Genel Yemekler

(Eskiden) – Beyoğlu’nda Kemikli Tavuk Nerede Yenir? Kebapçı Enver Usta’nın Yeni Yeri, Beyoğlu, Tünel, İstanbul (Yeniden Ziyaret Edildi)

Kebapçı Enver Usta‘nın yeni yerini ziyaret ettik. Önceki yerini zaten üç yıl önce yazmıştık. Şimdi ise yeni yerine gitmek ve yazmak vacip oldu. Bu yeni yer yine Tünel’de. Eski mekanını hatırlayanlar bilirler. Bildiniz mi? Önündeki merdivenlerden aşağıya inip sola doğru yürüyün. Sol tarafınızda Enver Usta’nın yeni dükkanını göreceksiniz.

Alegori değişmiş. Eskiden merdivenlerden inerek ve kapının eşiğinden eğilerek girdiğimiz yerin aksine yeni mekana merdivenleri tırmanarak çıktık. Daha havadar ve daha ışıklı mekanında, değişmeyen lezzetlerini değişen mekanı ile birlikte anlamlandırmaya çalıştık.

Sonuç: Ovsım. Yani mükemmel!

Enver Usta kebapçıların piri. Gaziantepli. Kendi kebap ustası ile hikayesini mutlaka dinlemeniz lazım. Bu işi nasıl öğrendiğini ve ne meşakkatler çektiğini bilmeniz lazım. Elini hangi yiyeceğe atsa bir lezzet yumağı oluşturan bu mübarek insanın en basitinden soğana tüm lezzet düşkünleri için nasıl farklı bir tat verdiğini görmeniz lazım.

kebapci-enver-ustanin-yeri-beyoglu-istanbul

Yeni mekan havadar dedik ya, Enver Şah burada bir de kendine yeni ocak yaptırmış. Çalışma alanı daha geniş. Enver Usta daha mutlu. Olay yine kömür ızgarada bitiyor. Kebaplar ile Enver Usta bizzat ilgileniyor. Esnaf, baba, arkadaş, usta, tüccar. Pir-ü piran Enver Usta. Hayatı kebap yapmakla geçmiş, Kemikli Tavuğun ve Tavuk Beyti’nin mucidi, Beyoğlu ve çevresinde yiyebileceğiniz en lezzetli tavuğu pişiren kişi, dokunduğu her şeye Antep lezzeti katan Enver Usta. Yarma acılı bulguru ile sizi yiyeceğiniz kebaplara daha da bir iştahlandıran Enver Usta.

Ver elini öpelim!

Şimdi iddia ediyoruz. İstanbul’da kebap demek; Enver Usta demek. Tüm kebapçılara buradan sesleniyoruz. Enver Usta’yı görmediyseniz bir tarafınız hep eksik kalacak demektir.

Peki Enver Usta’nın yeni yerinde değişen ne var ne yok? Bir kere eski mekanın Bitlis’li jön garsonu Ahmet Abi yok. Yeni elemanlar ve turist daha çok. Mekan daha geniş. Enver Usta’da kebap yine saat 16:00 dedin mi bitiyor. 16:00 sonrası giderseniz aç kalma ya da istediğiniz kebabı bulamama olasılığınız halen mevcut. Kredi kartı geçmemeye devam ediyor ve Enver Usta her daim ateşin başında. Ha bir de servis tabakları yeni.

Haydi bakalım. Yeni mekana büyruuuuun!

kepabci-enver-sah

Kebapçı Enver Ustanın Yeri – Enver Şah
İlk Belediye Caddesi. Cem İş Merkezi. No:19 Şişhane – Beyoğlu/İstanbul
Tel: 0212 2522941

Google-Map-Icon861Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “(Eskiden) – Beyoğlu’nda Kemikli Tavuk Nerede Yenir? Kebapçı Enver Usta’nın Yeni Yeri, Beyoğlu, Tünel, İstanbul (Yeniden Ziyaret Edildi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir