Diğer Listeler

Japon Sokak Lezzetleri

Japon Sokak Lezzetleri

Geçtiğimiz ay evlenen yakın bir arkadaşımız Japonya’ya balayına gidince habire yediği içtiği şeyleri bizimle paylaşmaya başladı. Malum şahidiz, güzel de yedi. Ancak sokak lezzeti olayına girmezsen asla gerçek kültürü idark edemezsin. Bu liste arkadaşımıza ithafen tüm Japonya’da lezzet peşinde koşan ehli-boğaz için genel kültür olsun diye yazılmıştır.

Buyursunlar Japon Sokak Lezzetleri‘ni tanıyalım…

1. Miso Çorbası

Bu çorba Japonya’da sabah, öğle, akşam her türlü tüketilir. İçinde tofu (soya fasulyesi macunu), soğan, yosun v.b. ne ararsan var. Şifa niyetine….

1-miso-corbasi

2. Senbei (Pirinç Kurabiyesi)

Pirinçten yapılan bu kurabiyeler geleneksel Japon sokak lezzetlerinden biri…Genellikle tuzlu ama arada tatlı olana da rastlanıyor. Özellikle yeşil çayın yanında ikram ediliyor ve misafirliğe iyi gidiyor. Marketlerde ambalajlı olarak da bulunabilir.

2-senbei-kurabiye

3. Gyoza (Japon Mantısı)

Bizim mantı gibi değil gibi. Hamur ızgarada kızartılıyor. İçinde bol sarımsak, sebze ve et var. Orjini Çin ama Japonya’da popüler olmuş.

3-gyoza-manti

4. Onigiri (İçi Dolu Pirinç Topları / Köftesi)

Suyla şekillendirilen pirincin içine çeşitli deniz mahsülleri konuluyor.  Sushi gibi ama bu sefer pirinci börek gibi kullanmışlar.

4-onigiri-pirinc-toplari

5. Takoyaki (Ahtapot Topları)

Japonya’daki en popüler sokak yemeklerinden bir tanesi. Yeşil soğan, salamura zencefil, yağ, un ve ahtapotun kokusunda davet var. Üzerine de hafif  mayonez ilave edilip servis ediliyor.

5-takoyaki-ahtapot-toplari

6. Yakitori (Japon Usulü Tavuk Şiş)

Bizim şiş kebabın Japoncası. Tabii bizdeki gibi şişler kocam değil. Daha nazik. Minik. 1600’lü yıllardan beri yapılıyormuş. Marinasyonunda şeker, zencefil, pirinç sirkesi, şarabı ve elbette soya sosu var

6-yakitori-tavuk-sisleri

7. Sushi

Eh, sushi her zaman restoranda yenmez. Hatta sushi Japonya’da atıştırmalık bir sokak lezzetidir ve aslında elle yenir. Sonraları Japonya’nın milli yemeği olarak havalı restoranlara girmiştir.

7-sushi-japon-sokak-lezzeti

8. Yakisoba

Japonlara özgü bir makarna olan Yakisoba, soba isimli bir tahıldan yapılma eriştelerin susam yağı, zencefil, soya sosu ile sac tava üzerinde pişirilmesi ile elde edilir. Okurlarımızdan Hüsnü Korkmaz‘ın tabiriyle Japon mutfağının nohutlu pilavıdır :) – Yakisoba bilgisi için kendisine teşekkür ediyoruz.-

yakisoba-japon-makarnasi

*Sizin de eklemek istediğiniz ya da “Mutlaka Yemeniz Gerekir!” dediğiniz Japon Sokak Lezzetleri varsa lütfen bu yazının altına yorum bırakarak yazımızın gelişimine katkıda bulunun.


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Japon Sokak Lezzetleri

  • Hüsnü Korkmaz

    Japon sokaklarının nohutlu pilavı Yakisoba unutulmuş:) Saç tava üstünde sosla pişirilen erişteler sebze, et veya deniz mahsulleri ile karıştırılıp yenir. Çok lezzetlidir.

    Yanıtla
    • Hocam nasıl unutulmuş yahu?! 8 numaraya dikkatli bakar mısınız lütfen :D :P Çoook teşekkürler…

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir