BeyoğluDondurmaGURME NOTLARIKapanan Restoranlar

(Kapandı!) Beyoğlu’nda En Marjinal Dondurma Nerede Yenir? Charly Temmel – Beyoğlu / İstanbul

Dikkat! Bu restoran kapanmıştır. Tarihçiler ve araştırmacılar için arşiv maksadıyla saklanmaktadır…

Her zamanki iştahımızla Beyoğlu’nda yürürken sıcak havanın da etkisi ile bu sefer canımız dondurma çekti. Şöyle bir bakınca retro karikatürize edilmiş tabelası ve alışık olmadığımız renkleri ile karşımızda marjinal bir dondurmacı gördük. Hemen içeri girdik. İsmine de aşina olduğumuz pek söylenemez:  Charly Temmel.

Dış görünüşünün çekiciliği ile içeri girdiğimiz bu yerde soruşturmalarımıza başlamadan önce yemeklerimizi çoktan Kebapçı Enver‘de yemiştik. Tatlı tercihimizi de dondurmadan yana kullanmak istedik.

Charly Temmel, Beşiktaş’lı futbolcu Ekrem Dağ‘ın girişimi. Yakışıklı futbolcumuz aynı zamanda Avusturya Milli Takım oyuncusu. Charly Temmel isimli kişi ise hem dondurmacı, hem de Avusturya Sturm Graz takımının sahibi. Üstelik Ekrem’i tanıyor ve çok seviyor. Hal böyle olunca Ekrem için İstanbul’da bir dondurmacı dükkanı açmak farz oluyor.

Charly Temmel - Dondurma

Peki bu dondurmalarda bizi cezbeden ve marjinal olan ne? Beyoğlu’ndaki Temmel’ın işletmecisi uzun yıllar Amerika’da yaşamış Alper Gervan ile görüşmelerimiz sonrasında klasik çeşitlerin yanında, son derece farklı lezzetlerde dondurmalarının olduğunu öğreniyoruz.  Örneğin; Elma tarçın, çikolata portakal, muz, tiramisu, yoğurt ve benim en çok hayran kaldığım “After Eight” naneli çikolatalı dondurma gibi. (After Eight klasiği hakkında bilgi almak için tıklayınız.) Bunların hepsini hemen orada deniyoruz tabi.

“Vay anam, vay babam!” nidaları ile dondurmaları midemize indirirken bir yanda da bilgi almaya devam ediyoruz.

Dondurmalar doğal ve günlük yapılıyor. Ayrıca meyvanın kendisini ihtiva ediyor. Muzlu dondurmayı yediğiniz zaman muzun ta kendisi ile karşılaşıyorsunuz. After Eight ise yepyeni bir buluş. Klasik dondurmalardan sıkılanlar ve bu yeni tatları denemek isteyenler için dondurmacı Charly Temmel Amcanız Beyoğlu’nda kollarını iki yana açmış sizleri bekliyor. Hadi koşun!

Avusturya deyince aklımıza aktör Arnold Schwarzenegger gelir. Dondurmalarını yedikten  sonra Charly Temmel‘ı da hatırlayacağınız kesin. Bu arada yine Avusturya’dan Dietrich Mateschitz‘i ve onun müthiş buluşu -sihirli iksir- Red Bull’u da anmadan geçmemek lazım.

Charly Temmel’a gidin, bahsettiğimiz lezzetleri mutlaka deneyin! Bizden de selam edin. Vesselam.

Charly Temmel - Beyoglu

Charly Temmel – Beyoğlu
İstiklal Cad. 152. Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2456662

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “(Kapandı!) Beyoğlu’nda En Marjinal Dondurma Nerede Yenir? Charly Temmel – Beyoğlu / İstanbul

 • mmurat

  merhaba ben dondurma imalatini ogrenmek istiyorum ne yapabilirim acaba bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim
  [email protected]

  Yanıtla
 • yıldırım

  Tad olarak gerçekten çok güzel, ama hijyen konusunda Kocaman bir 000.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir