GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Buraya Kadarmış… Her Şey Normale Dönse Bile…

Koronavirüs halıyı altımızdan hızlıca çekti. Güvenli alanlarımıza, bildiğimiz dünyaya, yargılarımıza, inançlarımıza, kısacası alıştığımız hayatlarımıza ister istemez veda edip, nasıl bir yeni zemine ayaklarımızı basacağımızı merak eder halde havada öylece asılı kalmış vaziyetteyiz.

İşin felsefi boyutuna fazla girmeden kısaca restoranlar ve yeme-içme sektöründe şu iki haftada ne gibi değişiklikler oldu, oluyor bir özet geçmek istedim.

Biliyorsunuz, bakanın ilk Korona vakası açıklaması üzerinden henüz bir hafta geçmeden kafelerin, kafeteryaların, eğlence mekanlarının, alkollü restoranların ve kahvehane/çayhane statüsüne giren insanların toplaştığı, sıkça sosyalleştiği yerler salgın gerekçesiyle kapatıldı.

Zaten bu karar üzerine birçok restoran -restoranların kapatılması yasaklanmamasına rağmen- kapalıyız tabelasını restoranlarının kapısına astılar. 

14 Mart’ta Çanakkale Yalova Restoran’daydım. Ortalık güllük gülistanlıktı. Sahibi Ertuğrul Bey ile sohbet ettiğimizde iki gün sonra Yalova Restoran’ın kapatılacağı düşüncesi aklımızın ucundan bile geçmemişti. 

Bu ilk şoku yaşayan ve refleksleri kuvvetli olan restoranların ilk stratejileri ayakta kalabilmek ve hiç değilse çalışanlarının maaşlarını çıkarıp, kiralarını ödeyebilmek adına paket servise yönelmek oldu. 

PAKET SERVİS YAPAN RESTORANLARI İLK BİZ DUYURMAYA ÇALIŞTIK

İlk hafta biz de kendi yemek mecramız olan “Harbi Yiyorum” da elimizden geldiğince paket servise ağırlık veren firmalara destek olmaya başladık ve bu firmaları gücümüz yettiğince duyurmaya çalıştık. 

Lakin salgınla ilgili farkındalık arttıkça paket servis siparişlerin de azaldığını çaresizce izledik. Hatta bunun üzerine Harbiyiyorum Instagram hesabımızda ve Twitter hesabımızda anketler yaptık. Maalesef ankete katılanların %70’i Koronavirüs’ün eve gelen paketlerden de bulaşabileceği ihtimali yüzünden olumsuz yanıt verdi. 

Başlangıçta “Biz de paket servis yapıyoruz, bizi de duyurun!” diyen restoranların birer birer havlu atmalarına geçtiğimiz iki hafta üzülerek şahit olduk. Yani paket servisi ile devam etmeye çalışan restoranlar da tüm hizmetlerini bu süreçte durdurdular.

Yemeksepeti bu esnada #evdekal etiketiyle herkesi evden yemek siparişi vermeye çağıran hızlı kampanyalar tertipledi ama süreçleri okuyabildiğimiz kadarıyla durum orta vadede Yemeksepeti için de pek iç açıcı görünmüyordu. Çünkü Koronavirüs’ün bulaşmadığı hanelere korkusu ve paniği virüsün kendisinden daha etkili ve daha hızlı bulaşmıştı. Bu da paket servisin de hızla kan kaybettiğinin göstergesiydi.

BURAYA KADARMIŞ

Şu anda kapatan ve paket servisi de sunmayan restoran sahibi arkadaşlarımın bir kısmı her şey normale döndüğünde nasıl bir dünyayla karşılaşacaklarını bilmediklerini, dolayısıyla bir daha restoranlarını açmayacaklarını söylemeye başladı bile. 

Hepsine henüz karar vermemelerini, sabretmelerini, bu şartların herkes için ve dünya genelinde olduğunu söyleyerek moral vermeye çalışıyorum.

Açıkçası devlet bu hususta reel bir adım atmadıkça insanlar önümüzdeki aydan itibaren birbirlerinin üstüne basarak nefes alma ve hayatta kalma mücadelesine girecekler. Birçok restoran maalesef istemese de kapatmak zorunda kalacak, birçoğu da yeni dünya düzenine paket servis ile mücadele edebildiği kadar edip yeni dünyanın kıyısına tüm enkazı ile birlikte vuracak. 

İşte o kıyıya vurduklarında, ulaştıkları ve daha önce hiç görmedikleri kıtada ne ile karşılaşacaklar? 

Esas soru bu!

Bu hafta tüm gelişmeleri biraz daha izleyip, önümüzdeki hafta restoranlar kıyıya vurduklarında nelerle karşılaşacaklar, yeni neler görecekler… Bu konuları ele alacağım. 

Salih Seçkin Sevinç

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir