En İyilerLİSTELER

Ayvalık Cunda’nın En İyi Lezzet Mekanları

Yazın en sevilen tatil mekanlarından biridir Ayvalık Cunda. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı, irili ufaklı 22 kadar adanın en büyüğü ve yerleşime açık olan tek adası olan Cunda’da Ayvalık Cunda yemeklerini ve Cunda’da öne çıkan lezzetleri sizler için hazırladık. Harbi Yiyorum farkıyla Cunda Ayvalık’ta artık harbiden ne yiyeceğinizi biliyorsunuz.

Cunda adasında Ayvalık Tostu ile başlayıp, Cunda’nın en iyi lezzetlerini ve restoranlarını sizlerle buluşturduk.

TOSTHANE CUNDA

Cunda demek tost demek. Gerçek Ayvalık tostu işte tam da burada yapılıyor. Tosthane Cunda’da tostun yanında bir de Balıkesir ayranı olunca tadına doyum olmuyor. Tostu margarinli ve zeytinyağlı olarak 2  çeşit yapıyorlar. Tostun içinde tulum peyniri, sucuk, domates, turşu var. Üzerine zeytinyağı sürülerek pişiriliyor. Ayvalık tostu için Cunda’daki en iyi alternatifiniz.

Adres: Namık Kemal, Belediye Sk. no12, 10040 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0530 668 65 10

LOKMA İMPARATORU, SAKİ BACAN

Lakabı Lokma İmparatoru olan Saki Abi’nin 1923 yılında anneannesi Girit adasına gelmiş. Saki abi de lokma yapmayı ondan öğrenmiş ve 1988 yılından beri lokmacılık yapıyor. Lokmasını herkes yiye yiye lakabı Lokma İmparatoru olmuş. Her akşam dükkan önünde 150-200 kişilik sıra oluyormuş. Saki abinin lokma atma kaşığı da özel ve kızgın yağa saniyede 3 lokma atabiliyor. Susam, tarçın, şerbet… Ve işte gerçek lokma.

Adres: Namık Kemal, Mevlana Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0532 405 43 24

BAY NİHAT CUNDA

Bay Nihat Cunda, Cunda sahilinin en eski restoranlarından biri. Cunda’nın ilk açılan mekanlarından. 150’ye yakın meze çeşitleri var. Mezelerini yöresel kendi ürünlerinden yapıyorlar. Tadına doyum olmuyor. Orkinos balığı kavurması yapıyorlar, özellikle buraya gelen ve sushi ile Orkinos’u tanıyan Japonlar bayılmış. Ara sıcaklar olsun, mezeler, yemekler olsun kendini belli ediyor. Yıllardır Cunda adasının en önde gelen, değişmez mekanlarından.

Adres: Mithatpaşa, Cumhuriyet Cad. Bay Nihat Lale Otel No:12, 10405 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: (0266) 327 10 63

CUNDA KARADENİZ PASTANESİ

Cunda Karadeniz Pastanesi Cunda’nın en meşhur pastanelerinden biri. Her ürünü çok lezzetli ama çok özel iki ürünü var. Herkesin bilmediği ama size önerdiğimiz en önemli ürünlerinden biri keşkül. Şekeri tam kıvamında. Damla sakızlı kurabiyesi çok iyi. Diğeri de susamlı, sakızlı kurabiye. Taptaze çok lezzetli. Yanına da çay söyleyin, oh mis.

Adres: Mithatpaşa, Çarşı Cd. No:8, 10400 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: (0266) 327 15 21

LAL GİRİT MUTFAĞI

Lal Girit Mutfağı’nı karı-koca bir çift işletiyor. Yusuf ve Emine Elik. Emine Elik hanımefendi yıllar evvel bir maceraya başlamak istemiş. Girit’ten göç eden babaannesinin tariflerini Lal Girit Mutfağı’na taşımış. Her malzemenin en iyisini en güzelini seçerek bugünlere gelmişler ve 19 yıldır Girit Mutfağı’nın en iyi örneklerini sunmaya devam ediyor. 

Soya soslu kekikli dil balığında bir numaralar. Lokum gibi ağzınızda dağılıyor. Ayrıca Kekikli Kuzu Kol ve lor tatlısı mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Ayvalık’ın vazgeçilmezi lor tatlısını da ev usulü yapıyorlar.

Adres: Fevzipaşa-vehbibey, Bedesten Sk., 10400 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0266 3272834

TAŞ KAHVE

Cunda’ya gelipte kahve ya da Dibek kahvesi içmeden de olmaz. Taş Kahve çok tarihi bir mekan. Atmosferi ve ortamı hep eskiden kalma. Taze taşta dövülmüş kahvenizi içmeyi unutmayın! Akis halde Cunda’ya gelmiş sayılmazsınız.

Adres: Cunda, Alibey Adası, Sahil Boyu Sk. No:20, 10405 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: (0266) 327 11 66

DONDURMACI CEMAL

Dondurmacı Cemal’de dondurma çeşitleri dışında kavunda dondurma modası başlamış. İçine istediğiniz dondurmayı koyuyorsunuz. Sakızlı dondurma favoriymiş.

Adres: Namık Kemal, Mevlana Cd., 10405 Ayvalık/Balıkesir
Telefon:

YANNİS RESTORAN

Yannis Restoran’da yılların pizza ustası Arif Artürk var. Pizzanın tadını alabilmek için Margarita Pizza’yı sevmek gerekirmiş. Arif Abi pizzanın en güzeli için malzemesini kaliteli almak ve pizzanın ısısına bile hakim olmak gerekir diyor. Tecrübe her konuda çok önemli. Odun ateşinde pizzayı mutlaka deneyin!

Adres: Namık Kemal Cunda Island 3 kuyular cad no10, 10405 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: 0539 843 08 60

CUNDA ADAÇAYI

Balıkçı bir aile iletmesi. Sardalyadan balık ekmek yapıyorlar. Balıkları kendileri yakalıyorlar. Bizim için harika bir keşif oldu. Buralara uğradığınızda mutlaka uğrayın. Hem çabuk, hem lezzetli hem de ayak üstü birşeyler yemek isterteniz tam yeri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir