AdıyamanTepsi Kebabı

En İyi Besni Tava Nerede Yenir? (Besni’de Her Yerde), Besni, Adıyaman

En İyi Besni Tava Nerede Yenir?

Adıyaman’da Besni isimli aslında zamanında il olması gereken bir ilçe ve bu ilçenin de “Besni Tava” diye muazzam bir fırın yemeği var. Biz de gidince ismini ilk kez duyduk.

Besni’ye gittiğimizde her köşe başında bir fırın, adım başı da bir aile kasabı görünce burada ciddi anlamda bir fırında sini yemeği kültürü olduğunu hemen anladık tabii. Lakin Antakya’daki tepsi kebabı ve kağıt kebabından daha farklı bir içerik olduğu da aşikardı.

Peki öyleyse aşikar olan neydi?

Rabbimizden bir lütuf olarak fırınların ortak kullanımda olduğu ilmine sahip olmamızla birlikte en yakın kasapta soluğu alarak bize 6 kişilik bir Besni Tava hazırlamasını söyledik. (Merak edenler için bizim kasabın ismi Güven Kasap.)

Bunu Besni’de herhangi bir kahvede otururken bile yaptırabilirsiniz. “Bana 3 kişilik, 5 kişilik bir Besni Tava hazırlat!” diyebilirsiniz mesela. Zira sokakta, parkta, bahçede, evde herkes kendi şahsi tavalarında Besni Tava hazırlar halde. Burada Besni Tava hazırlamak adeta bir yaşam biçimi.

Sipariş verdiyseniz, şimdi biraz beklemeniz lazım (2,5 saat kadar). Zira hazırlanması epeyce meşakkatli. O arada sağı solu, çarşı pazarı gezebilirsiniz.

Şimdi size Besni Tavayı küllen aşikar; uzakları da yakın edelim.

Kasap önce patlıcanları soyup kuşbaşı ediyor. Daha sonra sırasıyla yeşil biberleri, kırmızı biberi, sarımsağı ve üstüne de domatesleri doğruyor. En sonunda da tercihinize göre kemikli ya da kemiksiz kuzu etini tepsiye Nemrut dağında olduğu gibi tümülüs yapıyor (yığıyor). Tüm doğu vilayetlerinde olduğu gibi burada da makbul olan et küçükbaş hayvan eti. Ha, unutmadan bir de ekstra lezzet takviyesi olarak kıyma makinesinde çekilmiş kuyruk yağı ekliyor en tepeye.

Daha sonra tüm bu malzemelerin olduğu tepsiyi iadeli taahhütlü olarak mahalle fırınına gönderiyor. Fırıncı ise bu mukavvi yemeği alıyor ve tam iki saat boyunca ateşle olan ilişkisinde mihmandarlık ediyor.

Ağır ağır pişiriyor yani.Ortaya çıkan şeyin tırnaklı pide banmalık, enfes bir şey olduğunu söylememize gerek yok herhalde.

Hah, işte tam bu noktada tırnaklı pidenizi de sıcacık halde Besni Tavanızı pişiren fırıncıdan alabiliyorsunuz. Ayrıca fırında pişen tavanıza bir bedel ödemenize gerek yok. Pidenin bedelini ödeyin yeter. (Bizim fırıncımızın ismi de Yaren Pide bu arada.)

Besni’de her hanede Besni Tava için bir tava mevcut. Biz çarşıda dolaşırken esnaf amcalar kendi Besni Tavalarını hazırlıyorlardı mesela. Sonra da ayakta durur halde hepsi aynı tepsi içinden, tırnaklı pidelerini iştahla bandırarak yiyorlardı.

Şimdi efendim bu Besni’de bir de yine fırınlık yemek olan “Teneke” diye başka bir muhteşem var ki o başlı başına ayrı bir yazı konusu.

Uzun sözün kısası, Besni’ye giderseniz Besni Tava yemeden dönmeyin.

Vesselam.

En İyi Besni Tava Nerede Yenir?
Adres: Besni’de herhangi bir yerde…

Meraklısına, “Besni Tava Nasıl Yapılır?” videosu  YouTube kanalımızda. Takip etmeyi ve beğenmeyi unutmayınız :)
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “En İyi Besni Tava Nerede Yenir? (Besni’de Her Yerde), Besni, Adıyaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir