Genel Yemekler

Besni Tava Nedir? Besni Tava hakkında kısa bilgiler

Besni Tava Nedir?

Besni Tava nedir diye soran olursa, bilinmeli ki, Adıyaman’ın Besni ilçesinde yapılan mukavvi bir fırın yemeğidir. Besni’de neredeyse her köşe başında yapılır.

İçinde patlıcan, yeşil biber, kırmızı biber, sarımsak, domates ve kuzu eti bulunur. Son olarak üzerine lezzet artırıcı bir unsur olarak kuyruk yağı eklenir.

Malzeme anlamında hazırlanışı basit gibi görünse de tüm bu malzemelerin kuşbaşı doğranması oldukça vakit alır.

View this post on Instagram

Yaklaşın Bakalım: BESNİ TAVA 😋 Biz de ilk kez yedik ✌🏼🙏🏼☺️Adıyaman ilçesi Besni’de mahalle fırıncılığı tıpkı Hatay’daki gibi👍🏼 Besni’deki herhangi bir Kasap; kuzu etini 🍆 patlıcan, biber 🌶 Domates 🍅 sarımsak üstü debeleme kuzu eti ve çekme kuyruk yağı ile doldurup lokal bir fırına yönlendiriyor ✌🏼☺️ İki saat sonra sonuç mükemmel 😍 Besni’de Besni Tava yemeden dönmek gerçekten imkansız 😎 Zira her sokak başında Besni Tava yapan amcalar, emmiler, dayılar mevcut 👍🏼☺️ Sizi de mutlaka tepsilerine ekmek banmaya çağırıyorlar . Bu Besnililerin bir de “Teneke” dedikleri bir olay var ki; o da başlıbaşına ayrı bir gastronomik deneyim . Besni Tavanın bedelini (kaç kişilik istiyorsanız) kasaba ödüyorsunuz; fırından da ekmek alırsanız sadece onun bedelini veriyorsunuz . Mahalle fırıncılığının olduğu yerlerde açıkçası üstün gastronomik açılımların olması şaşırtmıyor . Yaşasın tam bağımsız mahalle fırınları ve fırın güzellemeleri ☺️✌🏼😘 Besni, Adıyaman’dan selamlar . Adıyaman hikayelerimizi kaçırmayın . #besnitava #adıyaman #harbiadıyaman #tava #fırınkebap #foodporn #delish #delicious #deliciousfood #besni #adıyamanbesni #gourmetfood #streetfood #turkishfood

A post shared by © Harbiyiyorum.com 👉🏼 Yemek (@harbiyiyorum) on

Kasaplarda ve evlerde bu şekilde hazırlanan “Besni Tava” doğruca mahalle fırınlarına gönderilir ve ateşin harlı olmayan yerinde iki saate yakın pişer.

Fırıncı arada sırada tavayı dışarı çıkararak karıştırır ve tavayı servis edilir hale getirir. Fırıncıya pişirme için bir bedel ödenmez. Ancak sıcak pidelerinden katıl olarak alınır.

Besni Tava, evlerde hazırlanırsa daha küçük kuşbaşı yapılır. Kasaplarda parçalar daha büyük doğranır.

Her halükarda Besni Tava ekmek ya da pideyle siniye banarak mideye indirmelik bir yemektir.

Besnililer bu yemeği ayakta yerler. Çatal, bıçak kullanmazlar.

Maalesef İstanbul’da mahalle fırıncılığı kültürü de bittiği için bu yemeği bulmak imkansızdır.

Bulan bize haber ederse çok seviniriz.

 

Meraklısına, “Besni Tava Nasıl Yapılır?” videosu  YouTube kanalımızda. Takip etmeyi ve beğenmeyi unutmayınız :)
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Besni Tava Nedir? Besni Tava hakkında kısa bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir