AdıyamanEn İyilerLİSTELERNEREDE YİYELİMTürkiye

Adıyaman’ın En İyi 7 Restoranı

Adıyaman’ın Lezzetleriyle Öne Çıkan En İyi Restoranları

Güneydoğu Anadolu bölgemizde, daha çok büyük şehirlerdeki çiğköftecileriyle nam salmış, bir ilimiz Adıyaman. Gel gelelim doğası, lezzetleri, köy kültürü ile bizleri büyüledi. Adıyaman’a yaptığımız küçük yeme-içme seyahati sırasında Besni tava gibi bilinmeyen tatları tattık ve ete kesinlikle doyduk.

Antep mutfağı ile benzerlik gösteren Adıyaman mutfağı et üzerine kurulu diyebiliriz. Et dediğimiz de öyle dana filan değil, bayırda çayırlarda yetişen kuzu etleri. Güneydoğu mutfağı ve kuzu eti birleşince de ister istemez şehirdeki restoranlarda pirzola ön plana çıkıyor. Sacda kuzu kavurma ise diğer lezzetli bir seçenek. Şu çok tartışılan çiğköfte konusuna ise yakın bir zamanda dikkatlice değineceğiz… Adıyaman’ın En İyi 7 Restoranı sizlerle.

*Not: Bu yazı 1 Nisan 2024 tarihinde editörlerimiz tarafından güncellenmiştir.

1- Keleş’in Yeri

Pirzola demiştik, pirzola ile başladık. Etin üzerindeki sululuğu bizim anlatmamıza gerek yok, görüyorsunuz. Besni yolu üzerinde bulunan Keleş’in Yeri kuzu pirzola deneyimi için ideal olsa da Besni Tava lezzetini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden tavsiyemiz Adıyaman lezzetlerini ekmeksiz tüketmeniz.

Adres: Besni Yolu, Oyalı Mahallesi, 02300 Besni/Adıyaman
Tel: 0542 6558852

2- Şambayat Ocakbaşı – (Şambayatlı Hoca’nın Yeri)

Yine kuzu pirzola konusunda başarılı bir mekan. Eğer baştan söylemezseniz biraz fazla pişkin getirebiliyorlar. Yalnız dikkat, soldaki acı biberlerin acısını Salih Abi 3 ayda bile geçiremedi.

Adres:  Altınşehir, İkidam Cd. 11b, 02040 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Tel: 0542 5963941

3- Kirazın Yeri Kurufasulye Güveç Salonu – (Kirazınoğlu Sami)

Bu mekan en sevdiğimiz mekan tipi, sadece en iyi bildikleri işi yapıyorlar. Adıyaman’da şöyle etlisinden bir kuru fasulye yemek istiyorsanız burası ideal. Fakat güveçte kuru fasulye tercih etmeniz lezzete lezzet katacaktır.

Adres: Musalla, Atatürk Cd. 115/A, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Tel: 0551 9880002

4- Ziyaoğlu Adana Ocakbaşı

Adıyaman’da özelikle Adana kebabı ve diğer kebap çeşitleri ön plana çıkmış bir ocakbaşı Ziyaoğlu. Kebapları çok başarılı olsa özellikle ciğeri daha öne çıkıyor. O yüzden ortaya karışık bir şeyler söylemeniz daha iyi olacaktır. Salatalar da etler kadar lezzetli bu mekanda.

Adres: Sıratut Mahallesi, Erdem Cd. No:11, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman –
Telefon: (0416) 213 37 17

5- Yeni Nesil Adıyaman Çiğköfte Kenan Usta

Çiğköfte tartışması bir kenara dursun, Adıyaman’da yöre usulü çiğköfte yiyebileceğiniz en iyi yer Kenan Usta. Yalnız büyük şehirlerden gidenler dikkat, servisi sunumu bildiklerinizden tamamen farklı. Bu çiğköfte turşulu, domatesli, salatalıklı… Üstelik menüden değişik çeşitler seçebiliyorsunuz pestil, fetih gibi.

Adres: Kapcami, Eski Kahta Cd. No:10, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Tel: 0416 2160282

6- Kebapçı Beko (Beko Kebap)

Kavurma gibi çeşitleri olsa da mekanın ustalığı kebap üzerine. Zırh kebap ve açık ayran bu mekanın incisi diyebiliriz. Biçim ve lezzet olarak Mardin kebabını da andırıyor Zırh kebap, kuyruk yağı ve etin zırhta iyice çekilip şişe geçmiş hali. Kuyruk yağının bir etin tadını nasıl baştan yazdığını hepimiz biliyoruz. Kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet.

Adres: Sıratut, Cumhuriyet Cd. No:36/C, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Tel: 0416 2139514

7- Laz’ın Yeri

Benim canım balık istiyor, denizden ne çıksa yerim diyenlerdenseniz Adıyaman’ın en iyi balık restoranı burası. Bütün balık çeşitleri mi güzel olur? Oluyormuş. Hamsi, mezgit, karalahana gibi Karadeniz mutfağından yemekleri hakkını vererek sunuyor Laz’ın Yeri. Üstelik kuymakları bile var.

Adres: Eskisaray Mahallesi, Yahya Kemal Cad. 7/A D:20, 02100 Adıyaman Merkez/Adıyaman
Telefon: (0416) 216 58 57

Şimdiden bol çiğköfteli ,kavurmalı ve etli bir Adıyaman gezisi dileriz :)

*Not: Bazı görseller Foursquare sitesinden alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir