GURME NOTLARIOdaTV Yazıları

Ayvalık – Cunda Lezzet Durakları

Tarihi tatlıcıda bambaşka bir lezzet!

Uzun bir aradan sonra geçtiğimiz hafta ortası yola koyuldum. İlk istikamet Ayvalık ve Cunda adası. Pandemi başlangıcından bu yana ilk şehirlerarası yolculuğum. Eğer bir mani olmazsa bundan sonra sonbahara kadar yollarda olurum. Size de yollarda keşfettiğim yerleri, yine her zaman olduğu gibi yemek ekseninde edindiğim hikayeleri anlatırım. 

Sanırım yine tuhaf bir yolculuk olacak… Tıpkı hayatın kendisi gibi. Genelde A noktasından niyet edip de B noktasına varmak istediğimde esas hikaye, o yolculuk esnasında başıma gelenler oluyor. Yani amaç, B noktasına varmak değil belki ama B noktasına varmaya çalışmak. 

Şimdi diyeceksiniz ki A noktan neresi, B noktan neresi? İzah edeyim; pandeminin en yoğun olduğu günlerde uzun uzun düşündüm ve arabayla Bitlis’e sürmeye karar verdim. Yani amacım Bitlis’e varmak! 

Lakin arabayla yola çıktım ve önce Ayvalık Cunda’ya sürdüm ve bu yazıyı da Bozcaada’da kaleme aldım.

Buradan nereye giderim şu anda meçhul ama anlamışsınızdır: B noktam Bitlis. Cunda ve Bozcaada’da şimdilik başıma gelenler. 

Yazı yazmak ve yemek… İkisi de büyük tutkum. Yemek ve onun etrafında gelişen hikayeler ekseninde gelişen “Büyük Bitlis Seyahati”min ilk durağı olan Ayvalık Cunda’ya hoş geldiniz.

AYVALIK

Tik Mustafa’nın Yeri

Ayvalık merkezde meze dolabı ile adeta bir sanat abidesi olarak yükselen Tik Mustafa’nın Yeri mübadil mutfağının ve meyhane geleneğinin en başarılı temsilcilerinden. Özellikle acılı Girit ezme, marine ahtapot, karışık sıcak ot ve domates soslu deniz börülcesi ile Ayvalık günlerine esaslı bir girişi buradan yapabilirsiniz.

Tik Mustafa’nın Yeri, Meze Dolabı

Güler Tatlıhanesi

Lor tatlısı ve sakızlı kurabiye…. Tarihi tatlıcıdan iki özel lezzet. Lor tatlısı şekil itibariyle şekerpare veya kalburabastıyı andırıyor ama bambaşka bir lezzet. Lor tatlısı yanına isterseniz bizim gibi yapıp sakızlı dondurma ile takviye yapabilir ya da direk çay ve sakızlı kurabiye şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Lal Girit Mutfağı

Ana akım sahil restoranlarının aksine Cunda’da arka sokaklarda bulunan Lal Girit Mutfağı’nın sahipleri Emine Hanım ve Yusuf Bey kelimenin tam anlamıyla Girit Mutfağı lezzetleri ortaya koyuyorlar. Bunun nedeni Emine Elik’in Girit’li anneannesinden el alması… 

Girit lokumu, Cevizli Saganaki, Girit böreği, Bezme, Sıcak Şevketibostan ve imza yemeği fırında kekikli kuzu kol but. Girit Mutfağı’nda derinleşmek isterseniz hepsi tatmanız gereken lezzetler. Emine Abla’da ne yerseniz yiyin, biraz şanslı biraz ayrıcalıklı olacaksınız. Rezervasyon şart ve her halükarda aile restoranı olduğunu unutmayın.

Emine Elik - Yusuf Elik Lal Girit Mutfağı Cunda Ayvalık
Emine Elik ve Yusuf Elik – Lal Girit Mutfağı

Bay Nihat Cunda

Sadece Cunda’nın değil Türkiye’nin önde gelen deniz ürünleri restoranlarından biri. Özellikle deniz ürünlerinden oluşan mezeleri ve ara sıcakları ile isminden söz ettiren Bay Nihat’ta balık simidi, safran soslu sübye paça, arapsaçlı ahtapot kellesi, bebe ahtapot tandır ve palamut füme bizim favorilerimiz arasında.

İsimlere dikkat etmişsinizdir. Pek büyükşehirlerde rastlayabileceğiniz yemekler değil.

Bay Nihat’ın farkı da bu zaten.

Cunda'da Balık Mezeleri Nerede Yenir? Bay Nihat, Cunda - Cunda Adası Ne Yenir Nerede Yenir?
Bay Nihat Cunda – Ara sıcak ve mezeleri

Cunda Fora Glamping ve Yannis Restoran

Cunda’da nerede konakladık sorusunun cevabı… İki yıl evvel Harbi Yiyorum’un kitabını derlediğim Cunda Fora Butik Otel’in sahipleri bu yıl Cunda merkeze çok yakın bir yerde delüks karavanlarda konaklamalı bir “glamping” tesisi kurmuşlar. Özel bahçeli alanlarda yapacağınız konaklama, denize sıfır plaj ve iskele pandemi sürecinde birçok insansın tercih edebileceği çok doğru bir yatırım olmuş.

Yine tesis içerisinde bulununan Yannis Restaurant hem adaya özel mezeleri hem de şef Turgut imzalı tabakları ile daha sessiz ve izole bir ortamda yemek yemek isteyenler için eşsiz bir ortam sunuyor.

Cunda Fora Glamping – Karavanda Otel Hizmeti

Tostçu Nedim

Balıkesir üzerinden Bozcaada’ya doğru yol alıyoruz. Yol üstü lezzet noktamız Edremit Sanayi Sitesi içerisinde üzerinde tabelası dahi olmayan ama önünde her daim kuyruk olan Tostçu Nedim

Burası bildiğiniz kaşar sucuk tostçularından değil. Bambaşka bir tost deneyimi yaşamak ve gerçeklik algınızı bozacak denli salaş bir mekanda mola vermek isterseniz kesinlikle tavsiye ederim. 

Nasıl bir tosttan bahsediyoruz? Şöyle; ütü ile sıkıştırılmış ekmek içerisinde kıvırcık salata, salam/sucuk, yumurta ve kırmızı toz biber…

Tostçu Nedim anlatılmaz yaşanır. Gidin görün, ya çok seversiniz, ya çok söversiniz. Ortası yok. 

Edremit'te En İyi Tost Nerede Yenir?
Tostçu Nedim ve marjinal sanayi tostu.

İşte böyle…

Geldik Bozcaada’ya… 

Hedef Bitlis!

Ulaşamasan da kendine uzak bir hedef belirlemek… Sanıyorum şu sıra insan olarak yapabileceğimizin en iyisi bu. 

Selam ile…

Salih Seçkin Sevinç

*Bu yazı Odatv için kaleme alınmıştır.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir