BalıkesirLokmaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTatlıTürkiye

Cunda’da En İyi Lokma Tatlısı Nerede Yenir? Lokma İmparatoru, Cunda, Ayvalık, Balıkesir

Balıkesir’in Bodrum’u sayılan Cunda’da en iyi lokma tatlısının peşine düşenler bilir. Burada “Saki” isimli kaslı bir canavar vardır ve bu sporcu bedeniyle dakikada 50 tane lokmayı bir tatlı kaşığı yardımıyla döker. Hiç yılmaz. Lokma makinesine de asla ihtiyacı yoktur. Çünkü o bizzat kendisi bir lokma tatlısı dökme makinasıdır. Yıllardır da bu böyle süregelmiştir.

O lokmaları takır takır kendi gibi endamlı bir tencereye dökerken onu böyle “Huşu” içerisinde izlemekten başka seçeneğiniz yoktur. “Evde bir tencere içerisine ben de böyle lokma dökerim, ne var canım bunda!?” diye asla düşünemezsiniz mesela. O sıçrayan yağlar mutfağın duvarında nasıl olur biliyor musunuz? Bilemezsiniz!

Bu yüzden sakın evde denemeyin.

Lokma İmparatoru, Saki Bacan

Yani dememiz o ki; Saki Abi (Nam-ı diğer: Lokma İmparatoru) henüz yeni nesil lokmacılar piyasada yoklar iken de vardı, şimdi de tüm heves perverane haliyle var. Lokma tatlısı denilen şerbetli “Hayır Lokması” olarak dökülüp bedava dağıtılırken de Saki Abi bundan para kazanıyordu, bugün yeni nesil lokmacılar bu “iş ü işret” halinden katmerli kazanırken de maişetini döndürmeye devam ediyor. Saki abi bugün 40 yaşında olan bir bireyin ergenliğinde de aynı azamete sahipti, şimdi de aynı azamete sahip. Başka türlü nasıl “İmparator” olabilirsin ama öyle değil mi?

Lokma İmparatoru’nun Lokmaları Nasıl?

Cunda’da Saki & Mustafa’nın Yeri olarak bilinen Lokma İmparatoru Türkiye’nin yeme-içme sahnesinde gerçekten önemli bir yere sahip. Bildiğiniz gibi kimi mekanlar ve sahipleri doğal fenomenler. Doğal fenomenlikten kastım yeteneği/ışığı olmadığı halde işi zorlama bir biçimde şova dökmeye çalışanlar. İşte Saki Abi için zorlama bir durum söz konusu değil. Türkiye yeme-içme arenasında doğal bir fenomen. Çıtır çıtır çerez gibi lokma tatlısı yapıyor. Öyle alengirli de değil hani. Şerbetli, hindistan cevizi ve tarçınlı… Bildiğiniz sade lokma. Yok üstüne çikolatalar dökülsün, fındık, fıstık saçılsın, içine dolgular basılsın… Bunlar Lokma İmparatoru‘na uygun durumlar değil.

Lokmalar, Lokma İmparatoru

Saki Bacan, 1966 doğumlu, Ada Spor futbol takımın kalecisi ve antrenörü. Lokma dökmeyi Girit göçmeni anneannesinden öğreniyor. 1987 yılından bu yana lokma döküyor. Elbette parayı yazın kazanıyor. Onu uzun saçlarından kaslı kolları ve yapılı vücudundan arkasından görseniz bile tanıyabilirsiniz.

Evet, Saki Abi. Yeryüzünde bir tane havalı lokmacı yok iken o tatlı kaşığı ile dakikada 181 lokma dökerek dünya rekoru kırıyor, kasları ve fit vücudu ile insanları derinden etkiliyor, tüm lokmacıların piriyim ben diyor, insanlara laf atıyor, lokma ile adeta özdeşleşiyor. O bir canavar, o bir lokma imparatoru, o olmasaydı Türkiye’de lokma asla olmazdı!

Ayvalık Cunda‘ya giderseniz, mutlaka uğramanız gereken mekanlardan biridir. Turistik aktiviteler arasında en halk işi olanıdır.

Afiyetle,

Vesselam.

Lokma İmparatoru
Namık Kemal, Mevlana Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir
Tel: +905324054324

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Cunda’da En İyi Lokma Tatlısı Nerede Yenir? Lokma İmparatoru, Cunda, Ayvalık, Balıkesir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir