Bunları BilelimGURME NOTLARI

Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bir Baharat ve Lezzet Olarak Sumak

Sumak bitkisini büyükşehirde yaşayanlar genelde sadece lahmacuncuda kebapçıda toz haliyle bilir. Oysa ki sumak İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tane halinde kullanılan ve suyundan istifade edilerek yemeklerde bile kullanılan oldukça şifalı bir bitkidir. Ekşiliği ve asiditesiyle yemeklerde lezzet anlamında limonla eşdeğerdir. Bu yazımızda sizlere bu şifalı sumak suyunun nasıl hazırlandığını anlatacağız.

Öncelikle bahsetmek gereki ki, Koronavirüs günlerinde sumağın öne çıkan bir özelliği var: Özellikle üst solunum yolları üzerindeki olumlu etkisiyle de biliniyor. Üst solunum yollarında gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen iltihabın kurutulmasını sağlayarak doğal tedavi sürecini mümkün kılan sumak bu bağlamda bir nevi doğal ilaç vazifesini görüyor. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek direnci de artıyor. Solunum sistemi, kan şekeri ve kolesterolü düzenliyor.

Peki Sumak Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sumak suyunun yapılışı çok basit. Bir çay bardağı kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı sumak ekleyin. 5 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzerek sumak suyunu içebilirsiniz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde birçok ilde bu sumak suyu ile ayrıca çok çeşitli yemekler yapılır. (Mesela: Yaprak Sarma, Dolma, Çorba v.b.) Çünkü sumak suyu yemeklere ayrı bir rayiha ve ekşilik katar. Yani dilerseniz bu suyu siz de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Oldukça şifalıdır ayrıca lezzetlidir.

Afiyet olsun, şifa olsun!

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir