Bunları BilelimYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Delikli Börek Nedir, Nerede Yenir?

Delikli Börek Nedir, Nerede Yenir?

Delikli Börek, Aydın’ın Nazilli ve Bozdoğan ilçelerinde ve civarı köylerde yapılan hamur kızartmasına verilen isimdir.

Tabii hamur kızartmasına ülke genelinde “pişi” ismi verilir. Bu bağlamda “Delikli Börek” de bir nevi pişidir. Ancak Aydın’da bütün kızartmalar zeytinyağı ile yapılır. Bu yüzden Aydınlı kadınların yaptığı hamur kızartmalarının rengi bildiğiniz pişilere göre daha koyu olur.

Ayrıca bu böreğin hamuru elde kenarlarından tutularak ve çevrilerek açılır. İyice incelen hamur havada yassı bir hal alınca kızgın yağın içine çarşaf gibi serilir.

Hamur iyice inceldiği için ortasında, sağında solunda delikler oluşur. İşte Aydın’ın meşhur hamur kızartması gerçek ismini de buradan alır.

Bu delikler sayesinde ince bir dal ya da çatal vasıtasıyla pişen hamurlar kolaylıkla kızgın yağdan alınır. Kabaklı ve lor peynirli çeşitleri de vardır.

Aydın’a giderseniz en güzel örneklerini Nazilli’de İpek Hanım Çiftliğinde yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun.


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir