:00-17:00 gibi biter ve tüm çalışanlar temizliklerini yaptıktan sonra evlerine gider. Neticede bu lezzet ertesi günde sevenlerine sunulmalı, öyle değil mi?

Hayatımıza değer kattıkları için tüm ustalara selam olsun!

karadeniz-pide-doner-salonu-besiktas-03

Karadeniz Pide ve Döner Salonu (Asım Usta)
Adres: Sinanpaşa Mah. Mumcu Bakkal Sok. No:6 Beşiktaş – İstanbul
Tel: 0212 2617694Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Beşiktaş’ta Et Döner Nerede Yenir? Karadeniz Pide ve Döner Salonu, Asım Usta, Çarşı, Beşiktaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir